Smartphone-glas bliver tyndere

Det nye Gorilla Glass er 20 procent tyndere end forgængeren.

Artikel top billede

Glasfirmaet Corning har nu afsløret de tekniske detaljer for sit Gorilla Glass 2. Som ComON kunne fortælle i sidste uge, havde Corning allerede på forhånd annonceret at en ny generation af Gorilla Glass ville blive præsenteret på CES i Las Vegas.

Det særlige glas, der er meget modstandsdygtigt overfor ridser, bruges allerede i mere end en halv milliard mobile enheder - især smartphones.

Men Corning drømmer om, at glasset også skal bruges til store skærmpaneler og instrumentbrættet i biler.

Gorilla Glass 2 er omkring 20 procent tyndere end forgængeren. Det kan fremstilles med en tykkelse på blot 0,8 millimeter, mens den første generation måler 1 millimeter. De 0,2 millimeters forskel lyder måske ikke som vigtigt.

Men det passer med den generelle tendens, hvor de mobile produkter hele tiden bliver tyndere.

Samtidig fortæller Corning at billedkvaliteten kan forbedres med det nye glas, og der skulle også være forbedringer i berøringsfølsomheden.

De første enheder med Gorilla Glass 2 skulle være klar allerede inden for de næste par måneder. Der er indgået et partnerskab med Microsoft, og det skulle være sikkert at der kommer Windows-bærbare med det nye glas. Her er der sandsynligvis tale om Windows 8-modeller med touch-skærm. Windows 8 kommer dog først senere på året.

Der går også rygter om, at Apple vil bruge Gorilla Glass 2 i sin næste iPad.

Corning regner med en omsætning på næsten 4 mia. kr. med sit Gorilla Glass i det seneste regnskabsår - en tredobling i forhold til året før.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S