Lenovo efter jubelkvartal: Vi vil være nummer et

Der er ikke så meget hokus-pokus bag vores succes på pc-markedet, lyder det fra Lenovos danske direktør Peter Juul Jørgensen.

Artikel top billede

I fjerde kvartal af 2011 trodsede Lenovo ifølge IDC et vigende pc-marked og øgede sin danske markedsandel til 25 procent. Endnu mere markant er det dog, at Lenovo samtidig distancerede HP, som for første gang i mange år måtte se sig henvist til en placering som nummer to på med blot 23 procent af markedet.

Lenovo har over en længere periode støt og roligt vundet terræn på pc-markedet, men selvom man nu har overtaget førstepladsen, stiger successen ikke den danske Lenovo-direktør Peter Juul Jørgensen til hovedet.

»Det er jo foreløbige tal,« lyder det afdæmpet fra Lenovo-direktøren, som heller ikke har nogen mirakuløs succesopskrift gemt i skuffen.

»Der er ikke noget hokus-pokus i det, vi har gjort det seneste år. Det er det lange seje træk, der har givet pote. Vi holder snuden i sporet og bliver stille og roligt ved med at gøre vores arbejde bedre både overfor både kunder og partnere,« siger Peter Juul Jørgensen, som dog ikke lægger skjul på, at ambitionen er at gøre Lenovo til danskernes absolut foretrukne pc-mærke.

»Vores mål er at blive nummer et både herhjemme og globalt. Det ser jo ud til, at vi er tæt ved at have nået det mål her i Danmark, men jeg vil nu gerne se de endelige tal,« siger Peter Juul Jørgensen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg