Intel klar med forsikring til overclockere

Nu kan du få en ny processor hvis din gamle brænder sammen fordi du har presset den for langt.

Artikel top billede

Intel indfører nu en forsikringsordning til overclockere, kaldet "Performance Tuning Protection Plan". Normalt ryger garantien når man begynder at pille ved processorens hastighed. Men den nye forsikring betyder, at man kan betale 20-35 dollar om året og til gengæld modtager en helt ny cpu, hvis den gamle brænder sammen i et overclocking-eksperiment.

Det gælder altså i de tilfælde, hvor processoren ikke er omfattet af den normale garanti.

Der er alligevel en række begrænsninger. Forsikringen tilbydes kun til Intel-processorer med ulåst taktfrekvens. Helt konkret er det i5 2500K, i7 2600K, i7 2700K, i7 3930K og i7 3960X.

Der kan kun tilsendes én ny processor under hver forsikring, og denne erstatnings-processor er altså ikke omfattet af forsikringen. Forsikringen skal tegnes inden ét år efter købet af processoren og gælder ikke i de første 30 dage. Den løber maksimalt i tre år.

Forsikringen skal sælges gennem Intels forhandlere og direkte fra intel.com/go/tuningplan.

Intel understreger samtidig at man hverken anbefaler eller støtter overclocking - altså brug af firmaets processorer uden for de normale specifikationer.

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S