Her er Sonys Spotify-konkurrent

Gør din PlayStation til en jukebox.

Artikel top billede

På gadget-messen CES i Las Vegas får vi et glimt af de produkter, der kommer på butikshylderne lidt i fremtiden, men Sony er allerede nu klar til at lade danskere prøve kræfter med et af årets nyheder:

Mød Sonys bud på en streaming tjeneste, Music Unlimited.

Music Unlimited minder groft sagt om Spotify, WiMP og TDC Play. Men tjenesten skal ikke blot ses som endnu en af mange streamingtjenester, der pipler frem i øjeblikket.

Sony har både bunker af markedsføringskroner til at promovere tjenesten men også den fordel, at selskabet allerede er til stede i mange hjem via PlayStations og fladskærms-tv. Det kan give den nye tjeneste et mærkbart boost i opstartsfasen.

Ellers minder tjenesten på mange måder om de tilgængelige konkurrenter. Via en månedlig betaling har man adgang til 12 millioner sange fra både de store og de uafhængige pladeselskaber. Man kan lave playlister og lytte til færdiglavede toplister.

Algoritmer holder øje med musiksmagen, så afspilleren løbende bliver klogere og kan præsentere musik, som brugere sandsynligvis vil holde af.

Den fulde version koster 89 kroner. En begrænset udgave koster 49 kroner.
 

Prøv det gratis

Music Unlimited kan afspilles på Sonys tv-linje Bravia men også Blu-ray-afspillere, hjemmebiografsystemer, PlayStation 3, PSP, pc'ere, Walkman, Android-baserede tablets og smartphones.

Music Unlimited kan allerede prøves nu i en gratis periode på 30 dage. Bemærk at Sony som mange andre automatisk forlænger abonnementet, hvis man ikke afmelder det efter testperioden.

"På under ét år har vi lanceret Music Unlimited i 13 lande, som nu er tilgængeligt i flere hundrede millioner hjem og på mobile enheder verden over. I det kommende år vil vi fortsætte udviklingen og bringe tjenesten ud til endnu flere enheder og brugere," udtaler Tim Schaaff, President i Sony Entertainment Network.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job