"Alle nye Samsung-telefoner skal kunne holde sig i live fra du vågner til du går i seng"

Ny trend: Samsung lover bedre batterier i alle nye smartphones. Motorola har allerede gjort gør verdens tyndeste smartphone federe med nyt superbatteri.

Artikel top billede

Det skal være slut med drænede og døde smartphones, der er løbet tør for strøm midt på dagen.

Det mener Samsung, der arbejder med en ny målsætning: Selskabets kommende telefoner skal være i stand til at klare sig igennem en hel dag uden opladning.

"Vi ønsker ikke, at du skal være bekymret over batteritet på noget tidpunkt, fra du vågner om morgenen, til du går i seng om aftenen," siger Samsungs Kevin Packingham, vicepresident for innovation, i et interview med Cnet.

Målsætningen skal kunne nås ved, hvad selskabet betegner som, "gennemsnitligt til moderat krævende" brug af telefonen.

Motorola Razr Maxx

Samsung vil selvfølgeig være tvunget til at benytte større batterier med mere saft og kraft, hvis det strømstærke mål skal nås. Men en del af forbedringerne skal også komme gennem bedre optimering af strømforbruget i de powersultne smartphones, hvor LTE og store skærme er notoriske strømslugere.

Endnu mangler det store gennembrud i effektiviseringen af de forskelle dele af telefonens strømforbrug.

"Vi har ikke helt nået målet endnu," erkender Kevin Packingham ifølge Cnet.

Mens Samsung stadig arbejder på sagen, er man kommet længere hos Motorola. Her er toptelefonen Razr, der tituleres "verdens tyndeste smartphone", kommet i en ny udgave med LTE og et betydeligt kraftigere batteri. Den har fået navnet Maxx.

Razr er vokset i tykkelse fra 7,1 mm til 8,9 mm - altså under 2 millimeter - i transformeringen til Maxx-mode. Det har givet plads til et batteri på hele 3300 mAh, hvor den normale Razr har et batteri på 1780 mAh.
Superbatteriet giver ifølge Motorola strøm nok til 21 timers taletid og 380 timers standby-tid. Det svarer til næsten 16 dage.

ComON har ikke haft mulighed for at prøve Maxx, men muligvis vil telefonen faktisk få gavn af sin øgede vægt og tykkelse, der kan give bedre balance, når man håndterer den med én hånd. Det ville i så fald løse et af de meget få kritikpunkter mod Razr, hvis tyndhed ikke er en ubetinget fordel, som vi tidligere konkluderede her på sitet.

Maxx-udgaven kommer desværre ikke på det danske marked. Den formelle lancering i USA finder sted den 26. januar.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg