Her er Sonys Spotify-konkurrent

Gør din PlayStation til en jukebox.

Artikel top billede

På gadget-messen CES i Las Vegas får vi et glimt af de produkter, der kommer på butikshylderne lidt i fremtiden, men Sony er allerede nu klar til at lade danskere prøve kræfter med et af årets nyheder:

Mød Sonys bud på en streaming tjeneste, Music Unlimited.

Music Unlimited minder groft sagt om Spotify, WiMP og TDC Play. Men tjenesten skal ikke blot ses som endnu en af mange streamingtjenester, der pipler frem i øjeblikket.

Sony har både bunker af markedsføringskroner til at promovere tjenesten men også den fordel, at selskabet allerede er til stede i mange hjem via PlayStations og fladskærms-tv. Det kan give den nye tjeneste et mærkbart boost i opstartsfasen.

Ellers minder tjenesten på mange måder om de tilgængelige konkurrenter. Via en månedlig betaling har man adgang til 12 millioner sange fra både de store og de uafhængige pladeselskaber. Man kan lave playlister og lytte til færdiglavede toplister.

Algoritmer holder øje med musiksmagen, så afspilleren løbende bliver klogere og kan præsentere musik, som brugere sandsynligvis vil holde af.

Den fulde version koster 89 kroner. En begrænset udgave koster 49 kroner.
 

Prøv det gratis

Music Unlimited kan afspilles på Sonys tv-linje Bravia men også Blu-ray-afspillere, hjemmebiografsystemer, PlayStation 3, PSP, pc'ere, Walkman, Android-baserede tablets og smartphones.

Music Unlimited kan allerede prøves nu i en gratis periode på 30 dage. Bemærk at Sony som mange andre automatisk forlænger abonnementet, hvis man ikke afmelder det efter testperioden.

"På under ét år har vi lanceret Music Unlimited i 13 lande, som nu er tilgængeligt i flere hundrede millioner hjem og på mobile enheder verden over. I det kommende år vil vi fortsætte udviklingen og bringe tjenesten ud til endnu flere enheder og brugere," udtaler Tim Schaaff, President i Sony Entertainment Network.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

Københavnsområdet

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job