Lukning af Megaupload skaber koks i pirat-land

Lukningen af Megaupload fører til overarbejde og irritation blandt fildelere.

Artikel top billede

Ved at lukke Megaupload har FBI for en stund sat en dæmper på distributionen af ophavsretsbeskyttede filer. 

Det skriver TorrentFreak, der har talt med flere kilde i fildelings-miljøet.

Megaupload var før lukningen et af verdens mest brugte cyberlockers. Med lukningen har FBI skabt en kædereaktion, hvor virkningen har spredt sig meget længere ud end til blot det ene sted.

At de amerikanske myndigheder åbenbart kan marchere ind og kræve et site lukket på grund af copyright-krænkelser, har skabt stor nervøsitet i fildelings-branchen.

Nogle sites har straks slettet filer eller fjernet links. Det gælder for eksempel Filesonic og Fileserve.

Det har betydet problemer for mange link-sider, der henviser til de berørte filer. Her har sidernes ejermænd fået et hyr med at opdatere en masse døde links.

Pengekassen er også lukket

Mange fildelingstjenster har også lukket deres udbetalinger til de mest aktive uploadere.

Flere tjenester belønner de mest aktive uploadere med penge alt efter, hvor mange, der henter de filer, de har uploadet.

Ved at fjerne de så kaldte "reward programs" mister en del af de fildelere, der er på udkig efter at tjene penge, lysten til arbejdet. I flere tilfælde er deres optjente bonusser fra reward-programmer blevet indefrosset af siderne.

Panikken i miljøet rammer også de store fisk, der leverer nyt indhold til fødekæden. En releasegruppe siger til TorrentFreak, at en frivillig lukning af en af tjenesterne som følge af lukningen af Megaupload har betydet, at gruppen har mistet indtægter og 90 procent af sit indhold.

Men på trods af den synlige urolighed i kølvandet på Megauploads kollaps er der næppe nogen, der tror, at FBI har sat en endelig stopper for ulovlig fildeling på nettet. Som TorrentFreak opstiller det:

"Den bedste måde at teste den påstand på må være at teste, om det er i øjeblikket er svært eller umuligt at finde populært indhold på nettet. Overhovedet ikke."

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job