Foxconn sammenligner arbejdere med dyr

Foxconn-chefen Terry Gou inviterede direktør for zoologisk have til at fortælle om, hvordan man styrer dyr.

Artikel top billede

Så er der igen ballade omkring den taiwanesiske elektronik-producent Hon Hai - bedre kendt som Foxconn, der fremstiller iPhone og iPad for Apple. Denne gang har Hon Hai-chef Terry Gou sammenlignet sine arbejdere med dyr.

"Hon Hai har en million arbejdere over hele verden og eftersom mennesker også er dyr, giver det mig hovedpine at tænke over, hvordan jeg skal styre en million dyr," sagde Terry Gou på en nytårsfest ifølge Want Chinatimes.

Gou havde inviteret direktøren for den zoologiske have i Taipei, Chin Shih-chien, der skulle fortælle om hvordan dyrepasserne holder styr på dyrene.

Ifølge lokale medier forlangte Terry Gou at hele topledelsen i Foxconn skulle møde op for at lytte til zoo-direktørens foredrag og lære om, hvordan de kunne bruges hans erfaringer til at styre deres egne ansatte.

Chin fortalte om, hvordan man behandler de enkelte dyr forskelligt afhængig af deres temperament.

Gou spurgte herefter zoo-direktøren, hvad han ville gøre hvis han var chef for Foxconn - til stor morskab for de 12 topledere, der var mødt op.

Historien kommer på et uheldigt tidspunkt for Foxconn, som netop bliver anklaget for at behandle sine kinesiske arbejdere som dyr. Der har været flere eksplosioner på de kinesiske fabrikker, mange ansatte har begået selvmord og senest truede en hel gruppe med at springe ned fra taget på en fabriksbygning.

Foruden Apple leverer Foxconn også til Hewlett-Packard, Microsoft, Sony og mange andre elektronik-producenter. Gou er en af de mest indflydelsesrige industribaroner i Taiwan.

Læses lige nu

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S