Nu kan Android-apps køre i Windows 8

BlueStacks lover at alle Android-applikationer kan køre under Windows 8 med firmaets software, der skal præinstalleres på nye Windows-computere.

Artikel top billede

Microsofts kommende operativsystem Windows 8 har en mobil-inspireret brugerflade, Metro, og det næste Windows er optimeret til touch-skærme. Der kommer også en Windows Store, hvor man kan købe Metro-apps til operativsystemet. Men Windows 8-brugerne kan desuden glæde sig til, at de kan vælge mellem 400.000 eksisterende Android-applikationer, som alle skulle køre under den nye platform.

Det fortæller BlueStacks, som har udviklet software der gør det muligt at køre Android-applikationer under Windows. Denne "App Player" software er nu kompatibel med Windows 8, fortæller firmaet i en pressemeddelelse. Teknologien blev demonstreret på en Windows 8 ultrabook på CES.

"Metro brugerfladen er flot, men Windows 8 mangler en vigtig ting, og det er apps. Nu bliver det anderledes," siger BlueStacks-chef Rosen Sharma.

Firmaet hævder ligefrem, at det ikke længere er nødvendigt at udvikle mobile apps til Windows 8 platformen. Man kan blot udvikle applikationerne til Android, og de vil så køre under Windows 8 uden nogen form for portering. Brugeren mærker ikke at der er tale om Android-programmer. Det gælder både i den normale desktop- og Metro-modus.

Flere af de store pc-firmaer vil præinstallere BlueStacks App Player på deres nye Windows-computere, så de altså kan køre Android-apps uden at man behøver installere yderligere software. Den første er taiwanesiske InHon, der kommer med en ultrabook med BlueStacks-software senere i år.

HP og AMD er også med som partnere, og der er indgået et samarbejde med Microsoft, som angiveligt har overvejet at integrere teknologien direkte i Windows.

Det kan dog blive et problem for europæiske brugere at BlueStacks bruger Amazon Appstore, som indtil videre kun er tilgængelig i USA.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS