Nu kan Android-apps køre i Windows 8

BlueStacks lover at alle Android-applikationer kan køre under Windows 8 med firmaets software, der skal præinstalleres på nye Windows-computere.

Artikel top billede

Microsofts kommende operativsystem Windows 8 har en mobil-inspireret brugerflade, Metro, og det næste Windows er optimeret til touch-skærme. Der kommer også en Windows Store, hvor man kan købe Metro-apps til operativsystemet. Men Windows 8-brugerne kan desuden glæde sig til, at de kan vælge mellem 400.000 eksisterende Android-applikationer, som alle skulle køre under den nye platform.

Det fortæller BlueStacks, som har udviklet software der gør det muligt at køre Android-applikationer under Windows. Denne "App Player" software er nu kompatibel med Windows 8, fortæller firmaet i en pressemeddelelse. Teknologien blev demonstreret på en Windows 8 ultrabook på CES.

"Metro brugerfladen er flot, men Windows 8 mangler en vigtig ting, og det er apps. Nu bliver det anderledes," siger BlueStacks-chef Rosen Sharma.

Firmaet hævder ligefrem, at det ikke længere er nødvendigt at udvikle mobile apps til Windows 8 platformen. Man kan blot udvikle applikationerne til Android, og de vil så køre under Windows 8 uden nogen form for portering. Brugeren mærker ikke at der er tale om Android-programmer. Det gælder både i den normale desktop- og Metro-modus.

Flere af de store pc-firmaer vil præinstallere BlueStacks App Player på deres nye Windows-computere, så de altså kan køre Android-apps uden at man behøver installere yderligere software. Den første er taiwanesiske InHon, der kommer med en ultrabook med BlueStacks-software senere i år.

HP og AMD er også med som partnere, og der er indgået et samarbejde med Microsoft, som angiveligt har overvejet at integrere teknologien direkte i Windows.

Det kan dog blive et problem for europæiske brugere at BlueStacks bruger Amazon Appstore, som indtil videre kun er tilgængelig i USA.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S