Dansk e-forlag: Vi "sælger" mere end Apple

Der bliver hentet flere e-bøger hos danskstiftede Bookboon end Apple, praler firmaer.

Artikel top billede

I sidste uge gav Apple sit bud på den fremtidige digitale lærebog. På tre dage blev der hentet over 350.000 af bøgerne.

Men det imponerer ikke hos danskstiftede BookBoon, der i flere år har udgivet gratis ebøger.

"Apples udspil er lækkert, men 350.000 downloads på tre dage må være lidt skuffende. På den samme tid havde vi 520.000 downloads, og vi havde ikke Apples store PR-maskine til hjælp," siger Thomas Buus Madsen, der nu er bosiddende i London i takt med firmaet har udvidet til 30 markeder.

Bookboon har på få år vokset sig store ved at servere gratis reklamefinansierede rejseguides og lærebøger til elever på universiteter og andre læreinstitutioner. Der ligger reklamer inde i bøgerne.

Den model har givet Bookboon.com en global vækst i downloads på over 500 procent i løbet af 2011.

Undervisere skriver

Sammenligningen med Apple er dog ikke helt fair. Alle Bookboons udgivlser er gratis. Flere af de titler, som Apple sælger, koster penge.

Desuden er Apples nye lærebogsformat<span> proppet med lydspor, videoklip og interaktivt grafik. Bookboon formidler bøger i pdf-format.</span>

Men firmaet, som Thomas Buus Madsen startede med sin bror på Frederiksberg i begyndelsen af sidste årti, tror på en fremtid med lærebøger i et simpelt format. 250 bøger er ved at blive skrevet, så hylderne snart tæller 1000 forskellige titler.

"Vi har haft en voldsom vækst i USA og Europa i 2011, så med 250 bøger på vej er vi sikre på at nå 60 millioner hentede bøger i 2012," siger Thomas Buus Madsen.

BookBoons bøger bruges blandt andet på CBS, DTU og Handelshøjskolen i Aarhus. Flere af bøgerne er skrevet af nuværende og tidligere undervisere på læreinstitutionerne.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS