B2B-satsning giver kanonvækst i Humac

Landechef Morten Bo Andersen kan både glæde sig over et pænt overskud og udsigt til fortsat fremgang for Apple-forhandleren, som har planer om at åbne flere nye butikker allerede i år.

Artikel top billede

Efter nogle turbulente år lader det til, at Apple-kæden Humac nu for alvor er kommet på ret køl. Samtidig med at kædens ni butikker det seneste år har øget omsætning tæt ved 40 procent er også bundlinien kraftigt forbedret.

Den samlede omsætning for kædens ni butikker nåede i 2010/2011 op på næsten 380 millioner kroner med et tilhørende pænt overskud før skat på otte millioner kroner. Resultatet står i stærk kontrast til perioden fra 2007 til 2009, hvor Humac var plaget af underskud og stagnerende omsætning.

Udviklingen glæder Humacs landechef Morten Bo Andersen, som især fremhæver B2B-markedet, hvor omsætningen er tæt på at være fordoblet over det seneste år.

»Vi har været igennem en hel del, men i år synes vi selv, det er gået rigtigt godt. Under krisen var det retailforretningen, der bar os igennem. Men nu er vores satsning på drift og implementering af løsninger til erhvervskunder lykkedes med en vækst, der langt overgår vores tre øvrige forretningsområder - retail, onlinesalg og service,« siger Morten Bo Andersen.

Han fortæller, at Humac samtidig har etableret et setup, der er gearet til at fortsætte væksten over en bred front. Blandt andet har man planer om at udvide antallet af butikker, ligesom man satser på at flytte de nuværende butikker til mere attraktive adresser.

»Jeg kan i dag ikke sige, om vi åbner en, to eller tre nye forretninger, men vi kigger på alle steder, hvor der kan laves en butik,« siger Morten Bo Andersen, som siger, at han vil være tilfreds med en fremtidig vækstrate på 25 procent. Det kræver dog, at man kan holde omkostningerne i ro.

Humac blev i 2009 købt af den russiske koncern ECS fra den islandske Baugur Group, og det har ifølge den danske landechef været en stærkt medvirkende årsag til, at forretningen er kommet på skinner.

»I dag er vi ejet af folk, der har forstand på det, de beskæftiger sig med,« som Morten Bo Andersen udtrykker det.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S