Foxconn sammenligner arbejdere med dyr

Foxconn-chefen Terry Gou inviterede direktør for zoologisk have til at fortælle om, hvordan man styrer dyr.

Artikel top billede

Så er der igen ballade omkring den taiwanesiske elektronik-producent Hon Hai - bedre kendt som Foxconn, der fremstiller iPhone og iPad for Apple. Denne gang har Hon Hai-chef Terry Gou sammenlignet sine arbejdere med dyr.

"Hon Hai har en million arbejdere over hele verden og eftersom mennesker også er dyr, giver det mig hovedpine at tænke over, hvordan jeg skal styre en million dyr," sagde Terry Gou på en nytårsfest ifølge Want Chinatimes.

Gou havde inviteret direktøren for den zoologiske have i Taipei, Chin Shih-chien, der skulle fortælle om hvordan dyrepasserne holder styr på dyrene.

Ifølge lokale medier forlangte Terry Gou at hele topledelsen i Foxconn skulle møde op for at lytte til zoo-direktørens foredrag og lære om, hvordan de kunne bruges hans erfaringer til at styre deres egne ansatte.

Chin fortalte om, hvordan man behandler de enkelte dyr forskelligt afhængig af deres temperament.

Gou spurgte herefter zoo-direktøren, hvad han ville gøre hvis han var chef for Foxconn - til stor morskab for de 12 topledere, der var mødt op.

Historien kommer på et uheldigt tidspunkt for Foxconn, som netop bliver anklaget for at behandle sine kinesiske arbejdere som dyr. Der har været flere eksplosioner på de kinesiske fabrikker, mange ansatte har begået selvmord og senest truede en hel gruppe med at springe ned fra taget på en fabriksbygning.

Foruden Apple leverer Foxconn også til Hewlett-Packard, Microsoft, Sony og mange andre elektronik-producenter. Gou er en af de mest indflydelsesrige industribaroner i Taiwan.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S