Er dit firma foran konkurrenterne på cloud-fronten?

Landsdækkende undersøgelse om firmaers brug af sociale medier er i år udvidet med cloudtjenester. Dit firma kan stadig nå at deltage.

<div>SocialSemantic.eu foretager for andet år i træk en undersøgelse af danske firmaers brug af og forståelse for sociale medier.

Fristen udløber på mandag, så firmaer kan stadig nå at deltage. Som tak for at deltage modtager man rapporten, Social Media FACTBOOK 2012, med tendenser og svar senere på foråret.</div>
Nogle af erfaringerne fra sidste års rapport var, at kun 50 procent af firmaerne undersøger, hvad der bliver sagt om dem på nettet, og at det i høj grad er ildesjæle i firmaerne, der står for firmaets tilstedeværelse på sociale netværk.
Rapporten fremhæver også andre fordele ved øget brug af sociale medier i virksomhederne. For eksempel bedre kommunikation med kunder og højere kundeloyalitet.

Udvidet med cloud

Sidste år deltog 1300 i undersøgelse, der støttes af Dansk Erhverv og 100 andre organisationer. I år er håbet at fange 2000 respondenter.

I år vil projektet desuden forsøge at kortlægge danske firmaers parathed til at tage nye teknologier i brug. For eksempel cloud-tjenester.

"Social, Mobile og Cloud er i høj grad supplerende teknologier - der til sammen udgør internettets modenhed af muligheder. Vi ser disse teknologier, som nogle af de største forandringskatalysatorer for mange af de udfordringer og muligheder som organisationer overalt i verden er i gang med at omstille sig til," siger initiativtager Jan Futtrup.

Sidste års rapport kan stadig downloades her.

"Mange virksomheder vil gerne drage fordele af de nye værktøjer men har svært ved at sætte de nye teknologier og dynamikker i spil i måden deres virksomhed fungerer på. Når markedsføringskanalen pludselig bliver fyldt op med service og support spørgsmål - eller måske produktforbedringsforslag, skal man forstå, hvordan man kan inkorporere disse engagerede kunder i virksomhedens processer. Det er en svær øvelse, for det kræver for mange, at de gør op med deres traditionelle måder at gøre tingene på," siger Jan Futtrup.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

    Region Sjælland

    LB Forsikring

    Digital Performance & CRO Manager

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen