Steve Jobs bad Google om at holde nallerne fra sine folk

Apple og Google har aftalt at man ikke vil hyre hinandens medarbejdere. Nu bliver de trukket i retten.

Artikel top billede

Flere af de helt store it-giganter i USA bliver nu anklaget for at have indgået en ulovlig aftale om at undlade at ansætte hinandens medarbejdere. Fem softwareudviklere har sagsøgt Adobe, Apple, Intel, Google, Intuit, Lucasfilm og Pixar. En del af bevismaterialet i sagen blev indsamlet under en tidligere undersøgelse foretaget af det amerikanske Justitsministerium, som indgik et forlig med firmaerne i 2010. Her forpligter de sig til at holde sig fra lignende aftaler i fremtiden.

Men nu er der altså startet et civilt søgsmål mod internet-giganterne og sagsøgerne forsøger at få status som "class-action" - altså en sag, der føres på vejne af alle dem der har lidt skade. Det kan betyde at Google, Apple og de andre sagsøgte kan se frem til et større erstatningskrav.

I bevismaterialet indgår blandt andet en e-mail fra den nu afdøde Apple-chef Steve Jobs, hvor han henvender sig direkte til Google-chef Eric Schmidt i marts 2007. På dette tidspunkt var Schmidt også medlem af Apples bestyrelse.

"Jeg vil være meget glad hvis jeres rekrutteringsafdeling stopper med at gøre dette," skriver Jobs med henvisning til, at en Google-ansat har forsøgt at afhverve en Apple-udvikler.

Schmidt har sendt mailen videre i sin organisation og en HR-chef svarer at den pågældende Google-medarbejder som forsøgte at hyre Apple-udvikleren "vil blive fyret inden for en time". Samtidig undskylder han overfor Steve Jobs.

Et andet dokument fra 2007 - skrevet af Intel-chef Paul Otellini - nævner også aftalen med Google.

"Lad mig understrege. Vi har ikke underskrevet noget. Der er et håndslag mellem Eric og mig om "ingen rekruttering". Jeg ønsker ikke at dette skal blive kendt i bredere kredse," skriver Otellini.

I retssagen bliver firmaerne anklaget for at have dannet en ulovlig sammensværgelse med det formål at holde personaleomkostningerne nede ved at undgå en "krig" om de bedste medarbejdere. Denne aftale har gjort det svært for medarbejderne at forbedre deres arbejdssituation og komme videre i karrieren, hedder det i søgsmålet.

Kun én enkelt virksomhed har angiveligt afvist at gå med i denne aftale. Den daværende Palm-chef Ed Colligan skriver i en mail, at en sådan aftale "ikke kun er forkert, men sandsynligvis også ulovlig".

Aftalen har dog ikke forhindret, at mange Google-ansatte i de seneste år har forladt firmaet og er skiftet til Facebook, hvor de kan blive forgyldt under den kommende børsnotering. Facebook er da heller ikke blandt de sagsøgte i den seneste retssag.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S