Smartphone-glas bliver tyndere

Det nye Gorilla Glass er 20 procent tyndere end forgængeren.

Artikel top billede

Glasfirmaet Corning har nu afsløret de tekniske detaljer for sit Gorilla Glass 2. Som ComON kunne fortælle i sidste uge, havde Corning allerede på forhånd annonceret at en ny generation af Gorilla Glass ville blive præsenteret på CES i Las Vegas.

Det særlige glas, der er meget modstandsdygtigt overfor ridser, bruges allerede i mere end en halv milliard mobile enheder - især smartphones.

Men Corning drømmer om, at glasset også skal bruges til store skærmpaneler og instrumentbrættet i biler.

Gorilla Glass 2 er omkring 20 procent tyndere end forgængeren. Det kan fremstilles med en tykkelse på blot 0,8 millimeter, mens den første generation måler 1 millimeter. De 0,2 millimeters forskel lyder måske ikke som vigtigt.

Men det passer med den generelle tendens, hvor de mobile produkter hele tiden bliver tyndere.

Samtidig fortæller Corning at billedkvaliteten kan forbedres med det nye glas, og der skulle også være forbedringer i berøringsfølsomheden.

De første enheder med Gorilla Glass 2 skulle være klar allerede inden for de næste par måneder. Der er indgået et partnerskab med Microsoft, og det skulle være sikkert at der kommer Windows-bærbare med det nye glas. Her er der sandsynligvis tale om Windows 8-modeller med touch-skærm. Windows 8 kommer dog først senere på året.

Der går også rygter om, at Apple vil bruge Gorilla Glass 2 i sin næste iPad.

Corning regner med en omsætning på næsten 4 mia. kr. med sit Gorilla Glass i det seneste regnskabsår - en tredobling i forhold til året før.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S