Sådan skal ophavsretten moderniseres

Spotify vil kunne slippe for flere kringlede KODA-forhandlinger i fremtiden. Nyt initiativ skal give lovlige online-tjenester nemmere adgang til rettigheds-administration.

Artikel top billede

Digitale tjenester er et at de vigtige omdrejningspunkter i en ny plan, som skal skaffe vækst i Europa. Planen, som EU's ledere vedtog tidligere på ugen, kræver en modernisering af ophavsrets-systemet.

Der er tilsyneladende hverken lagt op til 3-strikes eller andre stramninger af ophavsrets-håndhævelsen. I stedet skal moderniseringen gøre det mere enkelt og billigt at udbyde lovlige tjenester med rettighedsbeskyttet indhold.

"Moderniseringen går på, at man vil gøre det nemmere at være lovlig. Det er ment som et boost for det indre marked for kreative værker, ikke mindst de digitale værker," siger juridisk konsulent i DI, Kunal Singla, der har fulgt ophavsrettedebatten i EU på nærmeste hold.

Analog ophavsret

Moderniserings-projektet har været undervejs, siden EU Kommissionen lancerede den digitale agenda i 2010. Allerede har et udspil været i høring. Næste skridt er et direktiv, og derpå skal moderniseringen ophøjes til national lov.

At den gamle analogt tænkte ophavsret overhovedet kan gøres moderne i en digital tidsalder, er der sikkert delte meninger om. Men i denne omgang er det blot selve administrationen af det eksisterende ophavsrets-koncept, som skal forbedres. Det indebærer helt konkret, at der kommer en paneuropæisk pendant til KODA.

Med baggrund i de langtrukne og besværlige forhandlinger, musikudbydere som Spotify og små bloggere har haft med KODA, lyder moderniseringsprojektet måske ikke som noget stort fremskridt. Men det kan det nemt blive, mener DI-konsulenten:

"Som det er i dag, er der meget store transaktionsomkostninger forbundet med at komme ud på de forskellige EU-markeder, fordi rettigheder skal licenseres, og cleares i hvert enkelt land. Der er ikke én fælles licenserings-mekanisme. Derfor skal onlinetjenester først forhandle rettigheder på plads med hvert enkelt lands rettighedsforvaltings-organ, før de kan tilbyde deres ydelser. Det ville selvfølgelig være meget nemmere, hvis onlinetjenesterne kunne nøjes med at forhandle med et rettigheds-organ frem for 27, og så rulle sin tjeneste ud i hele EU," siger Kunal Singla.

Nyt håndhævelses-direktiv på vej

Mens udspillet fra EU's topledere primært handler om modernisering og forenkling af ophavsrets-forvaltningen, så kan der ligeledes komme initiativer vedrørende håndhævelse af ophavsretten og de andre immaterielle rettigheder i EU.

"Moderniseringen er kun første led i en længere proces, hvor man løbende kigger på, hvordan man kan booste det her marked til gavn for slutbrugerne og for virksomhederne - så man får et endnu bedre indre marked," siger DI-konsulenten. 

Ifølge de formelle planer skal EUs direktiv om håndhævelse af intellektuelle ejendomsrettigheder, som er fra 2004, revideres i år. Muligvis skal det ske med en koordinering af reglerne i forhold til ACTA, hvilket dog først vides når EU-Parlamentet til sommer har enten sanktioneret eller forkastet den kontroversielle EU-ratificering af piratktraktaten.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse