Klage: Kommunale it-udbud er kæmpespild af penge

Både kommunerne og de danske it-leverandører spilder millioner af kroner på den måde, som de store it-udbud kører på i dag, mener Dansk IT. Nu klager Dansk IT til Folketinget.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KL og Dansk IT er så trætte af kommunernes indkøbspraksis, når det gælder it-systemer, at de sammen har formuleret et otte sider langt klagebrev, som de vil sende til Folketinget.
 
Ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten fremgår det af brevet, at KL og Dansk IT mener, at den nuværende praksis fører til et gigantisk spild af både arbejdstimer og penge. 
 
Ifølge avisen er kommunerne bange for at overtræde "en dansk rigid tolkning af EU-direktiver og danske særregler," når de skal sende indkøbet af et it-system i udbud.

Det fører til overdreven forsigtighed, som igen fører til, at kommunerne  udarbejder tungt udbudsmateriale fyldt med det ene strenge krav efter det andet til leverandørerne. 

Regelrytteri

Det betyder, at udbuddene ikke længere bliver en konkurrence om de bedste løsninger, men istedet rent regelrytteri, hedder det.
 
Det er dyrt for både kommunerne og for leverandørerne, der bliver mistænksomme og kører klagesager mod hinanden. 
 
Og det fører til, at de leverede systemer peger bagud, mener Dansk IT ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten.
 
"Alle går med livrem og seler til skade for branchen," siger politisk afdelingschef Anders Sparre fra Dansk IT til avisen.
 
Han ønsker, at kommunerne og leverandørerne i stedet får indført en praksis, der er båret af dialog fremfor fastlåste krav fra kommunernes side.
 
"For man kan ikke på forhånd sætte sig ned og definere fra ende til anden, hvordan en it-løsning skal se ud," siger han.
 
Socialdemokraternes it-ordfører, Trine Bramsen, er ifølge avisen enig i problematikken, men mener, at Danmark i første omgang bør forsøge at bearbejde EU's udbudsregler under Danmarks formandskab.

Computerworld har tidligere beskrevet problematikken med de umulige kontrakt-krav. Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Hård kritik: Kombit stiller umulige kontrakt-krav

Sådan vil du kunne byde på de fede kommune-ordrer

Sådan kan Danmark score 60 milliarder kroner på it

Kommuner: Det skal være slut med KMD's monopol

KMD beskyldes for at malke kommuner

Kommune kritiserer KMD's priser: "Simpelthen ublu"

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job