AMD lover billigere ultratynde computere

De kommende ultrathin-computere med AMD's Trinity-chips skal være betydelig billigere end ultrabooks med Intel-processor.

Artikel top billede

AMD forsøger nu at angribe Intels ultrabook-platform på prisen. Ifølge DigiTimes er AMD snart klar med sine Trinity-chips til ultratynde computere. AMD bruger betegnelsen ultrathin om disse bærbare (Intel har registreret ultrabook som varemærke).

Det ventes at AMD er klar med Trinity i både dual- og quad-core-udgaver til juni. Det anslås at de billigste computere med Trinity vil koste omkring 500 dollar - mens de fleste ultrabooks stadig koster mere end det dobbelte.

Intel kommer dog med sin nye Ivy Bridge-platform til april, der skal sænke prisen for ultrabooks til mellem 700 og 900 dollar. Men det er altså stadig dyrere end AMD-baserede ultrathin-computere.

Ifølge AMD kan Trinity levere omtrent den samme ydelse som firmaets normale notebook-processorer - men strømforbruget er kun det halve (17 watt). Det ligger på niveau med Ivy Bridge.

Det ser altså ud til, at kampen skal stå mellem ultrathin (med Trinity) og ultrabook (med Ivy Bridge).

Intel har dog et klart forspring. Inden årets udgang kommer der omkring 75 forskellige ultrabook-modeller, ifølge Intel, og mange af dem blev præsenteret på CES i Las Vegas. AMD regner kun med 20 ultrathin-modeller. HP, Asus og Acer regnes som de mest sandsynlige producenter.

Det ser ud til at prisen er den eneste faktor, der kommer til at adskille ultrathin- og ultrabook-platformen - funktionerne er stort set de samme (instant on, lang batteritid).

DigiTimes skriver at nogle notebook-producenter frygter, at Trinity og ultrathin-platformen vil udløse et stort fald i prisen for alle ultratynde computere.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S