AMD lover billigere ultratynde computere

De kommende ultrathin-computere med AMD's Trinity-chips skal være betydelig billigere end ultrabooks med Intel-processor.

Artikel top billede

AMD forsøger nu at angribe Intels ultrabook-platform på prisen. Ifølge DigiTimes er AMD snart klar med sine Trinity-chips til ultratynde computere. AMD bruger betegnelsen ultrathin om disse bærbare (Intel har registreret ultrabook som varemærke).

Det ventes at AMD er klar med Trinity i både dual- og quad-core-udgaver til juni. Det anslås at de billigste computere med Trinity vil koste omkring 500 dollar - mens de fleste ultrabooks stadig koster mere end det dobbelte.

Intel kommer dog med sin nye Ivy Bridge-platform til april, der skal sænke prisen for ultrabooks til mellem 700 og 900 dollar. Men det er altså stadig dyrere end AMD-baserede ultrathin-computere.

Ifølge AMD kan Trinity levere omtrent den samme ydelse som firmaets normale notebook-processorer - men strømforbruget er kun det halve (17 watt). Det ligger på niveau med Ivy Bridge.

Det ser altså ud til, at kampen skal stå mellem ultrathin (med Trinity) og ultrabook (med Ivy Bridge).

Intel har dog et klart forspring. Inden årets udgang kommer der omkring 75 forskellige ultrabook-modeller, ifølge Intel, og mange af dem blev præsenteret på CES i Las Vegas. AMD regner kun med 20 ultrathin-modeller. HP, Asus og Acer regnes som de mest sandsynlige producenter.

Det ser ud til at prisen er den eneste faktor, der kommer til at adskille ultrathin- og ultrabook-platformen - funktionerne er stort set de samme (instant on, lang batteritid).

DigiTimes skriver at nogle notebook-producenter frygter, at Trinity og ultrathin-platformen vil udløse et stort fald i prisen for alle ultratynde computere.

Statens IT

IT-revisor

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job