Intel klar med forsikring til overclockere

Nu kan du få en ny processor hvis din gamle brænder sammen fordi du har presset den for langt.

Artikel top billede

Intel indfører nu en forsikringsordning til overclockere, kaldet "Performance Tuning Protection Plan". Normalt ryger garantien når man begynder at pille ved processorens hastighed. Men den nye forsikring betyder, at man kan betale 20-35 dollar om året og til gengæld modtager en helt ny cpu, hvis den gamle brænder sammen i et overclocking-eksperiment.

Det gælder altså i de tilfælde, hvor processoren ikke er omfattet af den normale garanti.

Der er alligevel en række begrænsninger. Forsikringen tilbydes kun til Intel-processorer med ulåst taktfrekvens. Helt konkret er det i5 2500K, i7 2600K, i7 2700K, i7 3930K og i7 3960X.

Der kan kun tilsendes én ny processor under hver forsikring, og denne erstatnings-processor er altså ikke omfattet af forsikringen. Forsikringen skal tegnes inden ét år efter købet af processoren og gælder ikke i de første 30 dage. Den løber maksimalt i tre år.

Forsikringen skal sælges gennem Intels forhandlere og direkte fra intel.com/go/tuningplan.

Intel understreger samtidig at man hverken anbefaler eller støtter overclocking - altså brug af firmaets processorer uden for de normale specifikationer.

AP Pension

AP Pension søger erfaren Product Owner

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S