Symantec anklages for at sprede scareware

Falske fejlmeddelelser skulle skræmme brugerne til at købe Symantecs software, lyder anklagen.

Artikel top billede

I USA er sikkerhedsleverandøren Symantec nu blevet sagsøgt for at sprede scareware. Det melder Reuters. Sagsøgeren James Gross fra staten Washington hævder at Symantec tilbyder testversioner af sine programmer som scanner brugerens computer og herefter rapporterer at der er fundet fejl, sikkerhedshuller og andre problemer - uanset computerens faktiske tilstand.

James Gross vil føre sagen som en "class-action" - altså en sag, der føres på vejne af alle de forbrugere som Symantec kan have skadet.

Sagen handler om Symantec-produkter som Norton Utilities og PC Tools, der skal optimere computerens ydelse og beskytte mod snushaner på nettet.

"Softwaren leverer falske informationer om fejl og lyver om, at systemets tilstand og privacy-beskyttelse er dårlig," fortæller advokatfirmaet Edelson McGuire, der repræsenterer Gross.

Scareware er software der oversvømmer brugeren med fejlmeddelelser og advarsler om vira, blot for at få brugeren til at betale for at få "renset" sit system.

En talsmand for Symantec afviser at kommentere sagen nærmere overfor The Inquirer, men senioranalytiker Andy Kellett fra Ovum mener at firmaet har gode kort på hånden.

"Det kan blive svært at bevise, at Symantec har gjort noget forkert. Der er mange ukendte faktorer. Vi har ikke set noget lignende tidligere," siger han.

Andy Kellett tror ikke at Symantec har forsøgt at snyde sine kunder, men mener snarere at programmet blot rapporterer på alle mulige trusler der findes på computeren.

Der kan være tale om et generelt problem med pc-optimeringsprogrammer - typisk kan det være svært at se, at de faktisk har en effekt på computerens hastighed.

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision