Nordkorea: Mobiltelefon-ejere er krigsforbrydere

Landets regering truer med hårde straffe for brug af mobiltelefoner.

Artikel top billede

I det isolerede land Nordkorea vil man nu slå hårdt ned på enhver brug af mobiltelefoner. Landets regerende arbejderparti har udråbt en 100-dages sørgeperiode for den afdøde statschef Kim Jong-il, som døde den 17. december - angiveligt som følge af overbelastning. Han blev 69 år.

Nu har Kim Jong-un overtaget fra sin far og han signalerer at man fortsat vil holde befolkningen i det fattige kommunistiske land i et jerngreb. Det skriver The Telegraph.

Borgere som forsøger at flygte til Kina eller bruger mobiltelefoner under sørgeperioden vil blive straffet som "krigsforbrydere", lyder advarslen.

Den normale straf for de indbyggere som bliver fanget i et flugtforsøg eller anholdt i Kina og sendt tilbage til Nordkorea er en tur i arbejdslejr. Hvis de bliver fanget flere gange, bliver de henrettet.

Den seneste advarsel kan betyde, at alle der forsøger at flygte eller bliver taget med en mobiltelefon kan forvente at blive henrettet med det samme.

Det kan være et forsøg på forhindre uroligheder i forbindelse med magtskiftet i landet, hvor man frygter at borgerne kan bruge mobiltelefoner til at modtage informationer om situationen i resten af verden.

Mindst 23.000 flygtninge fra Nordkorea lever syd for grænsen og et ukendt antal er flygtet mod nord til Kina.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S