Softwarefejl sendte Mars-sonde til den forkerte planet

Var det amerikansk sabotage der ødelagde en russisk Mars-mission? Forklaringen er mere banal.

Artikel top billede

Den russiske Mars-sonde Phobos-Grunt nåede aldrig frem til den røde planets måne Phobos. Allerede kort tid efter opsendelsen den 9. november sidste år mistede russerne kontrollen over rumsonden og den ramte den forkerte planet - Jorden - hvor den styrede i havet den 15. januar.

Nu har en russisk regerings-kommission placeret ansvaret for milliard-fiaskoen - og det ligger ikke hos USA.

Den russiske vice-premierminister Dmitry Rogozin har ellers hævdet at amerikanske radarstationer er skyld i, at det russiske kontrolcentrum mistede forbindelsen til Mars-sonden. Pentagon afviser at man har saboteret Ruslands rummission - og ifølge Wired er det da også umuligt at sabotere en sonde med radarstråler fra jorden.

De russiske anklager mod USA kommer på et tidspunkt, hvor de to nationer ellers samarbejder om rumfarten - og USA er henvist til at sende sine astronauter op med russiske raketter.

Ifølge nyhedsbureauet RIA Novosti har regerings-kommissionen nu konkluderet at fiaskoen skyldes "en programmeringsfejl som genstartede to arbejdskanaler samtidig på en computer ombord".

Samtidig afvises enhver form for ekstern påvirkning - man har testet en kopi af Phobos-Grunt og den er i stand til at modstå selv det højeste niveau af elektromagnetisk stråling.

Rusland (og det gamle Sovjetunionen) har ikke haft meget held med sine Mars-missioner. Alle 17 forsøg på at komme tæt på den Røde Planet er endt som en fiasko. Senest skete det i 1996, hvor Rusland mistede sin Mars-96 orbiter.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

KMD A/S

E2E Tester

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S