Første kommercielle flyvning til ISS er udsat

PayPal-stifteren Elon Musks nye rumkapsel kommer alligevel ikke afsted den 7. februar.

Artikel top billede

Den første flyvning med en ubemandet privatbygget rumkapsel til den internationale rumstation ISS er nu udsat på ubestemt tid. Dragon-kapslen skulle efter planen sendes op fra Cape Canaveral den 7. februar, men firmaet SpaceX fortæller nu at man vil finde en ny dato sammen med NASA.

I en kortfattet kommentar oplyser rumfirmaet, at der er behov for yderligere arbejde inden kapslen er klar til at blive sendt op.

SpaceX har indgået en kontrakt med NASA om at transportere fragt til rumstationen. Kontrakten har en værdi på omkring 10 mia. kr. NASA har sendt de gamle rumfærger på pension og må derfor bruge private firmaer og russiske rumkapsler for at nå ISS.

Den første opsendelse er en test, som skal vise om Dragon er klar til opgaven. Nu ser det ud til at turen må vente. Den kan blive flyttet til senere på februar - efter opsendelsen af en militær satellit fra Cape Canaveral - men hvis der er brug for mere tid, bliver opsendelsen muligvis først til april.

Det private firma har selv udviklet raketten, der skal bruges til at transportere kapslen ud i rummet.

ComON har tidligere skrevet om den 39-årige sydafrikansk-fødte SpaceX-stifter Elon Musk, der blev milliardær med salget af PayPal til eBay. Han har både startet elbil-firmaet Tesla Motors og SpaceX.
 
Firmaet gennemførte sin første vellykkede raketopsendelse i 2008, hvor en Falcon 1 raket blev sendt op fra en lille ø i Stillehavet.
 
De to første opsendelser i marts 2006 og marts 2007 blev en fiasko, og i 2008 gik den første 21,3 meter lange og 27,7 tons tunge raket tabt allerede to minutter og 20 sekunder efter start. Det samme gjorde de tre satellitter ombord på raketten - to fra NASA og én fra Pentagon.
 
Men den anden opsendelse i 2008 var altså vellykket og SpaceX har senere udviklet en større Falcon 9 raket, som kan transportere tungere satellitter og rumkapsler ud i verdensrummet.

Firmaet satser på, at man fremover ville kunne transportere fragt ud i rummet til en tiendedel af den hidtidige pris.
 
Dragon kan transportere seks tons fragt eller op til syv passagerer. Indtil videre er fartøjet ikke godkendt til mennesker, men SpaceX har store planer om at nå månen og Mars.
 
Sidste år kunne SpaceX præsentere sin nye Falcon Heavy raket, der kan transportere op til 53 tons ud i rummet. Falcon Heavy beskrives som den kraftigste raket siden Saturn V, der blev brugt til Apollo-missionerne til Månen.
 
Elon Musk har tidligere udtalt, at det privatejede SpaceX kan sende fragt ud i rummet billigere end verdens folkerigeste land, Kina.

denne side hos SpaceX er der billeder og en video af Dragon-rumkapslen.

Læses lige nu

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job