Ny algoritme giver hurtigere komprimering

En nyudviklet algoritme kan gøre komprimering ti gange hurtigere.

Artikel top billede

MIT-forskere har forbedret en af de vigtigste algoritmer i it-verden. Det er den såkaldte Fourier-transformation, som blandt andet bruges til signalbehandling og komprimering af billeder og lydfiler - eller til at beregne prisen på aktieoptioner.

Fourier-transformationen er opkaldt efter den franske matematiker Joseph Fourier og blev udviklet helt tilbage i midten af 1960'erne. Med en Fouriertransformation kan man f.eks. "måle" hvilke rene toner der indgår i en digital indspilning af en stump musik.

Det er altså en af de grundpiller, som den moderne it-verden bygger på. Derfor troede man heller ikke, at det var muligt at forbedre algoritmen yderligere. Men nu har MIT-forskerne fundet en ny algoritme, der skulle være bedre end Fourier.

"I nogle tilfælde er der tale om en dramatisk forbedring - en tidobling i hastigheden. Den nye algoritme kan være nyttig til billedbehandling, hvor den f.eks. kan bruges til at overføre store videofiler til smartphones uden at dræne deres batteri eller bruge en masse båndbredde," skriver MIT i denne artikel om den nye algoritme.

Det er ofte muligt at komprimere et digitalt signal ned til en brøkdel af den oprindelige størrelse. Forskerne har "lånt" metoder fra 4G-netværk til deres algoritme, som beskrives i et nyt forskningspapir.

Læses lige nu

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Lead Full Stack Udvikler til digitalisering af samfundskritiske løsninger

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Nordjylland

    PensionDanmark

    AI Automation Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job