Hver anden danske virksomhed tillader private gadgets på arbejdet

De private enheder på virksomhedernes netværk udgør en sikkerhedsrisiko, men de ansattes ønske om større fleksibilitet tvinger arbejdsgiverne til at acceptere de private gadgets.

Artikel top billede

Der har været meget fokus på begrebet "consumerization" - tendensen til, at folk bruger deres private smartphones, tablets og laptops i arbejdssammenhæng. På den ene side kan de private enheder på virksomhedens netværk udgøre en sikkerhedsrisiko, men samtidig stiller medarbejderne krav om større fleksibilitet og valgfrihed, der tvinger virksomhederne til i stigende grad at acceptere de private gadgets og arbejdsredskaber.

En ny undersøgelse fra Trend Micro med 2.200 vesteuropæiske virksomheder kigger på, hvordan private gadgets håndteres på arbejdspladsen og hvordan medarbejderne selv vurderer risikoen ved at benytte eget udstyr.

Blandt de danske virksomheder i undersøgelsen er det 47 procent, som tillader at de ansatte bruger deres egne digitale enheder som laptops, smartphones og tablets til arbejdsrelaterede opgaver. De fleste tillader de ansatte at koble sig på firmanetværket med personlige enheder.

Den viser blandt andet, at 76 pct. af de danske ansatte selv ville tillade mobile applikationer, der har adgang til virksomhedens regneark, mens langt færre ville tillade adgang til applikationer, der kan virke distraherende. F.eks. vil kun 16 pct. tillade adgang til mobile spil og kun 39 pct. mener, det er i orden at bruge sociale medier på mobilen i arbejdstiden.

Det ser altså ud til, at medarbejderne primært tænker på produktiviteten og ikke på sikkerheden.

"Det er langt mere risikabelt, at medarbejdere render rundt med forretningsdata som eksempelvis regneark på deres enheder, end at de tjekker vennernes statusopdateringer og spiller Wordfeud. Undersøgelsen viser tydeligt, at danske virksomheder ikke er gode nok til at informere medarbejdere om, hvilke risici private enheder udgør," siger Kim Lindberg, landechef for Trend Micro i Danmark.

Når medarbejderne bliver spurgt om årsagerne til at anvende deres personlige enheder på arbejdet nævnes især muligheden for at arbejde hjemmefra (60 pct.), at det er mere belejligt (54 pct.), mulighed for at have arbejde og privatliv på samme enhed (46 pct.) og at det er lettere at bruge (39 pct.) og fleksibelt (34 pct.).

En tredjedel af de adspurgte virksomheder har slet ingen politik for, hvordan de skal håndtere medarbejdernes personlige enheder på arbejdspladsen.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil