Kama Distribution under tvangsopløsning

Enden er nået for Kama Distribution fra Rungsted, der havde den tidligere Bridema-stifter Mark Nielsen ved styrpinden. Selskabet er under tvangsopløsning.

Artikel top billede

Efter syv års eksistens er Kama Distribution under tvangsopløsning. Det fremgår af cvr-registret.

Allerede for et år siden, i det senest fremlagte regnskab for 2009/10, var der ifølge den uafhængige revisor »væsentlig usikkerhed om selskabets evne til at fortsætte driften.«

Selskabet havde tabt halvdelen af anpartskapitalen og kom ud med et negativt resultat før skat på 171.486 kroner.

Omsætningen var ellers steget fra 607.000 i 2008-09 regnskabet til 11,4 millioner i 2009/10, og der var stadig en snert af optimisme at spore i regnskabet.

»Ledelsen betragter årets resultat som værende utilfredsstillende, men regner med at de ny tiltag vil slå igennem i de kommende år,« stod der i det seneste regnskab.

Kama Distributions direktør Mark Nielsen var i 1995 med til at stifte brokeren Bridema, som gik konkurs i 2007.

Han har også en fortid i brokervirksomheden Viva Components og sad som direktør for virksomheden i 2007, da den gik konkurs som følge af en skattegæld på otte millioner kroner.

Samme år indtrådte han som direktør i Kama Distribution. Det er ikke lykkedes CRN at få en kommentar fra Mark Nielsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S