It-chef: Her er mit CPR-nummer

Politikens it-direktør offentliggør sit CPR-nummer for at skabe debat.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Per Palmkvist Knudsen har CPR-nummeret 210959-4639.

Det fortæller han til alle, der gider læse det, i Jyllands-Posten i dag.

Avisen bringer regelmæssigt klummer af Per Palmkvist-Knudsen, der er it-direktør i JP-Politikens Hus.

Klummen i dag handler - som man kan gætte - om CPR-systemet. Per Palmkvist Knudsen argumenterer for, at det er næsten umuligt at holde CPR-nummeret hemmeligt. Han kommer med flere eksempler på, at offentlige myndigheder har kikset i kontrollen og offentliggjort folks CPR-numre ved en fejl.

At han nu frivilligt gør det samme med sit eget CPR-nummer sker øjensynligt for at skabe debat.

Ifølge it-direktøren for JP-Politikens Hus er der stemning for en modernisering af det over 40 år gamle CPR-system, men Per Palmkvist Knudsen slår til lyd for, at man straks dropper den ide.

"Den ene ulempe ved CPR-nummeret er, at der er så mange it-systemer, som anvender cpr-nummeret, at det ikke kan ændres. For det vil kræve ændringer i hundrede eller tusindvis af it-systemer hos myndigheder og virksomheder, da de så skal kunne håndtere mere end et personnummer pr. person. Hvilket vil være en meget grundlæggende - og dermed kostbar og tidskrævende - ændring," skriver han.

Per Palmkvist Knudsen var tidligere fast klumme-skriver for ComON, men flyttede for tre år skriverierne til sin egen avis.
Læs hans klumme om CPR-nummeret her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S