Symantec anklages for at sprede scareware

Falske fejlmeddelelser skulle skræmme brugerne til at købe Symantecs software, lyder anklagen.

Artikel top billede

I USA er sikkerhedsleverandøren Symantec nu blevet sagsøgt for at sprede scareware. Det melder Reuters. Sagsøgeren James Gross fra staten Washington hævder at Symantec tilbyder testversioner af sine programmer som scanner brugerens computer og herefter rapporterer at der er fundet fejl, sikkerhedshuller og andre problemer - uanset computerens faktiske tilstand.

James Gross vil føre sagen som en "class-action" - altså en sag, der føres på vejne af alle de forbrugere som Symantec kan have skadet.

Sagen handler om Symantec-produkter som Norton Utilities og PC Tools, der skal optimere computerens ydelse og beskytte mod snushaner på nettet.

"Softwaren leverer falske informationer om fejl og lyver om, at systemets tilstand og privacy-beskyttelse er dårlig," fortæller advokatfirmaet Edelson McGuire, der repræsenterer Gross.

Scareware er software der oversvømmer brugeren med fejlmeddelelser og advarsler om vira, blot for at få brugeren til at betale for at få "renset" sit system.

En talsmand for Symantec afviser at kommentere sagen nærmere overfor The Inquirer, men senioranalytiker Andy Kellett fra Ovum mener at firmaet har gode kort på hånden.

"Det kan blive svært at bevise, at Symantec har gjort noget forkert. Der er mange ukendte faktorer. Vi har ikke set noget lignende tidligere," siger han.

Andy Kellett tror ikke at Symantec har forsøgt at snyde sine kunder, men mener snarere at programmet blot rapporterer på alle mulige trusler der findes på computeren.

Der kan være tale om et generelt problem med pc-optimeringsprogrammer - typisk kan det være svært at se, at de faktisk har en effekt på computerens hastighed.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS