Pinlig Google-søgning skaffede Dansk Folkeparti nyt nazi-logo

Partifunktionær vil SÅ gerne gøre sin Google-søgning om, men nu er annoncen trykt...

Artikel top billede

Dansk Folkepartis lokale afdeling i Køge har trådt i spinaten og sat et logo, der forestiller et hagekors på sin egen annonce.

Fejlen er sket, fordi lokalformanden ukritisk har brugt Google som billedarkiv.

Til en annonce for et foredrag med Morten Messerschmidt ledte formanden efter partiets logo på nettet. Annoncen blev bragt i lokalavisen Lørdags-Avisen, og først efterfølgende blev hun klar over, at hun havde googlet sig til et helt forkert logo.

Det rigtige logo for Dansk Folkeparti er omkranset af to pileformede danske flag (Se til højre). I det forkerte logo er pilene omformet til at ligne et hagekors. Det er oprindeligt en satirisk kommentar fra 2006 af bloggeren Ole Wolf.

Smutteren er opdaget af Køge News, der drives af den tidligere socialdemokrat fra Køge Nils Gisli. Til Køge News siger Anne Nielsen, Formand for DF i Køge.

"Det er en dybt beklagelig fejl, som jeg undskylder. Fejl kan ske. Også fejl der ikke må ske. Hvis jeg kunne gøre det om ville jeg gøre det. Jeg har ikke været opmærksom på, der kunne drages forkerte sammenligninger. Jeg er virkelig ked af det".

Selv om fejlen måske ikke kandiderer til årets ups, så er det bemærkelsesværdigt, at den kan forekomme. En søgning på "DF Logo" bringer nemlig partiets egen hjemmeside øverst i Google-resultatet.

Annonce

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,