Ekstrem amerikansk piratlov dropper DNS-blokering

Det Hvide Hus lægger afstand til SOPA.

Artikel top billede

Den amerikanske kongres får ikke gennemført sin ekstreme antipiratlov SOPA helt uden sværdslag.

Loven, der vil give rettighedshaverne mulighed for at få hjemmesider lukket alene på påstande om piratkopiering, beskyldes for at ville smadre internettet, som vi kender det.

Firmaer som Google, Reddit og andre af it-branchens koryfæer har uddelt sværdslag til loven og dens bagmænd og støtter, nemlig filmindustrien i Hollywood, musikbranchen og de store mediehuse.

Seneste indvending mod det urimelige i SOPA kommer fra højeste sted: Det Hvide Hus offentliggjorde i lørdags en erklæring, hvoraf det fremgik, at præsidenten og hans regering godt nok støtter den vigtige kamp mod piratkopiering, men "ikke vil støtte lovgivning, der reducerer retten til at udtrykke sig, øger risikoen for cyberkriminalitet eller underminerer det dynamiske og innnovative internet".
 
Dermed har modtanderne af SOPA tilsyneladende fået så meget medvind, at de kan begynde at lugte sejrens sødme - eller i hvert fald en mildere udgave af den ellers meget harske lovgivning, som SOPA i første omgang lagde op til.
Oppositionen mod SOPA er ikke kommet fra de traditionelle medier - især tv-stationerne har nærmest ignoreret lovforslaget.
I stedet er det et blandet kor af stemmer fra tech-eliten, så som Google, Facebook, Twitter og Reddit, der sammen med bloggere og internetskribenter har skabt tilstrækkeligt meget støj om lovforslaget til, at det nu foreløbigt ser ud til at blive begrænset.

Lovforslagets formelle bagmand (I amerikansk lovjargon, dets sponsor) er formanden for retsudvalget i Repræsentanternes Hus, republikaneren Lamar Smith. Han erklærede i sidste uge, at SOPA skal fjerne et af de mest omstridte elementer i forslaget, nemlig DNS-blokeringen af (udenlandske) sites, der har bragt copyright-krænkende indhold.

Larmar selv er naturligvis blevet genstand for kritikernes granskning af, hvad han selv måtte være kommet til at bringe af materialer, som er beskyttet af copyright. Og faktisk har SOPA-lovens bagmand selv været copyright-krænker, så han i princippet kunne få sit personlige site lukket efter klage fra en ophavsretshaver.

Lamar har ifølge denne blog krænket ophavsretten ved på sin hjemmeside at bringe et fotografi med Creative Commons-licens uden at nævne licenshaveren. Den sag kunne rettighedshaveren godt have blæst op, men det er så vidt vides ikke sket. Og fotografiet er siden blevet fjernet.

Uantset om SOPA-loven bliver helt skrottet eller gennemført i mildere udgave, vil debatten om den stadig have gjort indtryk, mener New York Times.

Avisen peger på, at det er første gang, at it-branchens ellers apolitiske firmaer og personer står sammen om en fælles sag.
Sammenholdet fører blandt andet til, at flere store sites på onsdag gennemfører en "strejke" altså en organiseret midlertidig lukning i protest mod SOPA.

En af hovedkræfterne bag black-out-protesten er Reddit, men så bred er modstanden, at selv de ellers så fornøjelige sites i Cheezburger-imperiet - bedst kendt for sjove katte-fotos med pudsige tekster - slutter op om kampen og lukker for siderne på  onsdag den 18. januar i protest mod den internetfjendske lovgivning.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S