Ahlers er Eplehusets nye danske ansigt

Siden Jes Duus exit, er det Thomas Ahlers, der har tegnet den norskejede Apple-kæde på det danske marked.

Artikel top billede

Eplehusets seks danske butikker styres nu af danske Thomas Ahlers. Efter koncerndirektøren Jes Duus' exit i november er 36-årige Thomas Ahlers blevet udnævnt til dansk country manager for den norskejede kæde.

For Thomas Ahlers er det dog ikke en helt ny rolle han skal indtage. For det første har han et godt kendskab til Eplehuset, hvor han har været ansat i tre år. Samtidig har han allerede snuset til det danske ansvar, mens Jes Duus var chef for hele Eplehuset-koncernen.

»Jeg blev udnævnt til blev regional manager for alle vores seks butikker i 2010 og er nu blevet ansat som country manager fra 1. november 2011,« fortæller han til CRN.

Ahlers er da også allerede oppe at køre i højeste gear og har sat sine mål på skinner: Blandt andet vil han have et større fokus på kunderne.

»Vi vil blandt andet gøre det ved at etablere et dansk kundecenter, der kan servicere kunder via telefon, mail og sociale medier,« fortæller han til CRN.

Samtidig skal tre af kædens butikker også shines op, så de kommer til at ligne Apples nye butiksdesign.

København, Århus og Roskilde skal bygges om til Apples nye butiksdesign. Butiksdesignet kender vi fra vores tre nyeste butikker i Slagelse, Herning og Esbjerg.

Som ny chef kommer Thomas Ahlers også til at skrue på nogle håndtag fremover.

»2012 bliver året, hvor vi skal koncentrere os om det, vi har og blive endnu bedre. Selvom vi har haft en fantastisk start, er der stadig mange ting, vi kan gøre for at optimere driften samt gøre arbejdsgange lettere for vores personale,« slår han fast.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job