Smartphone-glas bliver tyndere

Det nye Gorilla Glass er 20 procent tyndere end forgængeren.

Artikel top billede

Glasfirmaet Corning har nu afsløret de tekniske detaljer for sit Gorilla Glass 2. Som ComON kunne fortælle i sidste uge, havde Corning allerede på forhånd annonceret at en ny generation af Gorilla Glass ville blive præsenteret på CES i Las Vegas.

Det særlige glas, der er meget modstandsdygtigt overfor ridser, bruges allerede i mere end en halv milliard mobile enheder - især smartphones.

Men Corning drømmer om, at glasset også skal bruges til store skærmpaneler og instrumentbrættet i biler.

Gorilla Glass 2 er omkring 20 procent tyndere end forgængeren. Det kan fremstilles med en tykkelse på blot 0,8 millimeter, mens den første generation måler 1 millimeter. De 0,2 millimeters forskel lyder måske ikke som vigtigt.

Men det passer med den generelle tendens, hvor de mobile produkter hele tiden bliver tyndere.

Samtidig fortæller Corning at billedkvaliteten kan forbedres med det nye glas, og der skulle også være forbedringer i berøringsfølsomheden.

De første enheder med Gorilla Glass 2 skulle være klar allerede inden for de næste par måneder. Der er indgået et partnerskab med Microsoft, og det skulle være sikkert at der kommer Windows-bærbare med det nye glas. Her er der sandsynligvis tale om Windows 8-modeller med touch-skærm. Windows 8 kommer dog først senere på året.

Der går også rygter om, at Apple vil bruge Gorilla Glass 2 i sin næste iPad.

Corning regner med en omsætning på næsten 4 mia. kr. med sit Gorilla Glass i det seneste regnskabsår - en tredobling i forhold til året før.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse