B2B-satsning giver kanonvækst i Humac

Landechef Morten Bo Andersen kan både glæde sig over et pænt overskud og udsigt til fortsat fremgang for Apple-forhandleren, som har planer om at åbne flere nye butikker allerede i år.

Artikel top billede

Efter nogle turbulente år lader det til, at Apple-kæden Humac nu for alvor er kommet på ret køl. Samtidig med at kædens ni butikker det seneste år har øget omsætning tæt ved 40 procent er også bundlinien kraftigt forbedret.

Den samlede omsætning for kædens ni butikker nåede i 2010/2011 op på næsten 380 millioner kroner med et tilhørende pænt overskud før skat på otte millioner kroner. Resultatet står i stærk kontrast til perioden fra 2007 til 2009, hvor Humac var plaget af underskud og stagnerende omsætning.

Udviklingen glæder Humacs landechef Morten Bo Andersen, som især fremhæver B2B-markedet, hvor omsætningen er tæt på at være fordoblet over det seneste år.

»Vi har været igennem en hel del, men i år synes vi selv, det er gået rigtigt godt. Under krisen var det retailforretningen, der bar os igennem. Men nu er vores satsning på drift og implementering af løsninger til erhvervskunder lykkedes med en vækst, der langt overgår vores tre øvrige forretningsområder - retail, onlinesalg og service,« siger Morten Bo Andersen.

Han fortæller, at Humac samtidig har etableret et setup, der er gearet til at fortsætte væksten over en bred front. Blandt andet har man planer om at udvide antallet af butikker, ligesom man satser på at flytte de nuværende butikker til mere attraktive adresser.

»Jeg kan i dag ikke sige, om vi åbner en, to eller tre nye forretninger, men vi kigger på alle steder, hvor der kan laves en butik,« siger Morten Bo Andersen, som siger, at han vil være tilfreds med en fremtidig vækstrate på 25 procent. Det kræver dog, at man kan holde omkostningerne i ro.

Humac blev i 2009 købt af den russiske koncern ECS fra den islandske Baugur Group, og det har ifølge den danske landechef været en stærkt medvirkende årsag til, at forretningen er kommet på skinner.

»I dag er vi ejet af folk, der har forstand på det, de beskæftiger sig med,« som Morten Bo Andersen udtrykker det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S