Er Windows 8 fremtidens tablet-platform?

Et integreret kamera, Bluetooth 4.0 og WLAN er blandt kravene til tavlecomputere, der skal bære Windows 8-logoet.

Artikel top billede

Det kommende Windows 8 kører på tavlecomputere med både x86- og ARM-processor - men Microsoft har strenge krav til hardwaren. De officielle "Windows 8 Device Requirements" kan læses i et dokument på næsten 1.000 sider på denne side hos Microsoft.

Ligesom med Windows Phone 7 skal hardware-producenterne opfylde en række krav, hvis deres produkt skal bære Windows-logoet.

Det fremgår blandt andet at tavlecomputerens display skal have en opløsning på mindst 1.366 x 768 punkter. Skærmen skal være i stand til at håndtere fem touch-punkter samtidig. Enheden skal indeholde et kamera, der kan optage med 720p eller bedre.

Microsoft kræver også at tablets med NFC-teknologi skal mærkes tydeligt. Denne teknologi skal bruges til at håndtere betalinger trådløst over korte afstande. Mange mobiltelefoner indeholder allerede NFC-chips.

Desuden kræves Bluetooth 4.0 og WLAN i Windows 8 tablets. Hvis der er et kabelstik, skal det mindst understøtte USB 2.0.

Der er også krav til tavlecomputerens lagerplads. Efter installation af Windows 8 skal der stadig være mindst 10 GB fri plads på enheden.

Microsoft kræver at tavlecomputeren skal være udstyret med en række specifikke knapper: Power (Tænd/sluk), rotationslås, lydstyrke (Op/Ned) og en Windows-knap.

Desuden skal tavlecomputeren indeholde et accellerometer og en sensor til lys, hældning og magnetfelt (kompas).

I stedet for Ctrl+Alt+Delete skal tavlecomputeren understøtte kombinationen Windows-knap+Power-knap for at udløse en genstart.

Ifølge Wired er der gode grunde til, at Windows 8 kan blive fremtidens tablet-platform. En af grundene er netop, at Microsoft stiller krav til hardware-enhedernes specifikationer.

Man vil gøre alt for at undgå den fragmentering, som er sket med Android-platformen. Her er der meget store forskelle mellem Android-enhederne - et eksempel er Amazons Kindle Fire tablet, der har sin helt egen brugerflade og app store.

Microsoft kommer sent med sit tablet-operativsystem og det kan være en fordel - alle de andre tablets ligner hinanden og er bare kopier af iPad, men Microsoft har en chance for at skabe noget der er anderledes, lyder argumentet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS