Softwarefejl sendte Mars-sonde til den forkerte planet

Var det amerikansk sabotage der ødelagde en russisk Mars-mission? Forklaringen er mere banal.

Artikel top billede

Den russiske Mars-sonde Phobos-Grunt nåede aldrig frem til den røde planets måne Phobos. Allerede kort tid efter opsendelsen den 9. november sidste år mistede russerne kontrollen over rumsonden og den ramte den forkerte planet - Jorden - hvor den styrede i havet den 15. januar.

Nu har en russisk regerings-kommission placeret ansvaret for milliard-fiaskoen - og det ligger ikke hos USA.

Den russiske vice-premierminister Dmitry Rogozin har ellers hævdet at amerikanske radarstationer er skyld i, at det russiske kontrolcentrum mistede forbindelsen til Mars-sonden. Pentagon afviser at man har saboteret Ruslands rummission - og ifølge Wired er det da også umuligt at sabotere en sonde med radarstråler fra jorden.

De russiske anklager mod USA kommer på et tidspunkt, hvor de to nationer ellers samarbejder om rumfarten - og USA er henvist til at sende sine astronauter op med russiske raketter.

Ifølge nyhedsbureauet RIA Novosti har regerings-kommissionen nu konkluderet at fiaskoen skyldes "en programmeringsfejl som genstartede to arbejdskanaler samtidig på en computer ombord".

Samtidig afvises enhver form for ekstern påvirkning - man har testet en kopi af Phobos-Grunt og den er i stand til at modstå selv det højeste niveau af elektromagnetisk stråling.

Rusland (og det gamle Sovjetunionen) har ikke haft meget held med sine Mars-missioner. Alle 17 forsøg på at komme tæt på den Røde Planet er endt som en fiasko. Senest skete det i 1996, hvor Rusland mistede sin Mars-96 orbiter.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

    Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S