Her er de seneste ændringer i Windows 8

Microsoft har lyttet til brugernes kritik og lover nye ændringer i håndteringen af filer under det kommende Windows 8.

Artikel top billede

I sin Building Windows 8-blog fortæller Microsoft om de seneste ændringer i Windows Explorer (Stifinder) til Windows 8, som bygger på brugernes feedback. Formålet med bloggen er netop at samle forslag til forbedringer i operativsystemet og Microsoft fortæller at der er afleveret mere end 2.200 kommentarer til de tre blog-indlæg, der beskæftiger sig med filstyring under Windows 8. De handler om kopiering af filer mellem mapper, håndtering af duplikater og det nye design i Windows Explorer.

Den første offentlige beta af Windows 8 ventes om kort tid, så det er ved at være sidste udkald hvis der skal foretages større ændringer i operativsystemet. I det nye blogindlæg fortæller Microsoft om de seneste ændringer.

Når man kopierer filer mellem to foldere kan man nu markere, at Windows 8 skal ignorere filer der har samme navn, dato og størrelse - her er der med stor sandsynlighed tale om den samme fil.

Desuden bliver kopiering af filer automatisk sat på pause, når systemet går i dvale, og genoptaget når computeren startes igen. Hvis man kopierer filer over en trådløs forbindelse og senere tilslutter et netværkskabel skulle systemet også selv være i stand til at udnytte den hurtigere forbindelse til den eksisterende filkopiering. Man behøver altså ikke stoppe kopieringen og starte igen.

Hængelåsen forsvinder nu fra ikoner for private filer og mapper og erstattes med en "Sharing status" spalte. Det kan lyde som en lille ting, men ifølge Microsoft betyder det at mapper kan åbnes 120 millisekunder hurtigere.

Der er nye muligheder for at tilføje mapper til startmenuen og brugeren kan selv tilføje sine egne programmer til startskærmen i Windows 8. I filmenuen er der nu en "Open Windows PowerShell" funktion.

En af de mere kontroversielle ændringer er, at Stifinder i Windows 8 bruger det såkaldte Ribbon-bånd, der allerede kendes fra Office. Ribbon er både elsket og hadet.

"Der har været mange reaktioner, og som vi forventede, har der været folk som er meget negative og har givet udtryk for det uden omsvøb. Vores holdning er, at vi er nødt til videreudvikle brugerfladen og acceptere at en del af kunderne ikke bryder sig om det," skriver Microsoft i bloggen.

Alligevel har Microsoft reageret på kritikken og lavet en række ændringer. I den kommende beta af Windows 8 er Ribbon minimeret som standard i Stifinder. Brugeren skal selv "klappe den ud".

Når man holder musepilen over de enkelte knapper i båndet kan man nu se informationer om de hotkey-kombinationer, som kan bruges til at aktivere funktionerne.

Samtidig har Microsoft nu sørget for, at Stifinder-indstillingerne automatisk bliver synkroniseret med dine andre Windows 8-computere, hvis du har aktiveret denne funktion. Her kan man altså være sikker på, at genveje og andre indstillinger bliver bevaret på tværs af computere.

Annonce

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S