Stofa betaler bøde på 100.000 for ni sekunders reklame med for lille skrift

Små bogstaver med vildledende markedsføring.

Artikel top billede

Sidste år kunne man på TV2 se en række tv-reklamer for Stofas nye telefonabonnement. Medens reklamernes budskab om en lav månedlig pris kom klart og tydeligt igennem, så lå det lidt tungere med de "kedelige" oplysninger - alle begrænsningerne og oplysningerne om den samledes pris.

Faktisk blev den samlede pris kun vist i ni sekunder, og det med en så lille skrift, at det var svært at se i det store billede. Den slags er vildledende markedsføring, mener Forbrugerombudsmanden, og han tog straks affære, da han hørte om Stofas tele-spot.

Stofa blev meldt til politiet, og nu har selskabet så indvilget i at lade sig straffe for misdåden. Stofa betaler en bøde på 100.000 kroner for den lidt for lille bogstavering af begræninger og samlet pris.

Flere detaljer om sagen kan læser på denne erklæring fra Forbrugerombudsmanden: "Grænser for små tekster i tv-reklame".

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job