Nordkorea: Mobiltelefon-ejere er krigsforbrydere

Landets regering truer med hårde straffe for brug af mobiltelefoner.

Artikel top billede

I det isolerede land Nordkorea vil man nu slå hårdt ned på enhver brug af mobiltelefoner. Landets regerende arbejderparti har udråbt en 100-dages sørgeperiode for den afdøde statschef Kim Jong-il, som døde den 17. december - angiveligt som følge af overbelastning. Han blev 69 år.

Nu har Kim Jong-un overtaget fra sin far og han signalerer at man fortsat vil holde befolkningen i det fattige kommunistiske land i et jerngreb. Det skriver The Telegraph.

Borgere som forsøger at flygte til Kina eller bruger mobiltelefoner under sørgeperioden vil blive straffet som "krigsforbrydere", lyder advarslen.

Den normale straf for de indbyggere som bliver fanget i et flugtforsøg eller anholdt i Kina og sendt tilbage til Nordkorea er en tur i arbejdslejr. Hvis de bliver fanget flere gange, bliver de henrettet.

Den seneste advarsel kan betyde, at alle der forsøger at flygte eller bliver taget med en mobiltelefon kan forvente at blive henrettet med det samme.

Det kan være et forsøg på forhindre uroligheder i forbindelse med magtskiftet i landet, hvor man frygter at borgerne kan bruge mobiltelefoner til at modtage informationer om situationen i resten af verden.

Mindst 23.000 flygtninge fra Nordkorea lever syd for grænsen og et ukendt antal er flygtet mod nord til Kina.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS