Anonymous aflytter FBI og Scotland Yard

Hacker-gruppen Anonymous har optaget en telefon-konference mellem det amerikanske og britiske politi. Nu kan alle lytte med på nettet.

Artikel top billede

Den seneste Youtube-video fra Anonymous er en 16 minutter lang optagelse af en telefon-konference mellem forbundspolitiet FBI i USA og det britiske Scotland Yard. Telefon-samtalen handler netop om den løbende efterforskning mod Anonymous, Lulzsec, Antisec og andre undergrupper.

Det ser ud til at Anonymous har fået fat i en e-mail, der er sendt til 40 amerikanske og europæiske politifolk. Den indeholder de nødvendige adgangsoplysninger til telefon-konferencen. Anonymous har også offentliggjort e-mailen og det tyder på, at hackerne har haft adgang til indbakken hos en af efterforskerne.

Nu kan man så høre den såkaldte "Anon-Lulz International Coordination Call" på Youtube og downloade den som MP3-fil. Her snakker politifolkene om løst og fast - også om efterforskningen.

Der bliver også nævnt navne på konkrete hackere, som dog er dækket med en bip-tone i optagelsen.

Man kan dog høre to navne, Jake "Topiary" Davis, der regnes for at være talsmand for Lulzsec, og Ryan Cleary, der menes at stå bag et DDoS-angreb mod det britiske Serious Organised Crime Agency (SOCA).

I telefon-konferencen diskuterer man også, hvorvidt FBI-folk kan deltage i afhøring af mistænkte i Storbritannien.

En del af samtalen handler om et angreb mod Valves onlinetjeneste Steam i slutningen af 2011, hvor det britiske politi mistænker en 15-årig dreng.

FBI og Scotland har bekræftet at optagelsen er ægte. Hvis Anonymous har haft adgang til politiets mail i længere tid, har hackerne muligvis fået fat i mange andre følsomme oplysninger - og det kan skabe problemer for efterforskningen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo