Her er de seneste ændringer i Windows 8

Microsoft har lyttet til brugernes kritik og lover nye ændringer i håndteringen af filer under det kommende Windows 8.

Artikel top billede

I sin Building Windows 8-blog fortæller Microsoft om de seneste ændringer i Windows Explorer (Stifinder) til Windows 8, som bygger på brugernes feedback. Formålet med bloggen er netop at samle forslag til forbedringer i operativsystemet og Microsoft fortæller at der er afleveret mere end 2.200 kommentarer til de tre blog-indlæg, der beskæftiger sig med filstyring under Windows 8. De handler om kopiering af filer mellem mapper, håndtering af duplikater og det nye design i Windows Explorer.

Den første offentlige beta af Windows 8 ventes om kort tid, så det er ved at være sidste udkald hvis der skal foretages større ændringer i operativsystemet. I det nye blogindlæg fortæller Microsoft om de seneste ændringer.

Når man kopierer filer mellem to foldere kan man nu markere, at Windows 8 skal ignorere filer der har samme navn, dato og størrelse - her er der med stor sandsynlighed tale om den samme fil.

Desuden bliver kopiering af filer automatisk sat på pause, når systemet går i dvale, og genoptaget når computeren startes igen. Hvis man kopierer filer over en trådløs forbindelse og senere tilslutter et netværkskabel skulle systemet også selv være i stand til at udnytte den hurtigere forbindelse til den eksisterende filkopiering. Man behøver altså ikke stoppe kopieringen og starte igen.

Hængelåsen forsvinder nu fra ikoner for private filer og mapper og erstattes med en "Sharing status" spalte. Det kan lyde som en lille ting, men ifølge Microsoft betyder det at mapper kan åbnes 120 millisekunder hurtigere.

Der er nye muligheder for at tilføje mapper til startmenuen og brugeren kan selv tilføje sine egne programmer til startskærmen i Windows 8. I filmenuen er der nu en "Open Windows PowerShell" funktion.

En af de mere kontroversielle ændringer er, at Stifinder i Windows 8 bruger det såkaldte Ribbon-bånd, der allerede kendes fra Office. Ribbon er både elsket og hadet.

"Der har været mange reaktioner, og som vi forventede, har der været folk som er meget negative og har givet udtryk for det uden omsvøb. Vores holdning er, at vi er nødt til videreudvikle brugerfladen og acceptere at en del af kunderne ikke bryder sig om det," skriver Microsoft i bloggen.

Alligevel har Microsoft reageret på kritikken og lavet en række ændringer. I den kommende beta af Windows 8 er Ribbon minimeret som standard i Stifinder. Brugeren skal selv "klappe den ud".

Når man holder musepilen over de enkelte knapper i båndet kan man nu se informationer om de hotkey-kombinationer, som kan bruges til at aktivere funktionerne.

Samtidig har Microsoft nu sørget for, at Stifinder-indstillingerne automatisk bliver synkroniseret med dine andre Windows 8-computere, hvis du har aktiveret denne funktion. Her kan man altså være sikker på, at genveje og andre indstillinger bliver bevaret på tværs af computere.

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job