Her er de seneste ændringer i Windows 8

Microsoft har lyttet til brugernes kritik og lover nye ændringer i håndteringen af filer under det kommende Windows 8.

Artikel top billede

I sin Building Windows 8-blog fortæller Microsoft om de seneste ændringer i Windows Explorer (Stifinder) til Windows 8, som bygger på brugernes feedback. Formålet med bloggen er netop at samle forslag til forbedringer i operativsystemet og Microsoft fortæller at der er afleveret mere end 2.200 kommentarer til de tre blog-indlæg, der beskæftiger sig med filstyring under Windows 8. De handler om kopiering af filer mellem mapper, håndtering af duplikater og det nye design i Windows Explorer.

Den første offentlige beta af Windows 8 ventes om kort tid, så det er ved at være sidste udkald hvis der skal foretages større ændringer i operativsystemet. I det nye blogindlæg fortæller Microsoft om de seneste ændringer.

Når man kopierer filer mellem to foldere kan man nu markere, at Windows 8 skal ignorere filer der har samme navn, dato og størrelse - her er der med stor sandsynlighed tale om den samme fil.

Desuden bliver kopiering af filer automatisk sat på pause, når systemet går i dvale, og genoptaget når computeren startes igen. Hvis man kopierer filer over en trådløs forbindelse og senere tilslutter et netværkskabel skulle systemet også selv være i stand til at udnytte den hurtigere forbindelse til den eksisterende filkopiering. Man behøver altså ikke stoppe kopieringen og starte igen.

Hængelåsen forsvinder nu fra ikoner for private filer og mapper og erstattes med en "Sharing status" spalte. Det kan lyde som en lille ting, men ifølge Microsoft betyder det at mapper kan åbnes 120 millisekunder hurtigere.

Der er nye muligheder for at tilføje mapper til startmenuen og brugeren kan selv tilføje sine egne programmer til startskærmen i Windows 8. I filmenuen er der nu en "Open Windows PowerShell" funktion.

En af de mere kontroversielle ændringer er, at Stifinder i Windows 8 bruger det såkaldte Ribbon-bånd, der allerede kendes fra Office. Ribbon er både elsket og hadet.

"Der har været mange reaktioner, og som vi forventede, har der været folk som er meget negative og har givet udtryk for det uden omsvøb. Vores holdning er, at vi er nødt til videreudvikle brugerfladen og acceptere at en del af kunderne ikke bryder sig om det," skriver Microsoft i bloggen.

Alligevel har Microsoft reageret på kritikken og lavet en række ændringer. I den kommende beta af Windows 8 er Ribbon minimeret som standard i Stifinder. Brugeren skal selv "klappe den ud".

Når man holder musepilen over de enkelte knapper i båndet kan man nu se informationer om de hotkey-kombinationer, som kan bruges til at aktivere funktionerne.

Samtidig har Microsoft nu sørget for, at Stifinder-indstillingerne automatisk bliver synkroniseret med dine andre Windows 8-computere, hvis du har aktiveret denne funktion. Her kan man altså være sikker på, at genveje og andre indstillinger bliver bevaret på tværs af computere.

Annonce

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job