It-chef: Her er mit CPR-nummer

Politikens it-direktør offentliggør sit CPR-nummer for at skabe debat.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Per Palmkvist Knudsen har CPR-nummeret 210959-4639.

Det fortæller han til alle, der gider læse det, i Jyllands-Posten i dag.

Avisen bringer regelmæssigt klummer af Per Palmkvist-Knudsen, der er it-direktør i JP-Politikens Hus.

Klummen i dag handler - som man kan gætte - om CPR-systemet. Per Palmkvist Knudsen argumenterer for, at det er næsten umuligt at holde CPR-nummeret hemmeligt. Han kommer med flere eksempler på, at offentlige myndigheder har kikset i kontrollen og offentliggjort folks CPR-numre ved en fejl.

At han nu frivilligt gør det samme med sit eget CPR-nummer sker øjensynligt for at skabe debat.

Ifølge it-direktøren for JP-Politikens Hus er der stemning for en modernisering af det over 40 år gamle CPR-system, men Per Palmkvist Knudsen slår til lyd for, at man straks dropper den ide.

"Den ene ulempe ved CPR-nummeret er, at der er så mange it-systemer, som anvender cpr-nummeret, at det ikke kan ændres. For det vil kræve ændringer i hundrede eller tusindvis af it-systemer hos myndigheder og virksomheder, da de så skal kunne håndtere mere end et personnummer pr. person. Hvilket vil være en meget grundlæggende - og dermed kostbar og tidskrævende - ændring," skriver han.

Per Palmkvist Knudsen var tidligere fast klumme-skriver for ComON, men flyttede for tre år skriverierne til sin egen avis.
Læs hans klumme om CPR-nummeret her.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job