Klage: Kommunale it-udbud er kæmpespild af penge

Både kommunerne og de danske it-leverandører spilder millioner af kroner på den måde, som de store it-udbud kører på i dag, mener Dansk IT. Nu klager Dansk IT til Folketinget.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KL og Dansk IT er så trætte af kommunernes indkøbspraksis, når det gælder it-systemer, at de sammen har formuleret et otte sider langt klagebrev, som de vil sende til Folketinget.
 
Ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten fremgår det af brevet, at KL og Dansk IT mener, at den nuværende praksis fører til et gigantisk spild af både arbejdstimer og penge. 
 
Ifølge avisen er kommunerne bange for at overtræde "en dansk rigid tolkning af EU-direktiver og danske særregler," når de skal sende indkøbet af et it-system i udbud.

Det fører til overdreven forsigtighed, som igen fører til, at kommunerne  udarbejder tungt udbudsmateriale fyldt med det ene strenge krav efter det andet til leverandørerne. 

Regelrytteri

Det betyder, at udbuddene ikke længere bliver en konkurrence om de bedste løsninger, men istedet rent regelrytteri, hedder det.
 
Det er dyrt for både kommunerne og for leverandørerne, der bliver mistænksomme og kører klagesager mod hinanden. 
 
Og det fører til, at de leverede systemer peger bagud, mener Dansk IT ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten.
 
"Alle går med livrem og seler til skade for branchen," siger politisk afdelingschef Anders Sparre fra Dansk IT til avisen.
 
Han ønsker, at kommunerne og leverandørerne i stedet får indført en praksis, der er båret af dialog fremfor fastlåste krav fra kommunernes side.
 
"For man kan ikke på forhånd sætte sig ned og definere fra ende til anden, hvordan en it-løsning skal se ud," siger han.
 
Socialdemokraternes it-ordfører, Trine Bramsen, er ifølge avisen enig i problematikken, men mener, at Danmark i første omgang bør forsøge at bearbejde EU's udbudsregler under Danmarks formandskab.

Computerworld har tidligere beskrevet problematikken med de umulige kontrakt-krav. Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Hård kritik: Kombit stiller umulige kontrakt-krav

Sådan vil du kunne byde på de fede kommune-ordrer

Sådan kan Danmark score 60 milliarder kroner på it

Kommuner: Det skal være slut med KMD's monopol

KMD beskyldes for at malke kommuner

Kommune kritiserer KMD's priser: "Simpelthen ublu"

Jyske Bank

Cloud Sikkerhedsarkitekt

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS