Nyt dansk medie for it-chefer

CRNs søstermedie Computerworld præsenterer i dag websitet CIO, som sætter særskilt fokus rollen som virksomhedens it-ansvarlige.

Artikel top billede

It-chefer kan nu følge med i nyheder og tendenser om ledelse, karriere, strategi og teknologi via et nystartet website, CIO.dk, som CRNs søstermedie Computerworld lancerer i dag.

Udover nyheder indeholder det nye site også særskilte sektioner med navnenyt, jobsektioner og portrætter af danske og udenlandske CIOs med noget på hjerte. Desuden samler CIO.dk de bedste artikelserier om aktuelle teknologiske emner. Det første emne er cloud.

»CIO'en har det endelige ansvar for, at vores systemer kører, hvad enten det er internt i virksomheden eller mod kunder og borgere - med andre ord driftsiden af ligningen. De skal være effektiviseringsagenter med ansvar for implementering, udvikling og supportering af organisationens forretningsprocesser. De er nøglespillere i vækst-scenarier i virksomheder såvel som offentlige instanser, hvor de sammen med forretningen skal agere innovatører og forretningsudviklere. Og alt det skal de gøre i et økonomiske klima, der foreskriver, at der skal gøres mere med mindre i et evigt foranderligt teknologisk landskab,« siger Computerworlds chefredaktør Line Ørskov om det nye site.

I forbindelse med lanceringen af CIO.dk genopliver Computerworld sine faste CIO-magasiner, hvor det første udkommer den 24. februar. Desuden skifter det ugentlige Computerworld Executive nyhedsbrev navn til CIO.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S