Ny algoritme giver hurtigere komprimering

En nyudviklet algoritme kan gøre komprimering ti gange hurtigere.

Artikel top billede

MIT-forskere har forbedret en af de vigtigste algoritmer i it-verden. Det er den såkaldte Fourier-transformation, som blandt andet bruges til signalbehandling og komprimering af billeder og lydfiler - eller til at beregne prisen på aktieoptioner.

Fourier-transformationen er opkaldt efter den franske matematiker Joseph Fourier og blev udviklet helt tilbage i midten af 1960'erne. Med en Fouriertransformation kan man f.eks. "måle" hvilke rene toner der indgår i en digital indspilning af en stump musik.

Det er altså en af de grundpiller, som den moderne it-verden bygger på. Derfor troede man heller ikke, at det var muligt at forbedre algoritmen yderligere. Men nu har MIT-forskerne fundet en ny algoritme, der skulle være bedre end Fourier.

"I nogle tilfælde er der tale om en dramatisk forbedring - en tidobling i hastigheden. Den nye algoritme kan være nyttig til billedbehandling, hvor den f.eks. kan bruges til at overføre store videofiler til smartphones uden at dræne deres batteri eller bruge en masse båndbredde," skriver MIT i denne artikel om den nye algoritme.

Det er ofte muligt at komprimere et digitalt signal ned til en brøkdel af den oprindelige størrelse. Forskerne har "lånt" metoder fra 4G-netværk til deres algoritme, som beskrives i et nyt forskningspapir.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect