Stofa betaler bøde på 100.000 for ni sekunders reklame med for lille skrift

Små bogstaver med vildledende markedsføring.

Artikel top billede

Sidste år kunne man på TV2 se en række tv-reklamer for Stofas nye telefonabonnement. Medens reklamernes budskab om en lav månedlig pris kom klart og tydeligt igennem, så lå det lidt tungere med de "kedelige" oplysninger - alle begrænsningerne og oplysningerne om den samledes pris.

Faktisk blev den samlede pris kun vist i ni sekunder, og det med en så lille skrift, at det var svært at se i det store billede. Den slags er vildledende markedsføring, mener Forbrugerombudsmanden, og han tog straks affære, da han hørte om Stofas tele-spot.

Stofa blev meldt til politiet, og nu har selskabet så indvilget i at lade sig straffe for misdåden. Stofa betaler en bøde på 100.000 kroner for den lidt for lille bogstavering af begræninger og samlet pris.

Flere detaljer om sagen kan læser på denne erklæring fra Forbrugerombudsmanden: "Grænser for små tekster i tv-reklame".

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job