Nu kan Android-apps køre i Windows 8

BlueStacks lover at alle Android-applikationer kan køre under Windows 8 med firmaets software, der skal præinstalleres på nye Windows-computere.

Artikel top billede

Microsofts kommende operativsystem Windows 8 har en mobil-inspireret brugerflade, Metro, og det næste Windows er optimeret til touch-skærme. Der kommer også en Windows Store, hvor man kan købe Metro-apps til operativsystemet. Men Windows 8-brugerne kan desuden glæde sig til, at de kan vælge mellem 400.000 eksisterende Android-applikationer, som alle skulle køre under den nye platform.

Det fortæller BlueStacks, som har udviklet software der gør det muligt at køre Android-applikationer under Windows. Denne "App Player" software er nu kompatibel med Windows 8, fortæller firmaet i en pressemeddelelse. Teknologien blev demonstreret på en Windows 8 ultrabook på CES.

"Metro brugerfladen er flot, men Windows 8 mangler en vigtig ting, og det er apps. Nu bliver det anderledes," siger BlueStacks-chef Rosen Sharma.

Firmaet hævder ligefrem, at det ikke længere er nødvendigt at udvikle mobile apps til Windows 8 platformen. Man kan blot udvikle applikationerne til Android, og de vil så køre under Windows 8 uden nogen form for portering. Brugeren mærker ikke at der er tale om Android-programmer. Det gælder både i den normale desktop- og Metro-modus.

Flere af de store pc-firmaer vil præinstallere BlueStacks App Player på deres nye Windows-computere, så de altså kan køre Android-apps uden at man behøver installere yderligere software. Den første er taiwanesiske InHon, der kommer med en ultrabook med BlueStacks-software senere i år.

HP og AMD er også med som partnere, og der er indgået et samarbejde med Microsoft, som angiveligt har overvejet at integrere teknologien direkte i Windows.

Det kan dog blive et problem for europæiske brugere at BlueStacks bruger Amazon Appstore, som indtil videre kun er tilgængelig i USA.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job