Lenovo efter jubelkvartal: Vi vil være nummer et

Der er ikke så meget hokus-pokus bag vores succes på pc-markedet, lyder det fra Lenovos danske direktør Peter Juul Jørgensen.

Artikel top billede

I fjerde kvartal af 2011 trodsede Lenovo ifølge IDC et vigende pc-marked og øgede sin danske markedsandel til 25 procent. Endnu mere markant er det dog, at Lenovo samtidig distancerede HP, som for første gang i mange år måtte se sig henvist til en placering som nummer to på med blot 23 procent af markedet.

Lenovo har over en længere periode støt og roligt vundet terræn på pc-markedet, men selvom man nu har overtaget førstepladsen, stiger successen ikke den danske Lenovo-direktør Peter Juul Jørgensen til hovedet.

»Det er jo foreløbige tal,« lyder det afdæmpet fra Lenovo-direktøren, som heller ikke har nogen mirakuløs succesopskrift gemt i skuffen.

»Der er ikke noget hokus-pokus i det, vi har gjort det seneste år. Det er det lange seje træk, der har givet pote. Vi holder snuden i sporet og bliver stille og roligt ved med at gøre vores arbejde bedre både overfor både kunder og partnere,« siger Peter Juul Jørgensen, som dog ikke lægger skjul på, at ambitionen er at gøre Lenovo til danskernes absolut foretrukne pc-mærke.

»Vores mål er at blive nummer et både herhjemme og globalt. Det ser jo ud til, at vi er tæt ved at have nået det mål her i Danmark, men jeg vil nu gerne se de endelige tal,« siger Peter Juul Jørgensen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S