Epson har lavet en smart projektor til iPad og iPhone

Her er en projektor-dock til dit mødelokale.

Artikel top billede

Der findes et utal af højtaler-docks til Apples iPhones og iPads.

Men har du nogensinde hørt om en projektor-dock?

Sådan en har printer- og projektorproducenten Epson nu udviklet.

Docken hedder Megaplex Digital Dock Projector. Selv om den umiddelbart ligner de fleste andre projektorer, adskiller den sig dog fra de fleste andre ved, at den på bagsiden er udstyret med en Apple-dock-connector, der gør det muligt at tilslutte en iPhone eller iPad til projektoren. 

På den måde bliver det ekstremt simpelt at afvikle præsentationer eller vise film direkte fra din iPhone eller iPad.

Findes i billig-version

Projektoren findes i to versioner. En billig version til 699 amerikanske dollar, hvilket svarer til knap 4.000 kroner, og en dyrere hd-udgave til 799 dollar eller cirka 4500 kroner. 

Vælger du den dyre udgave, kan den vise billeder i 720p med en lysstyrke på 2800 lumen, mens du med den billige må nøjes med 520p og 2200 lumen.

Epson Dock Projector er dog også udstyret med andre indgange, så du også kan bruge den, hvis du ikke ejer et Apple-produkt. Ligesom de fleste andre projektorer har den et HDMI-, VGA- og et S-Video-stik. 

Leder du efter andre muligheder for at slutte din smartphone eller tablet til en projektor, findes der i dag mange Android-telefoner med indbygget hdmi-stik, som gør det muligt at slutte telefonen direkte til langt de fleste projektorer eller fladskærme.

Den mulighed har Apples produkter ikke, men til gengæld kan du købe en særlig adapter, der gør det muligt at slutte din iPhone eller iPad til en projektor med et hdmi-stik.

Har du et Apple-tv, har du også mulighed for at koble din iPhone eller iPad trådløst til din projektor eller fladskærm. Det sker via Apples trådløse Airplay-teknologi.

Læs også: 

Tre smarte mobiltelefoner med indbygget projektor 

Sådan laver du en superfed PowerPoint-præsentation 

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker til PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Har du SAP-kendskab, og mod til at arbejde i Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S