Nu kommer Firefox i firmaversion

Den nye Firefox 10 browser frigives i dag. Den kommer også i en særlig version til virksomheder.

Artikel top billede

I dag kommer Mozillas browser Firefox i sin tiende version. Foruden den normale version af browseren vil Mozilla også frigive en såkaldt ESR (Extended Support Release), som er rettet mod virksomheder, universiteter og offentlige institutioner. Her har man svært ved at følge med de hyppige versionsopdateringer af browseren.

Der går typisk kun seks uger mellem de nye versioner af Firefox. Det fungerer fint for private brugere, som automatisk får leveret den nyeste browserversion, men virksomheder kan ikke bare opdatere alle arbejdspladserne med nye softwareversioner med korte mellemrum.

Ideen med ESR-versionen er, at der kun kommer en større opdatering én gang om året - eller mere præcis med hver syvende nye version af Firefox. Den næste ESR bliver altså Firefox 17, som ifølge den officielle plan kommer om 42 uger.

Firmaversionen af Firefox 10 er altså næsten identisk med den normale udgave til private brugere - bortset fra at den har en længere levetid.

En af de store ændringer i Firefox 10 er, at alle add-ons stadig er aktive efter opdateringen af browseren. Hidtil skulle udviklere selv tjekke deres add-ons med hver ny version af Firefox og bekræfte at de var kompatible - ellers blev de deaktiveret. Men i mange tilfælde er det enkelte add-on slet ikke påvirket af de relativt små ændringer, der er i hver ny browser-version.

Med denne ændring er Mozilla også kommet et skridt nærmere "stille opdateringer", hvor brugeren slet ikke bemærker når man skifter til en ny version.

Den anden nyhed i Firefox 10 er integrerede udviklerværktøjer som Page og Style Inspector, hvor man kan undersøge de enkelte elementer på websiden. Den såkaldte Fullscreen API er nu aktiveret som standard i browseren. Her kan man så vist enkelte HTML-elementer i fuldskærms-modus.

Firefox 10 skulle ligge klar på den officielle Mozilla-hjemmeside senere i dag og kan allerede nu hentes med dette direkte link (Windows-udgaven).

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension