Lukning af Megaupload skaber koks i pirat-land

Lukningen af Megaupload fører til overarbejde og irritation blandt fildelere.

Artikel top billede

Ved at lukke Megaupload har FBI for en stund sat en dæmper på distributionen af ophavsretsbeskyttede filer. 

Det skriver TorrentFreak, der har talt med flere kilde i fildelings-miljøet.

Megaupload var før lukningen et af verdens mest brugte cyberlockers. Med lukningen har FBI skabt en kædereaktion, hvor virkningen har spredt sig meget længere ud end til blot det ene sted.

At de amerikanske myndigheder åbenbart kan marchere ind og kræve et site lukket på grund af copyright-krænkelser, har skabt stor nervøsitet i fildelings-branchen.

Nogle sites har straks slettet filer eller fjernet links. Det gælder for eksempel Filesonic og Fileserve.

Det har betydet problemer for mange link-sider, der henviser til de berørte filer. Her har sidernes ejermænd fået et hyr med at opdatere en masse døde links.

Pengekassen er også lukket

Mange fildelingstjenster har også lukket deres udbetalinger til de mest aktive uploadere.

Flere tjenester belønner de mest aktive uploadere med penge alt efter, hvor mange, der henter de filer, de har uploadet.

Ved at fjerne de så kaldte "reward programs" mister en del af de fildelere, der er på udkig efter at tjene penge, lysten til arbejdet. I flere tilfælde er deres optjente bonusser fra reward-programmer blevet indefrosset af siderne.

Panikken i miljøet rammer også de store fisk, der leverer nyt indhold til fødekæden. En releasegruppe siger til TorrentFreak, at en frivillig lukning af en af tjenesterne som følge af lukningen af Megaupload har betydet, at gruppen har mistet indtægter og 90 procent af sit indhold.

Men på trods af den synlige urolighed i kølvandet på Megauploads kollaps er der næppe nogen, der tror, at FBI har sat en endelig stopper for ulovlig fildeling på nettet. Som TorrentFreak opstiller det:

"Den bedste måde at teste den påstand på må være at teste, om det er i øjeblikket er svært eller umuligt at finde populært indhold på nettet. Overhovedet ikke."

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S