Lukning af Megaupload skaber koks i pirat-land

Lukningen af Megaupload fører til overarbejde og irritation blandt fildelere.

Artikel top billede

Ved at lukke Megaupload har FBI for en stund sat en dæmper på distributionen af ophavsretsbeskyttede filer. 

Det skriver TorrentFreak, der har talt med flere kilde i fildelings-miljøet.

Megaupload var før lukningen et af verdens mest brugte cyberlockers. Med lukningen har FBI skabt en kædereaktion, hvor virkningen har spredt sig meget længere ud end til blot det ene sted.

At de amerikanske myndigheder åbenbart kan marchere ind og kræve et site lukket på grund af copyright-krænkelser, har skabt stor nervøsitet i fildelings-branchen.

Nogle sites har straks slettet filer eller fjernet links. Det gælder for eksempel Filesonic og Fileserve.

Det har betydet problemer for mange link-sider, der henviser til de berørte filer. Her har sidernes ejermænd fået et hyr med at opdatere en masse døde links.

Pengekassen er også lukket

Mange fildelingstjenster har også lukket deres udbetalinger til de mest aktive uploadere.

Flere tjenester belønner de mest aktive uploadere med penge alt efter, hvor mange, der henter de filer, de har uploadet.

Ved at fjerne de så kaldte "reward programs" mister en del af de fildelere, der er på udkig efter at tjene penge, lysten til arbejdet. I flere tilfælde er deres optjente bonusser fra reward-programmer blevet indefrosset af siderne.

Panikken i miljøet rammer også de store fisk, der leverer nyt indhold til fødekæden. En releasegruppe siger til TorrentFreak, at en frivillig lukning af en af tjenesterne som følge af lukningen af Megaupload har betydet, at gruppen har mistet indtægter og 90 procent af sit indhold.

Men på trods af den synlige urolighed i kølvandet på Megauploads kollaps er der næppe nogen, der tror, at FBI har sat en endelig stopper for ulovlig fildeling på nettet. Som TorrentFreak opstiller det:

"Den bedste måde at teste den påstand på må være at teste, om det er i øjeblikket er svært eller umuligt at finde populært indhold på nettet. Overhovedet ikke."

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse