Nordkorea: Mobiltelefon-ejere er krigsforbrydere

Landets regering truer med hårde straffe for brug af mobiltelefoner.

Artikel top billede

I det isolerede land Nordkorea vil man nu slå hårdt ned på enhver brug af mobiltelefoner. Landets regerende arbejderparti har udråbt en 100-dages sørgeperiode for den afdøde statschef Kim Jong-il, som døde den 17. december - angiveligt som følge af overbelastning. Han blev 69 år.

Nu har Kim Jong-un overtaget fra sin far og han signalerer at man fortsat vil holde befolkningen i det fattige kommunistiske land i et jerngreb. Det skriver The Telegraph.

Borgere som forsøger at flygte til Kina eller bruger mobiltelefoner under sørgeperioden vil blive straffet som "krigsforbrydere", lyder advarslen.

Den normale straf for de indbyggere som bliver fanget i et flugtforsøg eller anholdt i Kina og sendt tilbage til Nordkorea er en tur i arbejdslejr. Hvis de bliver fanget flere gange, bliver de henrettet.

Den seneste advarsel kan betyde, at alle der forsøger at flygte eller bliver taget med en mobiltelefon kan forvente at blive henrettet med det samme.

Det kan være et forsøg på forhindre uroligheder i forbindelse med magtskiftet i landet, hvor man frygter at borgerne kan bruge mobiltelefoner til at modtage informationer om situationen i resten af verden.

Mindst 23.000 flygtninge fra Nordkorea lever syd for grænsen og et ukendt antal er flygtet mod nord til Kina.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job