Lenovo efter jubelkvartal: Vi vil være nummer et

Der er ikke så meget hokus-pokus bag vores succes på pc-markedet, lyder det fra Lenovos danske direktør Peter Juul Jørgensen.

Artikel top billede

I fjerde kvartal af 2011 trodsede Lenovo ifølge IDC et vigende pc-marked og øgede sin danske markedsandel til 25 procent. Endnu mere markant er det dog, at Lenovo samtidig distancerede HP, som for første gang i mange år måtte se sig henvist til en placering som nummer to på med blot 23 procent af markedet.

Lenovo har over en længere periode støt og roligt vundet terræn på pc-markedet, men selvom man nu har overtaget førstepladsen, stiger successen ikke den danske Lenovo-direktør Peter Juul Jørgensen til hovedet.

»Det er jo foreløbige tal,« lyder det afdæmpet fra Lenovo-direktøren, som heller ikke har nogen mirakuløs succesopskrift gemt i skuffen.

»Der er ikke noget hokus-pokus i det, vi har gjort det seneste år. Det er det lange seje træk, der har givet pote. Vi holder snuden i sporet og bliver stille og roligt ved med at gøre vores arbejde bedre både overfor både kunder og partnere,« siger Peter Juul Jørgensen, som dog ikke lægger skjul på, at ambitionen er at gøre Lenovo til danskernes absolut foretrukne pc-mærke.

»Vores mål er at blive nummer et både herhjemme og globalt. Det ser jo ud til, at vi er tæt ved at have nået det mål her i Danmark, men jeg vil nu gerne se de endelige tal,« siger Peter Juul Jørgensen.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura