Softwarefejl sendte Mars-sonde til den forkerte planet

Var det amerikansk sabotage der ødelagde en russisk Mars-mission? Forklaringen er mere banal.

Artikel top billede

Den russiske Mars-sonde Phobos-Grunt nåede aldrig frem til den røde planets måne Phobos. Allerede kort tid efter opsendelsen den 9. november sidste år mistede russerne kontrollen over rumsonden og den ramte den forkerte planet - Jorden - hvor den styrede i havet den 15. januar.

Nu har en russisk regerings-kommission placeret ansvaret for milliard-fiaskoen - og det ligger ikke hos USA.

Den russiske vice-premierminister Dmitry Rogozin har ellers hævdet at amerikanske radarstationer er skyld i, at det russiske kontrolcentrum mistede forbindelsen til Mars-sonden. Pentagon afviser at man har saboteret Ruslands rummission - og ifølge Wired er det da også umuligt at sabotere en sonde med radarstråler fra jorden.

De russiske anklager mod USA kommer på et tidspunkt, hvor de to nationer ellers samarbejder om rumfarten - og USA er henvist til at sende sine astronauter op med russiske raketter.

Ifølge nyhedsbureauet RIA Novosti har regerings-kommissionen nu konkluderet at fiaskoen skyldes "en programmeringsfejl som genstartede to arbejdskanaler samtidig på en computer ombord".

Samtidig afvises enhver form for ekstern påvirkning - man har testet en kopi af Phobos-Grunt og den er i stand til at modstå selv det højeste niveau af elektromagnetisk stråling.

Rusland (og det gamle Sovjetunionen) har ikke haft meget held med sine Mars-missioner. Alle 17 forsøg på at komme tæt på den Røde Planet er endt som en fiasko. Senest skete det i 1996, hvor Rusland mistede sin Mars-96 orbiter.

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S