Er dit firma foran konkurrenterne på cloud-fronten?

Landsdækkende undersøgelse om firmaers brug af sociale medier er i år udvidet med cloudtjenester. Dit firma kan stadig nå at deltage.

<div>SocialSemantic.eu foretager for andet år i træk en undersøgelse af danske firmaers brug af og forståelse for sociale medier.

Fristen udløber på mandag, så firmaer kan stadig nå at deltage. Som tak for at deltage modtager man rapporten, Social Media FACTBOOK 2012, med tendenser og svar senere på foråret.</div>
Nogle af erfaringerne fra sidste års rapport var, at kun 50 procent af firmaerne undersøger, hvad der bliver sagt om dem på nettet, og at det i høj grad er ildesjæle i firmaerne, der står for firmaets tilstedeværelse på sociale netværk.
Rapporten fremhæver også andre fordele ved øget brug af sociale medier i virksomhederne. For eksempel bedre kommunikation med kunder og højere kundeloyalitet.

Udvidet med cloud

Sidste år deltog 1300 i undersøgelse, der støttes af Dansk Erhverv og 100 andre organisationer. I år er håbet at fange 2000 respondenter.

I år vil projektet desuden forsøge at kortlægge danske firmaers parathed til at tage nye teknologier i brug. For eksempel cloud-tjenester.

"Social, Mobile og Cloud er i høj grad supplerende teknologier - der til sammen udgør internettets modenhed af muligheder. Vi ser disse teknologier, som nogle af de største forandringskatalysatorer for mange af de udfordringer og muligheder som organisationer overalt i verden er i gang med at omstille sig til," siger initiativtager Jan Futtrup.

Sidste års rapport kan stadig downloades her.

"Mange virksomheder vil gerne drage fordele af de nye værktøjer men har svært ved at sætte de nye teknologier og dynamikker i spil i måden deres virksomhed fungerer på. Når markedsføringskanalen pludselig bliver fyldt op med service og support spørgsmål - eller måske produktforbedringsforslag, skal man forstå, hvordan man kan inkorporere disse engagerede kunder i virksomhedens processer. Det er en svær øvelse, for det kræver for mange, at de gør op med deres traditionelle måder at gøre tingene på," siger Jan Futtrup.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S