Dansk e-forlag: Vi "sælger" mere end Apple

Der bliver hentet flere e-bøger hos danskstiftede Bookboon end Apple, praler firmaer.

Artikel top billede

I sidste uge gav Apple sit bud på den fremtidige digitale lærebog. På tre dage blev der hentet over 350.000 af bøgerne.

Men det imponerer ikke hos danskstiftede BookBoon, der i flere år har udgivet gratis ebøger.

"Apples udspil er lækkert, men 350.000 downloads på tre dage må være lidt skuffende. På den samme tid havde vi 520.000 downloads, og vi havde ikke Apples store PR-maskine til hjælp," siger Thomas Buus Madsen, der nu er bosiddende i London i takt med firmaet har udvidet til 30 markeder.

Bookboon har på få år vokset sig store ved at servere gratis reklamefinansierede rejseguides og lærebøger til elever på universiteter og andre læreinstitutioner. Der ligger reklamer inde i bøgerne.

Den model har givet Bookboon.com en global vækst i downloads på over 500 procent i løbet af 2011.

Undervisere skriver

Sammenligningen med Apple er dog ikke helt fair. Alle Bookboons udgivlser er gratis. Flere af de titler, som Apple sælger, koster penge.

Desuden er Apples nye lærebogsformat<span> proppet med lydspor, videoklip og interaktivt grafik. Bookboon formidler bøger i pdf-format.</span>

Men firmaet, som Thomas Buus Madsen startede med sin bror på Frederiksberg i begyndelsen af sidste årti, tror på en fremtid med lærebøger i et simpelt format. 250 bøger er ved at blive skrevet, så hylderne snart tæller 1000 forskellige titler.

"Vi har haft en voldsom vækst i USA og Europa i 2011, så med 250 bøger på vej er vi sikre på at nå 60 millioner hentede bøger i 2012," siger Thomas Buus Madsen.

BookBoons bøger bruges blandt andet på CBS, DTU og Handelshøjskolen i Aarhus. Flere af bøgerne er skrevet af nuværende og tidligere undervisere på læreinstitutionerne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS