Lenovo efter jubelkvartal: Vi vil være nummer et

Der er ikke så meget hokus-pokus bag vores succes på pc-markedet, lyder det fra Lenovos danske direktør Peter Juul Jørgensen.

Artikel top billede

I fjerde kvartal af 2011 trodsede Lenovo ifølge IDC et vigende pc-marked og øgede sin danske markedsandel til 25 procent. Endnu mere markant er det dog, at Lenovo samtidig distancerede HP, som for første gang i mange år måtte se sig henvist til en placering som nummer to på med blot 23 procent af markedet.

Lenovo har over en længere periode støt og roligt vundet terræn på pc-markedet, men selvom man nu har overtaget førstepladsen, stiger successen ikke den danske Lenovo-direktør Peter Juul Jørgensen til hovedet.

»Det er jo foreløbige tal,« lyder det afdæmpet fra Lenovo-direktøren, som heller ikke har nogen mirakuløs succesopskrift gemt i skuffen.

»Der er ikke noget hokus-pokus i det, vi har gjort det seneste år. Det er det lange seje træk, der har givet pote. Vi holder snuden i sporet og bliver stille og roligt ved med at gøre vores arbejde bedre både overfor både kunder og partnere,« siger Peter Juul Jørgensen, som dog ikke lægger skjul på, at ambitionen er at gøre Lenovo til danskernes absolut foretrukne pc-mærke.

»Vores mål er at blive nummer et både herhjemme og globalt. Det ser jo ud til, at vi er tæt ved at have nået det mål her i Danmark, men jeg vil nu gerne se de endelige tal,« siger Peter Juul Jørgensen.

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S