Twitter indfører nationale internet-filtre

Hvert land får nu sin egen version af Twitter med lokal censur.

Artikel top billede

Internet-tjenesten Twitter vil nu indføre landespecifikke indholdsfiltre for at spærre ulovligt indhold. Det fortæller Twitter i sin egen blog. Hvis et land kræver at få slettet en tweet-besked har det indtil nu kun været muligt at fjerne den helt fra Twitter. Nu kan man nøjes med at spærre den i det pågældende land.

Det er endnu et tegn på, at Twitter i stigende grad fokuserer på det internationale marked - indtil nu har Twitter primært haft sit øje på hjemlandet USA.

"Mens vi fortsætter med at vokse internationalt, vil vi komme til lande der har andre ideer om ytringsfrihed. Nogle er så forskellige fra vores holdninger at vi ikke kan eksistere der. Andre er ikke så forskellige, men der kan være historiske og kulturelle grunde til, at bestemte typer af indhold er forbudt, som Tyskland og Frankrigs forbud mod nazi-indhold," skriver Twitter.

Her lover man også, at brugerne i det pågældende land bliver informeret, hvis man forsøger at komme ind på en tweet der er blokeret. Indtil nu har Twitter ikke blokeret indhold nationalt - men man er altså klar til at gøre det.

Twitter har udvidet sit partnerskab med anti-censurtjenesten ChillingEffects.org, hvor man kan læse notificeringer hver gang en besked bliver blokeret.

Ligesom Facebook er Twitter også blevet brugt som redskab af politiske bevægelser i forskellige lande, blandt andet i Egypten og Tunesien. Regimer under pres har forsøgt at blokere helt for Twitter - eller slukke nettet.

Det amerikanske firma signalerer da også, at man ikke uden videre vil bøje sig for censurkrav.

"En af vores kerneværdier som firma er at forsvare og respektere hver brugers stemme. Vi forsøger at sikre at indhold er tilgængeligt online hvis det overhovedet er muligt, og vi vil være transparente overfor brugerne hvis det ikke er muligt. Tweets skal fortsat flyde," slutter firmaet.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job