Klage: Kommunale it-udbud er kæmpespild af penge

Både kommunerne og de danske it-leverandører spilder millioner af kroner på den måde, som de store it-udbud kører på i dag, mener Dansk IT. Nu klager Dansk IT til Folketinget.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KL og Dansk IT er så trætte af kommunernes indkøbspraksis, når det gælder it-systemer, at de sammen har formuleret et otte sider langt klagebrev, som de vil sende til Folketinget.
 
Ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten fremgår det af brevet, at KL og Dansk IT mener, at den nuværende praksis fører til et gigantisk spild af både arbejdstimer og penge. 
 
Ifølge avisen er kommunerne bange for at overtræde "en dansk rigid tolkning af EU-direktiver og danske særregler," når de skal sende indkøbet af et it-system i udbud.

Det fører til overdreven forsigtighed, som igen fører til, at kommunerne  udarbejder tungt udbudsmateriale fyldt med det ene strenge krav efter det andet til leverandørerne. 

Regelrytteri

Det betyder, at udbuddene ikke længere bliver en konkurrence om de bedste løsninger, men istedet rent regelrytteri, hedder det.
 
Det er dyrt for både kommunerne og for leverandørerne, der bliver mistænksomme og kører klagesager mod hinanden. 
 
Og det fører til, at de leverede systemer peger bagud, mener Dansk IT ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten.
 
"Alle går med livrem og seler til skade for branchen," siger politisk afdelingschef Anders Sparre fra Dansk IT til avisen.
 
Han ønsker, at kommunerne og leverandørerne i stedet får indført en praksis, der er båret af dialog fremfor fastlåste krav fra kommunernes side.
 
"For man kan ikke på forhånd sætte sig ned og definere fra ende til anden, hvordan en it-løsning skal se ud," siger han.
 
Socialdemokraternes it-ordfører, Trine Bramsen, er ifølge avisen enig i problematikken, men mener, at Danmark i første omgang bør forsøge at bearbejde EU's udbudsregler under Danmarks formandskab.

Computerworld har tidligere beskrevet problematikken med de umulige kontrakt-krav. Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Hård kritik: Kombit stiller umulige kontrakt-krav

Sådan vil du kunne byde på de fede kommune-ordrer

Sådan kan Danmark score 60 milliarder kroner på it

Kommuner: Det skal være slut med KMD's monopol

KMD beskyldes for at malke kommuner

Kommune kritiserer KMD's priser: "Simpelthen ublu"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job