Stop for multimedieskat koster Apple millionomsætning

Apple høstede stort på multimedieskatten, men nu forsvinder den, og det kan mærkes.

Artikel top billede

Multimedieskatten har været en guldgrube for Apple, der har fået boostet sit salg via bruttolønsordninger. Men nu er festen slut. Producenten står til at miste en større millionomsætning som følge af de ændrede skatteregler.

Leif Andreasen fra flex benefit-forhandleren Flexpay fortæller, at Apple alene hos Flexpay vil miste en tocifret millionomsætning.

Atea bekræfter tendensen.

"Multimedieskatten har lagt op til highend-produkter, og der har Apple ramt godt," siger direktør Per Søgaard fra Atea, der selv forventer at miste samlet set 160 millioner kroner i omsætning i 2012 på grund af de nye regler.

Atea har tidligere fortalt, at Apples produkter udgjorde 40 procent af salget via bruttolønsordninger.

Spørgsmålet er dog, hvad det betyder for Apples samlede vækst. IDC-analytiker Anders Elbak venter en fortsat Apple-fremgang. 

"Dels er der tendensen mod consumerization, hvor stadig flere medarbejdere får lov til at vælge en Apple arbejds-pc, dels er Apple efterhånden nået bredere ud end til de studerende og kreative, som traditionelt har brugt Apple. Det har gjort, at flere har fået øjnene op for Apple som alternativ til Wintel," siger Anders Elbak.

Han forventer også, at detailhandelen vinder noget af salget tilbage fra før multimedieskatten. Oveni kommer en række forventede produktlanceringer fra Apple.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Apple.

Læs mere i det trykte CRN, som udkommer i dag

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S