Hver anden danske virksomhed tillader private gadgets på arbejdet

De private enheder på virksomhedernes netværk udgør en sikkerhedsrisiko, men de ansattes ønske om større fleksibilitet tvinger arbejdsgiverne til at acceptere de private gadgets.

Artikel top billede

Der har været meget fokus på begrebet "consumerization" - tendensen til, at folk bruger deres private smartphones, tablets og laptops i arbejdssammenhæng. På den ene side kan de private enheder på virksomhedens netværk udgøre en sikkerhedsrisiko, men samtidig stiller medarbejderne krav om større fleksibilitet og valgfrihed, der tvinger virksomhederne til i stigende grad at acceptere de private gadgets og arbejdsredskaber.

En ny undersøgelse fra Trend Micro med 2.200 vesteuropæiske virksomheder kigger på, hvordan private gadgets håndteres på arbejdspladsen og hvordan medarbejderne selv vurderer risikoen ved at benytte eget udstyr.

Blandt de danske virksomheder i undersøgelsen er det 47 procent, som tillader at de ansatte bruger deres egne digitale enheder som laptops, smartphones og tablets til arbejdsrelaterede opgaver. De fleste tillader de ansatte at koble sig på firmanetværket med personlige enheder.

Den viser blandt andet, at 76 pct. af de danske ansatte selv ville tillade mobile applikationer, der har adgang til virksomhedens regneark, mens langt færre ville tillade adgang til applikationer, der kan virke distraherende. F.eks. vil kun 16 pct. tillade adgang til mobile spil og kun 39 pct. mener, det er i orden at bruge sociale medier på mobilen i arbejdstiden.

Det ser altså ud til, at medarbejderne primært tænker på produktiviteten og ikke på sikkerheden.

"Det er langt mere risikabelt, at medarbejdere render rundt med forretningsdata som eksempelvis regneark på deres enheder, end at de tjekker vennernes statusopdateringer og spiller Wordfeud. Undersøgelsen viser tydeligt, at danske virksomheder ikke er gode nok til at informere medarbejdere om, hvilke risici private enheder udgør," siger Kim Lindberg, landechef for Trend Micro i Danmark.

Når medarbejderne bliver spurgt om årsagerne til at anvende deres personlige enheder på arbejdet nævnes især muligheden for at arbejde hjemmefra (60 pct.), at det er mere belejligt (54 pct.), mulighed for at have arbejde og privatliv på samme enhed (46 pct.) og at det er lettere at bruge (39 pct.) og fleksibelt (34 pct.).

En tredjedel af de adspurgte virksomheder har slet ingen politik for, hvordan de skal håndtere medarbejdernes personlige enheder på arbejdspladsen.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    Collectia A/S

    Cyber Security Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,