Riskærs konkurstruede internetfirma tiltrækker million-investeringer

Sådan holder Klaus Riskær Pedersen liv i Tracktesting.com.

Artikel top billede

Flere domme for blandt andet bedrageri og skyldnersvig holder ikke Klaus Riskær Pedersen fra at prøve nye forretningsidéer. Eller investorer fra at tro på dem.

Hans tidligere firma Tracktesting.com har tiltrukket millioner af investeringskroner fra en stribe højtplacerede ansatte hos Nordea Markets, Saxo Bank, Sydbank og fra venner og tidligere forretningsforbindelser. Firmaet var for to år siden truet af konkurs, men efter investeringerne er værdien nu bogført til at være over 16 millioner kroner, skriver Børsen i dag. 

Riskær ejer ikke længere Tracktesting. 70 procent af Tracktesting er dog ejet af Riskær tre sønner, der købte firmaet fra faderens konkursbo i 2010.

Hvad kan Tracktesting?

Tracktesting Limited er ikke en ny opfindelse.

ComON omtalte firmaet første gang i 2006. Men siden har det levet i skyggen af Riskærs domme og engagement i stamcellebanken Copygene; nu StemCare - og var altså ved at gå fallit, da Riskærs konkursbo solgte det i 2010.

Tracktesting har flere mulige forretningsmodeller, men den oprindelige plan var at skabe en platform, hvor kunstnere og pladeselskaber kunne uploade nye musiknumre og få deres hitpotentiale testet af et brugerpanel. 

Firmaet forsøger dog også at lave en forretning ud af distribuere musik til supermarkeder og andre butikker, der har brug for musik uden ophavsret.

Riskær lægger ikke selv skjul på, at han stadig har en rolle i Tracktesting. Blandt andet ved at stå for investorkontakten fra fængslet.

Ifølge Børsens oplysninger er der intet til hinder for, at Riskær kan pleje investorkontakten i firmaet, selv om han i 2008 blev fradømt retten til at drive og stifte virksomheder. Blandt andet fordi Tracktesting er baseret i England, og fordi kontakt til investorer ikke nødvendigvis betragtes som "ledelsesanlæggende", skriver Børsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S