Nu kommer Firefox i firmaversion

Den nye Firefox 10 browser frigives i dag. Den kommer også i en særlig version til virksomheder.

Artikel top billede

I dag kommer Mozillas browser Firefox i sin tiende version. Foruden den normale version af browseren vil Mozilla også frigive en såkaldt ESR (Extended Support Release), som er rettet mod virksomheder, universiteter og offentlige institutioner. Her har man svært ved at følge med de hyppige versionsopdateringer af browseren.

Der går typisk kun seks uger mellem de nye versioner af Firefox. Det fungerer fint for private brugere, som automatisk får leveret den nyeste browserversion, men virksomheder kan ikke bare opdatere alle arbejdspladserne med nye softwareversioner med korte mellemrum.

Ideen med ESR-versionen er, at der kun kommer en større opdatering én gang om året - eller mere præcis med hver syvende nye version af Firefox. Den næste ESR bliver altså Firefox 17, som ifølge den officielle plan kommer om 42 uger.

Firmaversionen af Firefox 10 er altså næsten identisk med den normale udgave til private brugere - bortset fra at den har en længere levetid.

En af de store ændringer i Firefox 10 er, at alle add-ons stadig er aktive efter opdateringen af browseren. Hidtil skulle udviklere selv tjekke deres add-ons med hver ny version af Firefox og bekræfte at de var kompatible - ellers blev de deaktiveret. Men i mange tilfælde er det enkelte add-on slet ikke påvirket af de relativt små ændringer, der er i hver ny browser-version.

Med denne ændring er Mozilla også kommet et skridt nærmere "stille opdateringer", hvor brugeren slet ikke bemærker når man skifter til en ny version.

Den anden nyhed i Firefox 10 er integrerede udviklerværktøjer som Page og Style Inspector, hvor man kan undersøge de enkelte elementer på websiden. Den såkaldte Fullscreen API er nu aktiveret som standard i browseren. Her kan man så vist enkelte HTML-elementer i fuldskærms-modus.

Firefox 10 skulle ligge klar på den officielle Mozilla-hjemmeside senere i dag og kan allerede nu hentes med dette direkte link (Windows-udgaven).

TD SYNNEX Denmark ApS

BDM Cisco Security

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job