Er Windows 8 fremtidens tablet-platform?

Et integreret kamera, Bluetooth 4.0 og WLAN er blandt kravene til tavlecomputere, der skal bære Windows 8-logoet.

Artikel top billede

Det kommende Windows 8 kører på tavlecomputere med både x86- og ARM-processor - men Microsoft har strenge krav til hardwaren. De officielle "Windows 8 Device Requirements" kan læses i et dokument på næsten 1.000 sider på denne side hos Microsoft.

Ligesom med Windows Phone 7 skal hardware-producenterne opfylde en række krav, hvis deres produkt skal bære Windows-logoet.

Det fremgår blandt andet at tavlecomputerens display skal have en opløsning på mindst 1.366 x 768 punkter. Skærmen skal være i stand til at håndtere fem touch-punkter samtidig. Enheden skal indeholde et kamera, der kan optage med 720p eller bedre.

Microsoft kræver også at tablets med NFC-teknologi skal mærkes tydeligt. Denne teknologi skal bruges til at håndtere betalinger trådløst over korte afstande. Mange mobiltelefoner indeholder allerede NFC-chips.

Desuden kræves Bluetooth 4.0 og WLAN i Windows 8 tablets. Hvis der er et kabelstik, skal det mindst understøtte USB 2.0.

Der er også krav til tavlecomputerens lagerplads. Efter installation af Windows 8 skal der stadig være mindst 10 GB fri plads på enheden.

Microsoft kræver at tavlecomputeren skal være udstyret med en række specifikke knapper: Power (Tænd/sluk), rotationslås, lydstyrke (Op/Ned) og en Windows-knap.

Desuden skal tavlecomputeren indeholde et accellerometer og en sensor til lys, hældning og magnetfelt (kompas).

I stedet for Ctrl+Alt+Delete skal tavlecomputeren understøtte kombinationen Windows-knap+Power-knap for at udløse en genstart.

Ifølge Wired er der gode grunde til, at Windows 8 kan blive fremtidens tablet-platform. En af grundene er netop, at Microsoft stiller krav til hardware-enhedernes specifikationer.

Man vil gøre alt for at undgå den fragmentering, som er sket med Android-platformen. Her er der meget store forskelle mellem Android-enhederne - et eksempel er Amazons Kindle Fire tablet, der har sin helt egen brugerflade og app store.

Microsoft kommer sent med sit tablet-operativsystem og det kan være en fordel - alle de andre tablets ligner hinanden og er bare kopier af iPad, men Microsoft har en chance for at skabe noget der er anderledes, lyder argumentet.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Statens IT

Driftsmedarbejder til Navision

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S