B2B-satsning giver kanonvækst i Humac

Landechef Morten Bo Andersen kan både glæde sig over et pænt overskud og udsigt til fortsat fremgang for Apple-forhandleren, som har planer om at åbne flere nye butikker allerede i år.

Artikel top billede

Efter nogle turbulente år lader det til, at Apple-kæden Humac nu for alvor er kommet på ret køl. Samtidig med at kædens ni butikker det seneste år har øget omsætning tæt ved 40 procent er også bundlinien kraftigt forbedret.

Den samlede omsætning for kædens ni butikker nåede i 2010/2011 op på næsten 380 millioner kroner med et tilhørende pænt overskud før skat på otte millioner kroner. Resultatet står i stærk kontrast til perioden fra 2007 til 2009, hvor Humac var plaget af underskud og stagnerende omsætning.

Udviklingen glæder Humacs landechef Morten Bo Andersen, som især fremhæver B2B-markedet, hvor omsætningen er tæt på at være fordoblet over det seneste år.

»Vi har været igennem en hel del, men i år synes vi selv, det er gået rigtigt godt. Under krisen var det retailforretningen, der bar os igennem. Men nu er vores satsning på drift og implementering af løsninger til erhvervskunder lykkedes med en vækst, der langt overgår vores tre øvrige forretningsområder - retail, onlinesalg og service,« siger Morten Bo Andersen.

Han fortæller, at Humac samtidig har etableret et setup, der er gearet til at fortsætte væksten over en bred front. Blandt andet har man planer om at udvide antallet af butikker, ligesom man satser på at flytte de nuværende butikker til mere attraktive adresser.

»Jeg kan i dag ikke sige, om vi åbner en, to eller tre nye forretninger, men vi kigger på alle steder, hvor der kan laves en butik,« siger Morten Bo Andersen, som siger, at han vil være tilfreds med en fremtidig vækstrate på 25 procent. Det kræver dog, at man kan holde omkostningerne i ro.

Humac blev i 2009 købt af den russiske koncern ECS fra den islandske Baugur Group, og det har ifølge den danske landechef været en stærkt medvirkende årsag til, at forretningen er kommet på skinner.

»I dag er vi ejet af folk, der har forstand på det, de beskæftiger sig med,« som Morten Bo Andersen udtrykker det.

Schilling ApS

Technical Support Specialist

Københavnsområdet

KMD A/S

Customer Support Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cybersecurity

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S