Nyt dansk medie for it-chefer

CRNs søstermedie Computerworld præsenterer i dag websitet CIO, som sætter særskilt fokus rollen som virksomhedens it-ansvarlige.

Artikel top billede

It-chefer kan nu følge med i nyheder og tendenser om ledelse, karriere, strategi og teknologi via et nystartet website, CIO.dk, som CRNs søstermedie Computerworld lancerer i dag.

Udover nyheder indeholder det nye site også særskilte sektioner med navnenyt, jobsektioner og portrætter af danske og udenlandske CIOs med noget på hjerte. Desuden samler CIO.dk de bedste artikelserier om aktuelle teknologiske emner. Det første emne er cloud.

»CIO'en har det endelige ansvar for, at vores systemer kører, hvad enten det er internt i virksomheden eller mod kunder og borgere - med andre ord driftsiden af ligningen. De skal være effektiviseringsagenter med ansvar for implementering, udvikling og supportering af organisationens forretningsprocesser. De er nøglespillere i vækst-scenarier i virksomheder såvel som offentlige instanser, hvor de sammen med forretningen skal agere innovatører og forretningsudviklere. Og alt det skal de gøre i et økonomiske klima, der foreskriver, at der skal gøres mere med mindre i et evigt foranderligt teknologisk landskab,« siger Computerworlds chefredaktør Line Ørskov om det nye site.

I forbindelse med lanceringen af CIO.dk genopliver Computerworld sine faste CIO-magasiner, hvor det første udkommer den 24. februar. Desuden skifter det ugentlige Computerworld Executive nyhedsbrev navn til CIO.

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S