"Alle nye Samsung-telefoner skal kunne holde sig i live fra du vågner til du går i seng"

Ny trend: Samsung lover bedre batterier i alle nye smartphones. Motorola har allerede gjort gør verdens tyndeste smartphone federe med nyt superbatteri.

Artikel top billede

Det skal være slut med drænede og døde smartphones, der er løbet tør for strøm midt på dagen.

Det mener Samsung, der arbejder med en ny målsætning: Selskabets kommende telefoner skal være i stand til at klare sig igennem en hel dag uden opladning.

"Vi ønsker ikke, at du skal være bekymret over batteritet på noget tidpunkt, fra du vågner om morgenen, til du går i seng om aftenen," siger Samsungs Kevin Packingham, vicepresident for innovation, i et interview med Cnet.

Målsætningen skal kunne nås ved, hvad selskabet betegner som, "gennemsnitligt til moderat krævende" brug af telefonen.

Motorola Razr Maxx

Samsung vil selvfølgeig være tvunget til at benytte større batterier med mere saft og kraft, hvis det strømstærke mål skal nås. Men en del af forbedringerne skal også komme gennem bedre optimering af strømforbruget i de powersultne smartphones, hvor LTE og store skærme er notoriske strømslugere.

Endnu mangler det store gennembrud i effektiviseringen af de forskelle dele af telefonens strømforbrug.

"Vi har ikke helt nået målet endnu," erkender Kevin Packingham ifølge Cnet.

Mens Samsung stadig arbejder på sagen, er man kommet længere hos Motorola. Her er toptelefonen Razr, der tituleres "verdens tyndeste smartphone", kommet i en ny udgave med LTE og et betydeligt kraftigere batteri. Den har fået navnet Maxx.

Razr er vokset i tykkelse fra 7,1 mm til 8,9 mm - altså under 2 millimeter - i transformeringen til Maxx-mode. Det har givet plads til et batteri på hele 3300 mAh, hvor den normale Razr har et batteri på 1780 mAh.
Superbatteriet giver ifølge Motorola strøm nok til 21 timers taletid og 380 timers standby-tid. Det svarer til næsten 16 dage.

ComON har ikke haft mulighed for at prøve Maxx, men muligvis vil telefonen faktisk få gavn af sin øgede vægt og tykkelse, der kan give bedre balance, når man håndterer den med én hånd. Det ville i så fald løse et af de meget få kritikpunkter mod Razr, hvis tyndhed ikke er en ubetinget fordel, som vi tidligere konkluderede her på sitet.

Maxx-udgaven kommer desværre ikke på det danske marked. Den formelle lancering i USA finder sted den 26. januar.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job