Er dit firma foran konkurrenterne på cloud-fronten?

Landsdækkende undersøgelse om firmaers brug af sociale medier er i år udvidet med cloudtjenester. Dit firma kan stadig nå at deltage.

<div>SocialSemantic.eu foretager for andet år i træk en undersøgelse af danske firmaers brug af og forståelse for sociale medier.

Fristen udløber på mandag, så firmaer kan stadig nå at deltage. Som tak for at deltage modtager man rapporten, Social Media FACTBOOK 2012, med tendenser og svar senere på foråret.</div>
Nogle af erfaringerne fra sidste års rapport var, at kun 50 procent af firmaerne undersøger, hvad der bliver sagt om dem på nettet, og at det i høj grad er ildesjæle i firmaerne, der står for firmaets tilstedeværelse på sociale netværk.
Rapporten fremhæver også andre fordele ved øget brug af sociale medier i virksomhederne. For eksempel bedre kommunikation med kunder og højere kundeloyalitet.

Udvidet med cloud

Sidste år deltog 1300 i undersøgelse, der støttes af Dansk Erhverv og 100 andre organisationer. I år er håbet at fange 2000 respondenter.

I år vil projektet desuden forsøge at kortlægge danske firmaers parathed til at tage nye teknologier i brug. For eksempel cloud-tjenester.

"Social, Mobile og Cloud er i høj grad supplerende teknologier - der til sammen udgør internettets modenhed af muligheder. Vi ser disse teknologier, som nogle af de største forandringskatalysatorer for mange af de udfordringer og muligheder som organisationer overalt i verden er i gang med at omstille sig til," siger initiativtager Jan Futtrup.

Sidste års rapport kan stadig downloades her.

"Mange virksomheder vil gerne drage fordele af de nye værktøjer men har svært ved at sætte de nye teknologier og dynamikker i spil i måden deres virksomhed fungerer på. Når markedsføringskanalen pludselig bliver fyldt op med service og support spørgsmål - eller måske produktforbedringsforslag, skal man forstå, hvordan man kan inkorporere disse engagerede kunder i virksomhedens processer. Det er en svær øvelse, for det kræver for mange, at de gør op med deres traditionelle måder at gøre tingene på," siger Jan Futtrup.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos