Dansk spøgelses-smartphone har kostet 17 mio. kr. at udvikle

Lumigon har en ny telefon klar 27. februar, lover stifteren. Vil han holde løftet denne gang?

Artikel top billede

Den danske Lumigon-smartphone har været fire år undervejs og findes stadig ikke som andet end en luftig, fem meter stor plastik-mock-up i firmaets lejede lokaler i Københavns sydhavn.

Nu er Lumigons bagmand og stifter, Lars Gravesen, endnu en gang klar til at love en snarlig lancering.

Til ComON fortæller han, at telefonen kommer den 27. februar. Her vil selskabet være klar til at vise den færdige model frem. 

At den danske smartphone er "lige på trapperne" er dog en melding, der er hørt flere gange før.

Den store lancering fandt sted tilbage i 2010, og siden er projekt blevet udskudt over flere omgange. 

I Lumigons seneste årsregnskab, der blev offentliggjort sidst i december, kan man læse den ikke særligt overraskende konstatering, at "udviklingsarbejdet har taget længere tid end oprindeligt forventet."

Et tilbageblik i de tidligere regnskaber viser, at Lumigon stort set hvert år har været "næsten klar". 

I 07/08-regnskabet, som blev offentliggjort i decmber 2008, hed det: "Markedsføringen ventes igangsat i indeværende regnskabsår."

To år senere lød meldingen i 09/10-regnskabet, at nu var markedsføringen igangsat, mens salget forventes igangsat i første kvartal af 2011.

Men den forventning holdt ikke, og i stedet måtte Lumigon endnu engang udskyde planerne:

"Det er forventningen, at markedsføring af produktet vil finde sted i 2012," står der i ledelsesberetningen i det seneste Lumigon-regnskab.

Fra Freescale til Qualcomm

ComON har spurgt Lars Gravesen om, hvad det er, der hele tiden forsinker ham:

"Ja, det har været en hård kamp. Vi har skullet slås med kinesiske leverandører, og rode med patentsager og folk der stjæler vores ideer. Men især har vi skullet skifte platform undervejs. Det havde vi ikke lige kalkuleret med," fortæller han på en telefon fra Kina.

Da Lumigon viste sin første prototype frem for medierne ved den store lancerings-fest den 20.10 2010 kl 20:10 var telefonen ifølge de skriftlige specifikationer udstyret med en Freescale processor. 

Den har Lumigon ifølge Lars Gravesen ikke kunnet få til at virke og er derfor undervejs gået over til en anden processor leveret af Qualcomm.

"Det er et kæmpe skifte, der betyder, at en masse software skal skrives om," fortæller Lars Gravesen.

Android ICS

Den smartphone, som Lumigon ifølge Lars Gravesen vil fortælle mere om den 27. februar, har en dobbeltkernet CPU og vil køre den allerseneste version af Android, Icecream Sandwich. Derudover vil han ikke afsløre detaljer, siger han.

Det fremgår af det seneste regnskab, at udviklingsomkostningerne nu er oppe på 17 millioner kroner, og I har fået tilført ny kapital i flere omgange. Kan du blive ved at få investorerne til at spytte nye millioner i?

"Jamen et regnskab er jo bare et stykke papir med nogle tal, det er jo ikke hele historien. Prøv at se på det positive: Der er et dansk firma, der skaber noget nyt. Men I journalister er kun interesseret i det negative," siger Lars Gravesen.

Han oplyser, at Lumigon blandt andet har medvirket som leverandør til et andet delvist dansk smartphone-projekt, nemlig luksus-telefonen Ulysse Nardin Chairman, som det britiske firma SCI Innovations står bag.

Telefon til 129.000 - dollars

SCI Innovations er drevet af udenlandsdanskeren Morten Nielsen, der blandt andet har en fortid som salgschef i Damgaard Data.

Luksustelefonen, som ifølge brochurene er udviklet i samarbejde med urfirmaet Ulysse Nardin, kan trækkes op som et ur, hvilket giver strøm til batteriet. I den dyreste udgave med hvidguld og diamanter koster den ifølge Lumigon 129.000 dollars. Specifikationer på telefonen, der lige som Lumigons telefon blev lanceret i 2010, er dog temmeligt bedagede, og byder blandt andet på en lille 3,2 tommer kapacitiv touch skærm og styresystemet Android i version 2.2, fremgår det af hjemmesiden for produktet.

På siden kan man dog også se, at den diamantbesatte ur-telefon og den mere overkommelige Lumigon smartphone har et helt andet og meget luftigt træk til fælles: På den tydeligvist ikke opdateret hjemmeside fortælles det, at Ulysse Nardin Chairman er planlagt at blive sat til salg i løbet af maj 2011.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

    Midtjylland

    Paychex Europe

    Team Lead for Support

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S