Pinlig Google-søgning skaffede Dansk Folkeparti nyt nazi-logo

Partifunktionær vil SÅ gerne gøre sin Google-søgning om, men nu er annoncen trykt...

Artikel top billede

Dansk Folkepartis lokale afdeling i Køge har trådt i spinaten og sat et logo, der forestiller et hagekors på sin egen annonce.

Fejlen er sket, fordi lokalformanden ukritisk har brugt Google som billedarkiv.

Til en annonce for et foredrag med Morten Messerschmidt ledte formanden efter partiets logo på nettet. Annoncen blev bragt i lokalavisen Lørdags-Avisen, og først efterfølgende blev hun klar over, at hun havde googlet sig til et helt forkert logo.

Det rigtige logo for Dansk Folkeparti er omkranset af to pileformede danske flag (Se til højre). I det forkerte logo er pilene omformet til at ligne et hagekors. Det er oprindeligt en satirisk kommentar fra 2006 af bloggeren Ole Wolf.

Smutteren er opdaget af Køge News, der drives af den tidligere socialdemokrat fra Køge Nils Gisli. Til Køge News siger Anne Nielsen, Formand for DF i Køge.

"Det er en dybt beklagelig fejl, som jeg undskylder. Fejl kan ske. Også fejl der ikke må ske. Hvis jeg kunne gøre det om ville jeg gøre det. Jeg har ikke været opmærksom på, der kunne drages forkerte sammenligninger. Jeg er virkelig ked af det".

Selv om fejlen måske ikke kandiderer til årets ups, så er det bemærkelsesværdigt, at den kan forekomme. En søgning på "DF Logo" bringer nemlig partiets egen hjemmeside øverst i Google-resultatet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S