Veteraner bryder ud fra Avanade

Efter fire års ægteskab med den Microsoftejede ERP-koncern, Avanade, er de to iværksættere Hasse Bergman og Jesper Outze igen på banen med nordiske ambitioner.

Artikel top billede

Med en detaljeret forretningsplan baglommen har de to it-iværksættere Hasse Bergman og Jesper Outze vinket farvel til gode job hos ERP-koncernen Avanade. Sammen med Peter Sjøgren, som har en fortid hos Logica, har de stiftet konsulenthuset Scales Group, som på få måneder har ansat hele 18 medarbejdere.

En del af de nye medarbejdere er fulgt med fra Avanade, ligesom man har hentet folk fra Logica og EG. Og ambitionerne fejler tilsyneladende ikke noget. For efter planen skal Scales Group om tre år skaffe smør på brødet for i alt 64 medarbejdere.

Hasse Bergman, der er administrerende direktør, fortæller, at det nye selskab med udgangspunkt i Microsofts ERP-system Dynamics AX satser på at opbygge en forretning, der også skal være repræsenteret i Norge og Sverige. Udover AX kommer det forretningsmæssige fokus også til at ligge indenfor implementering og drift af business intelligence og Dynamics CRM.

»Vi synes selv vi er dygtige fagfolk. Det er det, der gør forskellen for de kunder, vi gerne vil have. Vi vil være fuldt operationsdygtige i løbet af forsommeren, hvor vi også går i luften i Norge, og om 12 måneder skal vi være klar med det fulde setup,« siger Hasse Bergman, der ligesom sine kompagnoner selv har skudt penge i det nye selskab.

Hasse Bergman og Jesper Outze har en fælles fortid i AX-huset HOB Business Solutions, som de stiftede i 1998 under navnet Softwarekompagniet. I 2007 blev selskabet opkøbt af Avanade, hvor de siden har slået deres folder, indtil de altså nu igen søger nye udfordringer.

»Når man en gang har haft foden under eget bord, kan man godt føle, at man kan være lidt for bundet, når man arbejder i en stor multinational koncern,« siger Hasse Bergman.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Statens IT

Datacenter og Netværksspecialist

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra inspirit365

AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S