It-chef: Her er mit CPR-nummer

Politikens it-direktør offentliggør sit CPR-nummer for at skabe debat.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Per Palmkvist Knudsen har CPR-nummeret 210959-4639.

Det fortæller han til alle, der gider læse det, i Jyllands-Posten i dag.

Avisen bringer regelmæssigt klummer af Per Palmkvist-Knudsen, der er it-direktør i JP-Politikens Hus.

Klummen i dag handler - som man kan gætte - om CPR-systemet. Per Palmkvist Knudsen argumenterer for, at det er næsten umuligt at holde CPR-nummeret hemmeligt. Han kommer med flere eksempler på, at offentlige myndigheder har kikset i kontrollen og offentliggjort folks CPR-numre ved en fejl.

At han nu frivilligt gør det samme med sit eget CPR-nummer sker øjensynligt for at skabe debat.

Ifølge it-direktøren for JP-Politikens Hus er der stemning for en modernisering af det over 40 år gamle CPR-system, men Per Palmkvist Knudsen slår til lyd for, at man straks dropper den ide.

"Den ene ulempe ved CPR-nummeret er, at der er så mange it-systemer, som anvender cpr-nummeret, at det ikke kan ændres. For det vil kræve ændringer i hundrede eller tusindvis af it-systemer hos myndigheder og virksomheder, da de så skal kunne håndtere mere end et personnummer pr. person. Hvilket vil være en meget grundlæggende - og dermed kostbar og tidskrævende - ændring," skriver han.

Per Palmkvist Knudsen var tidligere fast klumme-skriver for ComON, men flyttede for tre år skriverierne til sin egen avis.
Læs hans klumme om CPR-nummeret her.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse