Sådan skal ophavsretten moderniseres

Spotify vil kunne slippe for flere kringlede KODA-forhandlinger i fremtiden. Nyt initiativ skal give lovlige online-tjenester nemmere adgang til rettigheds-administration.

Artikel top billede

Digitale tjenester er et at de vigtige omdrejningspunkter i en ny plan, som skal skaffe vækst i Europa. Planen, som EU's ledere vedtog tidligere på ugen, kræver en modernisering af ophavsrets-systemet.

Der er tilsyneladende hverken lagt op til 3-strikes eller andre stramninger af ophavsrets-håndhævelsen. I stedet skal moderniseringen gøre det mere enkelt og billigt at udbyde lovlige tjenester med rettighedsbeskyttet indhold.

"Moderniseringen går på, at man vil gøre det nemmere at være lovlig. Det er ment som et boost for det indre marked for kreative værker, ikke mindst de digitale værker," siger juridisk konsulent i DI, Kunal Singla, der har fulgt ophavsrettedebatten i EU på nærmeste hold.

Analog ophavsret

Moderniserings-projektet har været undervejs, siden EU Kommissionen lancerede den digitale agenda i 2010. Allerede har et udspil været i høring. Næste skridt er et direktiv, og derpå skal moderniseringen ophøjes til national lov.

At den gamle analogt tænkte ophavsret overhovedet kan gøres moderne i en digital tidsalder, er der sikkert delte meninger om. Men i denne omgang er det blot selve administrationen af det eksisterende ophavsrets-koncept, som skal forbedres. Det indebærer helt konkret, at der kommer en paneuropæisk pendant til KODA.

Med baggrund i de langtrukne og besværlige forhandlinger, musikudbydere som Spotify og små bloggere har haft med KODA, lyder moderniseringsprojektet måske ikke som noget stort fremskridt. Men det kan det nemt blive, mener DI-konsulenten:

"Som det er i dag, er der meget store transaktionsomkostninger forbundet med at komme ud på de forskellige EU-markeder, fordi rettigheder skal licenseres, og cleares i hvert enkelt land. Der er ikke én fælles licenserings-mekanisme. Derfor skal onlinetjenester først forhandle rettigheder på plads med hvert enkelt lands rettighedsforvaltings-organ, før de kan tilbyde deres ydelser. Det ville selvfølgelig være meget nemmere, hvis onlinetjenesterne kunne nøjes med at forhandle med et rettigheds-organ frem for 27, og så rulle sin tjeneste ud i hele EU," siger Kunal Singla.

Nyt håndhævelses-direktiv på vej

Mens udspillet fra EU's topledere primært handler om modernisering og forenkling af ophavsrets-forvaltningen, så kan der ligeledes komme initiativer vedrørende håndhævelse af ophavsretten og de andre immaterielle rettigheder i EU.

"Moderniseringen er kun første led i en længere proces, hvor man løbende kigger på, hvordan man kan booste det her marked til gavn for slutbrugerne og for virksomhederne - så man får et endnu bedre indre marked," siger DI-konsulenten. 

Ifølge de formelle planer skal EUs direktiv om håndhævelse af intellektuelle ejendomsrettigheder, som er fra 2004, revideres i år. Muligvis skal det ske med en koordinering af reglerne i forhold til ACTA, hvilket dog først vides når EU-Parlamentet til sommer har enten sanktioneret eller forkastet den kontroversielle EU-ratificering af piratktraktaten.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S