Anonymous aflytter FBI og Scotland Yard

Hacker-gruppen Anonymous har optaget en telefon-konference mellem det amerikanske og britiske politi. Nu kan alle lytte med på nettet.

Artikel top billede

Den seneste Youtube-video fra Anonymous er en 16 minutter lang optagelse af en telefon-konference mellem forbundspolitiet FBI i USA og det britiske Scotland Yard. Telefon-samtalen handler netop om den løbende efterforskning mod Anonymous, Lulzsec, Antisec og andre undergrupper.

Det ser ud til at Anonymous har fået fat i en e-mail, der er sendt til 40 amerikanske og europæiske politifolk. Den indeholder de nødvendige adgangsoplysninger til telefon-konferencen. Anonymous har også offentliggjort e-mailen og det tyder på, at hackerne har haft adgang til indbakken hos en af efterforskerne.

Nu kan man så høre den såkaldte "Anon-Lulz International Coordination Call" på Youtube og downloade den som MP3-fil. Her snakker politifolkene om løst og fast - også om efterforskningen.

Der bliver også nævnt navne på konkrete hackere, som dog er dækket med en bip-tone i optagelsen.

Man kan dog høre to navne, Jake "Topiary" Davis, der regnes for at være talsmand for Lulzsec, og Ryan Cleary, der menes at stå bag et DDoS-angreb mod det britiske Serious Organised Crime Agency (SOCA).

I telefon-konferencen diskuterer man også, hvorvidt FBI-folk kan deltage i afhøring af mistænkte i Storbritannien.

En del af samtalen handler om et angreb mod Valves onlinetjeneste Steam i slutningen af 2011, hvor det britiske politi mistænker en 15-årig dreng.

FBI og Scotland har bekræftet at optagelsen er ægte. Hvis Anonymous har haft adgang til politiets mail i længere tid, har hackerne muligvis fået fat i mange andre følsomme oplysninger - og det kan skabe problemer for efterforskningen.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect