Descom har åbnet onlinebutik - køber direkte fra producenter

CBC-forhandleren Descom satser på at erobre forbrugermarkedet med den nye onlinebutik wehaveitall.dk. Produkterne købes direkte fra producenter og i udlandet.

Artikel top billede

Endnu en forhandler har meldt sig i kampen om onlinemarkedet.

Det er CBC-forhandleren Descom, der med Wehaveitall.dk satser på at blive blandt de fem største onlineforhandlere i Danmark inden årets udgang.

»Vi har altid kun solgt b2b og har aldrig interesseret os for markedet for private forbrugere, men det vil vi gerne ramme nu. Indtil videre går det supergodt, vi har haft tre gange så mange besøgende som forventet,« lyder det fra direktør Johnny Helander, som dog ikke ønsker at sætte tal på antal besøgende.

Onlinebutikken gik allerede i luften i slutningen af november sidste år, og dengang lagde Johnny Helander ikke skjul på, hvordan målet skal nås.

»Vi kan garantere de laveste priser på markedet på en række udvalgte produkter, fordi vi, til forskel fra vores konkurrenter, ikke har noget lager og køber produkterne direkte fra producenterne. Vi sælger produkterne til de aktuelle dagspriser, og vi sparer dermed en række fordyrende mellemled, som selvfølgelig kommer forbrugerne til gode,« siger Johnny Helander.

Det ser han ikke noget problematisk i.

»Jeg tvivler på, at det kun er os, der har det på den måde, det kan vi jo se på priserne i de andre onlinebutikker,« siger direktøren og fortæller, at forhandleren, foruden at købe en del over grænsen, har lavet direkte prisaftaler med HP, Dell og Logitech. Men ikke nødvendigvis Logitechs danske organisation.

»Vi handler med Logitech, hvor de er billigst. Det kunne for eksempel være Holland,« siger Helander.

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job