Kickstarter samlede en halv milliard kroner

Den populære crowdfunding-platform har samlet penge til alt fra film og musik til software og gadgets.

Artikel top billede

Kickstarter har gjort status over året 2011 og der er sat mange rekorder. I løbet af året har Kickstarter samlet næsten 100 millioner dollar eller mere end en halv milliard kroner til sine projekter. Det er en firedobling i forhold til året før.

Der er oprettet omkring 27.000 nye projekter i 2011 og 11.836 af dem har samlet de nødvendige penge. Det er 46 procent (i 2010 var det 43 pct.).

Det er teknologi-projekterne, der har fået den største opmærksomhed, men den største del af pengene er gået til musik- og film-projekter (henholdsvis 19 og 32 millioner dollar).

I kategorien Design har 319 projekter modtaget næsten 10 mio. dollar, mens Kunst har modtaget næsten seks mio. og tegneserier ligger på 1,7 mio.

En enkelt person med initialerne HT har bidraget til hele 724 forskellige projekter. Her er det værd at bemærke at pengene først skal betales, hvis projektet faktisk samler den nødvendige finansiering.

denne side hos Kickstarter kan man se mange flere tal og informationer om årets mest populære projekter som f.eks. de fem film, der blev vist på Sundance-festivalen.

Der er mange flere eksempler. Spillet "Cthulhu saves the world" blev solgt i 100.000 eksemplarer. Cosmonaut-pennen til touch-computere modtog penge fra mere end 6.000 personer.

Den usædvanlige Elevation Dock samlede 165.000 dollar i løbet af de første 24 timer og havde dermed den bedste start nogensinde for et Kickstarter-projekt.

De fleste af projekterne bliver ledsaget af videoer - her kan man se eksempler på de bedste fra det sidste år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S