Ny algoritme giver hurtigere komprimering

En nyudviklet algoritme kan gøre komprimering ti gange hurtigere.

Artikel top billede

MIT-forskere har forbedret en af de vigtigste algoritmer i it-verden. Det er den såkaldte Fourier-transformation, som blandt andet bruges til signalbehandling og komprimering af billeder og lydfiler - eller til at beregne prisen på aktieoptioner.

Fourier-transformationen er opkaldt efter den franske matematiker Joseph Fourier og blev udviklet helt tilbage i midten af 1960'erne. Med en Fouriertransformation kan man f.eks. "måle" hvilke rene toner der indgår i en digital indspilning af en stump musik.

Det er altså en af de grundpiller, som den moderne it-verden bygger på. Derfor troede man heller ikke, at det var muligt at forbedre algoritmen yderligere. Men nu har MIT-forskerne fundet en ny algoritme, der skulle være bedre end Fourier.

"I nogle tilfælde er der tale om en dramatisk forbedring - en tidobling i hastigheden. Den nye algoritme kan være nyttig til billedbehandling, hvor den f.eks. kan bruges til at overføre store videofiler til smartphones uden at dræne deres batteri eller bruge en masse båndbredde," skriver MIT i denne artikel om den nye algoritme.

Det er ofte muligt at komprimere et digitalt signal ned til en brøkdel af den oprindelige størrelse. Forskerne har "lånt" metoder fra 4G-netværk til deres algoritme, som beskrives i et nyt forskningspapir.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Statens IT

It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S