Descom har åbnet onlinebutik - køber direkte fra producenter

CBC-forhandleren Descom satser på at erobre forbrugermarkedet med den nye onlinebutik wehaveitall.dk. Produkterne købes direkte fra producenter og i udlandet.

Artikel top billede

Endnu en forhandler har meldt sig i kampen om onlinemarkedet.

Det er CBC-forhandleren Descom, der med Wehaveitall.dk satser på at blive blandt de fem største onlineforhandlere i Danmark inden årets udgang.

»Vi har altid kun solgt b2b og har aldrig interesseret os for markedet for private forbrugere, men det vil vi gerne ramme nu. Indtil videre går det supergodt, vi har haft tre gange så mange besøgende som forventet,« lyder det fra direktør Johnny Helander, som dog ikke ønsker at sætte tal på antal besøgende.

Onlinebutikken gik allerede i luften i slutningen af november sidste år, og dengang lagde Johnny Helander ikke skjul på, hvordan målet skal nås.

»Vi kan garantere de laveste priser på markedet på en række udvalgte produkter, fordi vi, til forskel fra vores konkurrenter, ikke har noget lager og køber produkterne direkte fra producenterne. Vi sælger produkterne til de aktuelle dagspriser, og vi sparer dermed en række fordyrende mellemled, som selvfølgelig kommer forbrugerne til gode,« siger Johnny Helander.

Det ser han ikke noget problematisk i.

»Jeg tvivler på, at det kun er os, der har det på den måde, det kan vi jo se på priserne i de andre onlinebutikker,« siger direktøren og fortæller, at forhandleren, foruden at købe en del over grænsen, har lavet direkte prisaftaler med HP, Dell og Logitech. Men ikke nødvendigvis Logitechs danske organisation.

»Vi handler med Logitech, hvor de er billigst. Det kunne for eksempel være Holland,« siger Helander.

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job