Lukning af Megaupload skaber koks i pirat-land

Lukningen af Megaupload fører til overarbejde og irritation blandt fildelere.

Artikel top billede

Ved at lukke Megaupload har FBI for en stund sat en dæmper på distributionen af ophavsretsbeskyttede filer. 

Det skriver TorrentFreak, der har talt med flere kilde i fildelings-miljøet.

Megaupload var før lukningen et af verdens mest brugte cyberlockers. Med lukningen har FBI skabt en kædereaktion, hvor virkningen har spredt sig meget længere ud end til blot det ene sted.

At de amerikanske myndigheder åbenbart kan marchere ind og kræve et site lukket på grund af copyright-krænkelser, har skabt stor nervøsitet i fildelings-branchen.

Nogle sites har straks slettet filer eller fjernet links. Det gælder for eksempel Filesonic og Fileserve.

Det har betydet problemer for mange link-sider, der henviser til de berørte filer. Her har sidernes ejermænd fået et hyr med at opdatere en masse døde links.

Pengekassen er også lukket

Mange fildelingstjenster har også lukket deres udbetalinger til de mest aktive uploadere.

Flere tjenester belønner de mest aktive uploadere med penge alt efter, hvor mange, der henter de filer, de har uploadet.

Ved at fjerne de så kaldte "reward programs" mister en del af de fildelere, der er på udkig efter at tjene penge, lysten til arbejdet. I flere tilfælde er deres optjente bonusser fra reward-programmer blevet indefrosset af siderne.

Panikken i miljøet rammer også de store fisk, der leverer nyt indhold til fødekæden. En releasegruppe siger til TorrentFreak, at en frivillig lukning af en af tjenesterne som følge af lukningen af Megaupload har betydet, at gruppen har mistet indtægter og 90 procent af sit indhold.

Men på trods af den synlige urolighed i kølvandet på Megauploads kollaps er der næppe nogen, der tror, at FBI har sat en endelig stopper for ulovlig fildeling på nettet. Som TorrentFreak opstiller det:

"Den bedste måde at teste den påstand på må være at teste, om det er i øjeblikket er svært eller umuligt at finde populært indhold på nettet. Overhovedet ikke."

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S