Epson har lavet en smart projektor til iPad og iPhone

Her er en projektor-dock til dit mødelokale.

Artikel top billede

Der findes et utal af højtaler-docks til Apples iPhones og iPads.

Men har du nogensinde hørt om en projektor-dock?

Sådan en har printer- og projektorproducenten Epson nu udviklet.

Docken hedder Megaplex Digital Dock Projector. Selv om den umiddelbart ligner de fleste andre projektorer, adskiller den sig dog fra de fleste andre ved, at den på bagsiden er udstyret med en Apple-dock-connector, der gør det muligt at tilslutte en iPhone eller iPad til projektoren. 

På den måde bliver det ekstremt simpelt at afvikle præsentationer eller vise film direkte fra din iPhone eller iPad.

Findes i billig-version

Projektoren findes i to versioner. En billig version til 699 amerikanske dollar, hvilket svarer til knap 4.000 kroner, og en dyrere hd-udgave til 799 dollar eller cirka 4500 kroner. 

Vælger du den dyre udgave, kan den vise billeder i 720p med en lysstyrke på 2800 lumen, mens du med den billige må nøjes med 520p og 2200 lumen.

Epson Dock Projector er dog også udstyret med andre indgange, så du også kan bruge den, hvis du ikke ejer et Apple-produkt. Ligesom de fleste andre projektorer har den et HDMI-, VGA- og et S-Video-stik. 

Leder du efter andre muligheder for at slutte din smartphone eller tablet til en projektor, findes der i dag mange Android-telefoner med indbygget hdmi-stik, som gør det muligt at slutte telefonen direkte til langt de fleste projektorer eller fladskærme.

Den mulighed har Apples produkter ikke, men til gengæld kan du købe en særlig adapter, der gør det muligt at slutte din iPhone eller iPad til en projektor med et hdmi-stik.

Har du et Apple-tv, har du også mulighed for at koble din iPhone eller iPad trådløst til din projektor eller fladskærm. Det sker via Apples trådløse Airplay-teknologi.

Læs også: 

Tre smarte mobiltelefoner med indbygget projektor 

Sådan laver du en superfed PowerPoint-præsentation 

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist til en hverdag der aldrig bliver hverdag

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business analyst (senior)

Region Sjælland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job