Er Windows 8 fremtidens tablet-platform?

Et integreret kamera, Bluetooth 4.0 og WLAN er blandt kravene til tavlecomputere, der skal bære Windows 8-logoet.

Artikel top billede

Det kommende Windows 8 kører på tavlecomputere med både x86- og ARM-processor - men Microsoft har strenge krav til hardwaren. De officielle "Windows 8 Device Requirements" kan læses i et dokument på næsten 1.000 sider på denne side hos Microsoft.

Ligesom med Windows Phone 7 skal hardware-producenterne opfylde en række krav, hvis deres produkt skal bære Windows-logoet.

Det fremgår blandt andet at tavlecomputerens display skal have en opløsning på mindst 1.366 x 768 punkter. Skærmen skal være i stand til at håndtere fem touch-punkter samtidig. Enheden skal indeholde et kamera, der kan optage med 720p eller bedre.

Microsoft kræver også at tablets med NFC-teknologi skal mærkes tydeligt. Denne teknologi skal bruges til at håndtere betalinger trådløst over korte afstande. Mange mobiltelefoner indeholder allerede NFC-chips.

Desuden kræves Bluetooth 4.0 og WLAN i Windows 8 tablets. Hvis der er et kabelstik, skal det mindst understøtte USB 2.0.

Der er også krav til tavlecomputerens lagerplads. Efter installation af Windows 8 skal der stadig være mindst 10 GB fri plads på enheden.

Microsoft kræver at tavlecomputeren skal være udstyret med en række specifikke knapper: Power (Tænd/sluk), rotationslås, lydstyrke (Op/Ned) og en Windows-knap.

Desuden skal tavlecomputeren indeholde et accellerometer og en sensor til lys, hældning og magnetfelt (kompas).

I stedet for Ctrl+Alt+Delete skal tavlecomputeren understøtte kombinationen Windows-knap+Power-knap for at udløse en genstart.

Ifølge Wired er der gode grunde til, at Windows 8 kan blive fremtidens tablet-platform. En af grundene er netop, at Microsoft stiller krav til hardware-enhedernes specifikationer.

Man vil gøre alt for at undgå den fragmentering, som er sket med Android-platformen. Her er der meget store forskelle mellem Android-enhederne - et eksempel er Amazons Kindle Fire tablet, der har sin helt egen brugerflade og app store.

Microsoft kommer sent med sit tablet-operativsystem og det kan være en fordel - alle de andre tablets ligner hinanden og er bare kopier af iPad, men Microsoft har en chance for at skabe noget der er anderledes, lyder argumentet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S