Pinlig Google-søgning skaffede Dansk Folkeparti nyt nazi-logo

Partifunktionær vil SÅ gerne gøre sin Google-søgning om, men nu er annoncen trykt...

Artikel top billede

Dansk Folkepartis lokale afdeling i Køge har trådt i spinaten og sat et logo, der forestiller et hagekors på sin egen annonce.

Fejlen er sket, fordi lokalformanden ukritisk har brugt Google som billedarkiv.

Til en annonce for et foredrag med Morten Messerschmidt ledte formanden efter partiets logo på nettet. Annoncen blev bragt i lokalavisen Lørdags-Avisen, og først efterfølgende blev hun klar over, at hun havde googlet sig til et helt forkert logo.

Det rigtige logo for Dansk Folkeparti er omkranset af to pileformede danske flag (Se til højre). I det forkerte logo er pilene omformet til at ligne et hagekors. Det er oprindeligt en satirisk kommentar fra 2006 af bloggeren Ole Wolf.

Smutteren er opdaget af Køge News, der drives af den tidligere socialdemokrat fra Køge Nils Gisli. Til Køge News siger Anne Nielsen, Formand for DF i Køge.

"Det er en dybt beklagelig fejl, som jeg undskylder. Fejl kan ske. Også fejl der ikke må ske. Hvis jeg kunne gøre det om ville jeg gøre det. Jeg har ikke været opmærksom på, der kunne drages forkerte sammenligninger. Jeg er virkelig ked af det".

Selv om fejlen måske ikke kandiderer til årets ups, så er det bemærkelsesværdigt, at den kan forekomme. En søgning på "DF Logo" bringer nemlig partiets egen hjemmeside øverst i Google-resultatet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job