CBC-formand: Det er nødvendigt at have webshops

Kontor Syd-direktør Svend-Aage Kjær ser ingen konflikt i at flere medlemmer har fået en stærk web-profil.

Artikel top billede

Tidligere har holdningen til at integrere onlineforhandlere i medlemsskaren hos indkøbsfællesskabet CBC været lidt lunken. Men nu er virkeligheden en anden, lyder det fra CBC-kædens formand Svend-Aage Kjær.

Han ser derfor ikke nogle problemer i at flere af CBC-medlemmerne har en stærk web-profil.

»Det er vigtig at vores medlemmer har en onlineshop. Det ser jeg kun som positivt. Jeg ser faktisk, at de helst skal kunne tilbyde deres kunder, at de kan købe via webben,« siger Svend-Aage Kjær.

CBC-kæden har traditionelt været meget geografisk opdelt, så medlemmerne i kæden ikke kom i konkurrence med hinanden. Men konkurrencebilledet bliver et andet, når man sælger via nettet.

»Jeg er kommet over det stadie. Du kan ikke konkurrere ved at holde nogen ude. Og om vi har konkurrencen indenfor kæden eller udenfor betyder ikke noget,« siger Svend-Aage Kjær.

Og så slår han fast, at CBC-kæden er en indkøbsforening. Og der tæller indkøb fra medlemmer med en webforretning lige så meget som, de traditionelle medlemmer.

»Det der med at snakke sig til rabatter betyder ikke noget længere. Men det har betydning, at have volumen. Vi skal simpelthen have volumen for at få de gode betingelser,« konstaterer han.

Da det tidligere CBC-medlem - nu krakkede Computer Centrum - blev ekskluderet i din tid, var det oppe og vende om rene onlinebutikker har sin plads i CBC. Men den diskussion mener Svend-Aage Kjær ikke der er grundlag for at tage i dag.

»Vi kan i princippet ikke være der som kæde i dag, hvis vi ikke kan tage folk ind med web-handel,« lyder den kontante vurdering fra CBC-kædens formand.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S