Nu får du snart en ordentlig teleforbindelse i toget

Flere år med tabte samtaler og mistede dataforbindelser kan være slut.

Artikel top billede

Hvis mistede samtaler og dårlige dataforbindelser har fået din puls til at stige på togrejser mellem landsdelene, kan du snart se frem til en roligere puls.

DSB og teleoperatørerne er tæt på at underskrive en aftale, der skal bringe mobildækningen langs togskinnerne op til en standard, men kunne forvente anno 2012.

Allerede få kilometer uden for hovedstaden, oplever mange at miste signal. Lignende huller er der flere steder på strækningen over Sjælland, Fyn og Jylland.

Ifølge ComONs oplysninger er kontrakten mellem partnerne endnu ikke underskrevet, men DSB tør godt love, at rejsende inden årets udgang får stabile netforbindelser i cirka 100 togsæt.
Det sker ved at installere repeatere i togene til en værdi af 60 til 70 millioner kroner. Det er meningen, at TDC og de andre selskaber skal betale for hardware. DSB vil så stå for installationen. Men kontrakten er som sagt ikke underskrevet endnu.

Vi har truet dem til at gøre noget

Grunden til, at mobildækningen er så ringe på strækninger, hvor tusinde danskere ellers befinder sig hver dag, er, at DSB og teleselskaberne i flere år har diskuteret, hvem der har ansvaret.

De er nu kommet nærmere en enighed, blandet andet som konsekvens af at Socialedemokratiets it-ordfører Trine Bramsen har truet med lovindgreb, hvis der ikke findes en frivillig aftale, siger hun til Politiken.

"Jeg forstår godt, hvis kunderne ryster på hovedet og siger: Hvor svært kan det være? Men jeg kan kun sige, at det er svært at bringe fem parter sammen og finde en aftale, ligesom en anden udfordring har været teknologien; når man finder noget, der virker, får telefoner nyt udstyr," siger Claus Klitholm, underdirektør i DSB Kommerciel.

Ifølge ham har det været svært at overtale teleselskaberne til at lægge investeringer langs strækningerne. Teleselskaberne er tidligere blevet kritiseret for at underprioritere lapningen af mobilhuller i landets udkantsområder langt væk fra jernbaneskinner.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S