Kama Distribution under tvangsopløsning

Enden er nået for Kama Distribution fra Rungsted, der havde den tidligere Bridema-stifter Mark Nielsen ved styrpinden. Selskabet er under tvangsopløsning.

Artikel top billede

Efter syv års eksistens er Kama Distribution under tvangsopløsning. Det fremgår af cvr-registret.

Allerede for et år siden, i det senest fremlagte regnskab for 2009/10, var der ifølge den uafhængige revisor »væsentlig usikkerhed om selskabets evne til at fortsætte driften.«

Selskabet havde tabt halvdelen af anpartskapitalen og kom ud med et negativt resultat før skat på 171.486 kroner.

Omsætningen var ellers steget fra 607.000 i 2008-09 regnskabet til 11,4 millioner i 2009/10, og der var stadig en snert af optimisme at spore i regnskabet.

»Ledelsen betragter årets resultat som værende utilfredsstillende, men regner med at de ny tiltag vil slå igennem i de kommende år,« stod der i det seneste regnskab.

Kama Distributions direktør Mark Nielsen var i 1995 med til at stifte brokeren Bridema, som gik konkurs i 2007.

Han har også en fortid i brokervirksomheden Viva Components og sad som direktør for virksomheden i 2007, da den gik konkurs som følge af en skattegæld på otte millioner kroner.

Samme år indtrådte han som direktør i Kama Distribution. Det er ikke lykkedes CRN at få en kommentar fra Mark Nielsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil