Pinlig Google-søgning skaffede Dansk Folkeparti nyt nazi-logo

Partifunktionær vil SÅ gerne gøre sin Google-søgning om, men nu er annoncen trykt...

Artikel top billede

Dansk Folkepartis lokale afdeling i Køge har trådt i spinaten og sat et logo, der forestiller et hagekors på sin egen annonce.

Fejlen er sket, fordi lokalformanden ukritisk har brugt Google som billedarkiv.

Til en annonce for et foredrag med Morten Messerschmidt ledte formanden efter partiets logo på nettet. Annoncen blev bragt i lokalavisen Lørdags-Avisen, og først efterfølgende blev hun klar over, at hun havde googlet sig til et helt forkert logo.

Det rigtige logo for Dansk Folkeparti er omkranset af to pileformede danske flag (Se til højre). I det forkerte logo er pilene omformet til at ligne et hagekors. Det er oprindeligt en satirisk kommentar fra 2006 af bloggeren Ole Wolf.

Smutteren er opdaget af Køge News, der drives af den tidligere socialdemokrat fra Køge Nils Gisli. Til Køge News siger Anne Nielsen, Formand for DF i Køge.

"Det er en dybt beklagelig fejl, som jeg undskylder. Fejl kan ske. Også fejl der ikke må ske. Hvis jeg kunne gøre det om ville jeg gøre det. Jeg har ikke været opmærksom på, der kunne drages forkerte sammenligninger. Jeg er virkelig ked af det".

Selv om fejlen måske ikke kandiderer til årets ups, så er det bemærkelsesværdigt, at den kan forekomme. En søgning på "DF Logo" bringer nemlig partiets egen hjemmeside øverst i Google-resultatet.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S