Twitter indfører nationale internet-filtre

Hvert land får nu sin egen version af Twitter med lokal censur.

Artikel top billede

Internet-tjenesten Twitter vil nu indføre landespecifikke indholdsfiltre for at spærre ulovligt indhold. Det fortæller Twitter i sin egen blog. Hvis et land kræver at få slettet en tweet-besked har det indtil nu kun været muligt at fjerne den helt fra Twitter. Nu kan man nøjes med at spærre den i det pågældende land.

Det er endnu et tegn på, at Twitter i stigende grad fokuserer på det internationale marked - indtil nu har Twitter primært haft sit øje på hjemlandet USA.

"Mens vi fortsætter med at vokse internationalt, vil vi komme til lande der har andre ideer om ytringsfrihed. Nogle er så forskellige fra vores holdninger at vi ikke kan eksistere der. Andre er ikke så forskellige, men der kan være historiske og kulturelle grunde til, at bestemte typer af indhold er forbudt, som Tyskland og Frankrigs forbud mod nazi-indhold," skriver Twitter.

Her lover man også, at brugerne i det pågældende land bliver informeret, hvis man forsøger at komme ind på en tweet der er blokeret. Indtil nu har Twitter ikke blokeret indhold nationalt - men man er altså klar til at gøre det.

Twitter har udvidet sit partnerskab med anti-censurtjenesten ChillingEffects.org, hvor man kan læse notificeringer hver gang en besked bliver blokeret.

Ligesom Facebook er Twitter også blevet brugt som redskab af politiske bevægelser i forskellige lande, blandt andet i Egypten og Tunesien. Regimer under pres har forsøgt at blokere helt for Twitter - eller slukke nettet.

Det amerikanske firma signalerer da også, at man ikke uden videre vil bøje sig for censurkrav.

"En af vores kerneværdier som firma er at forsvare og respektere hver brugers stemme. Vi forsøger at sikre at indhold er tilgængeligt online hvis det overhovedet er muligt, og vi vil være transparente overfor brugerne hvis det ikke er muligt. Tweets skal fortsat flyde," slutter firmaet.

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

BEC

Risk Officer

Region Sjælland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

KMD A/S

SAP-arkitekt

Skåne

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S