Her er de seneste ændringer i Windows 8

Microsoft har lyttet til brugernes kritik og lover nye ændringer i håndteringen af filer under det kommende Windows 8.

Artikel top billede

I sin Building Windows 8-blog fortæller Microsoft om de seneste ændringer i Windows Explorer (Stifinder) til Windows 8, som bygger på brugernes feedback. Formålet med bloggen er netop at samle forslag til forbedringer i operativsystemet og Microsoft fortæller at der er afleveret mere end 2.200 kommentarer til de tre blog-indlæg, der beskæftiger sig med filstyring under Windows 8. De handler om kopiering af filer mellem mapper, håndtering af duplikater og det nye design i Windows Explorer.

Den første offentlige beta af Windows 8 ventes om kort tid, så det er ved at være sidste udkald hvis der skal foretages større ændringer i operativsystemet. I det nye blogindlæg fortæller Microsoft om de seneste ændringer.

Når man kopierer filer mellem to foldere kan man nu markere, at Windows 8 skal ignorere filer der har samme navn, dato og størrelse - her er der med stor sandsynlighed tale om den samme fil.

Desuden bliver kopiering af filer automatisk sat på pause, når systemet går i dvale, og genoptaget når computeren startes igen. Hvis man kopierer filer over en trådløs forbindelse og senere tilslutter et netværkskabel skulle systemet også selv være i stand til at udnytte den hurtigere forbindelse til den eksisterende filkopiering. Man behøver altså ikke stoppe kopieringen og starte igen.

Hængelåsen forsvinder nu fra ikoner for private filer og mapper og erstattes med en "Sharing status" spalte. Det kan lyde som en lille ting, men ifølge Microsoft betyder det at mapper kan åbnes 120 millisekunder hurtigere.

Der er nye muligheder for at tilføje mapper til startmenuen og brugeren kan selv tilføje sine egne programmer til startskærmen i Windows 8. I filmenuen er der nu en "Open Windows PowerShell" funktion.

En af de mere kontroversielle ændringer er, at Stifinder i Windows 8 bruger det såkaldte Ribbon-bånd, der allerede kendes fra Office. Ribbon er både elsket og hadet.

"Der har været mange reaktioner, og som vi forventede, har der været folk som er meget negative og har givet udtryk for det uden omsvøb. Vores holdning er, at vi er nødt til videreudvikle brugerfladen og acceptere at en del af kunderne ikke bryder sig om det," skriver Microsoft i bloggen.

Alligevel har Microsoft reageret på kritikken og lavet en række ændringer. I den kommende beta af Windows 8 er Ribbon minimeret som standard i Stifinder. Brugeren skal selv "klappe den ud".

Når man holder musepilen over de enkelte knapper i båndet kan man nu se informationer om de hotkey-kombinationer, som kan bruges til at aktivere funktionerne.

Samtidig har Microsoft nu sørget for, at Stifinder-indstillingerne automatisk bliver synkroniseret med dine andre Windows 8-computere, hvis du har aktiveret denne funktion. Her kan man altså være sikker på, at genveje og andre indstillinger bliver bevaret på tværs af computere.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S