Ahlers er Eplehusets nye danske ansigt

Siden Jes Duus exit, er det Thomas Ahlers, der har tegnet den norskejede Apple-kæde på det danske marked.

Artikel top billede

Eplehusets seks danske butikker styres nu af danske Thomas Ahlers. Efter koncerndirektøren Jes Duus' exit i november er 36-årige Thomas Ahlers blevet udnævnt til dansk country manager for den norskejede kæde.

For Thomas Ahlers er det dog ikke en helt ny rolle han skal indtage. For det første har han et godt kendskab til Eplehuset, hvor han har været ansat i tre år. Samtidig har han allerede snuset til det danske ansvar, mens Jes Duus var chef for hele Eplehuset-koncernen.

»Jeg blev udnævnt til blev regional manager for alle vores seks butikker i 2010 og er nu blevet ansat som country manager fra 1. november 2011,« fortæller han til CRN.

Ahlers er da også allerede oppe at køre i højeste gear og har sat sine mål på skinner: Blandt andet vil han have et større fokus på kunderne.

»Vi vil blandt andet gøre det ved at etablere et dansk kundecenter, der kan servicere kunder via telefon, mail og sociale medier,« fortæller han til CRN.

Samtidig skal tre af kædens butikker også shines op, så de kommer til at ligne Apples nye butiksdesign.

København, Århus og Roskilde skal bygges om til Apples nye butiksdesign. Butiksdesignet kender vi fra vores tre nyeste butikker i Slagelse, Herning og Esbjerg.

Som ny chef kommer Thomas Ahlers også til at skrue på nogle håndtag fremover.

»2012 bliver året, hvor vi skal koncentrere os om det, vi har og blive endnu bedre. Selvom vi har haft en fantastisk start, er der stadig mange ting, vi kan gøre for at optimere driften samt gøre arbejdsgange lettere for vores personale,« slår han fast.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems