Ahlers er Eplehusets nye danske ansigt

Siden Jes Duus exit, er det Thomas Ahlers, der har tegnet den norskejede Apple-kæde på det danske marked.

Artikel top billede

Eplehusets seks danske butikker styres nu af danske Thomas Ahlers. Efter koncerndirektøren Jes Duus' exit i november er 36-årige Thomas Ahlers blevet udnævnt til dansk country manager for den norskejede kæde.

For Thomas Ahlers er det dog ikke en helt ny rolle han skal indtage. For det første har han et godt kendskab til Eplehuset, hvor han har været ansat i tre år. Samtidig har han allerede snuset til det danske ansvar, mens Jes Duus var chef for hele Eplehuset-koncernen.

»Jeg blev udnævnt til blev regional manager for alle vores seks butikker i 2010 og er nu blevet ansat som country manager fra 1. november 2011,« fortæller han til CRN.

Ahlers er da også allerede oppe at køre i højeste gear og har sat sine mål på skinner: Blandt andet vil han have et større fokus på kunderne.

»Vi vil blandt andet gøre det ved at etablere et dansk kundecenter, der kan servicere kunder via telefon, mail og sociale medier,« fortæller han til CRN.

Samtidig skal tre af kædens butikker også shines op, så de kommer til at ligne Apples nye butiksdesign.

København, Århus og Roskilde skal bygges om til Apples nye butiksdesign. Butiksdesignet kender vi fra vores tre nyeste butikker i Slagelse, Herning og Esbjerg.

Som ny chef kommer Thomas Ahlers også til at skrue på nogle håndtag fremover.

»2012 bliver året, hvor vi skal koncentrere os om det, vi har og blive endnu bedre. Selvom vi har haft en fantastisk start, er der stadig mange ting, vi kan gøre for at optimere driften samt gøre arbejdsgange lettere for vores personale,« slår han fast.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS