Anonymous aflytter FBI og Scotland Yard

Hacker-gruppen Anonymous har optaget en telefon-konference mellem det amerikanske og britiske politi. Nu kan alle lytte med på nettet.

Artikel top billede

Den seneste Youtube-video fra Anonymous er en 16 minutter lang optagelse af en telefon-konference mellem forbundspolitiet FBI i USA og det britiske Scotland Yard. Telefon-samtalen handler netop om den løbende efterforskning mod Anonymous, Lulzsec, Antisec og andre undergrupper.

Det ser ud til at Anonymous har fået fat i en e-mail, der er sendt til 40 amerikanske og europæiske politifolk. Den indeholder de nødvendige adgangsoplysninger til telefon-konferencen. Anonymous har også offentliggjort e-mailen og det tyder på, at hackerne har haft adgang til indbakken hos en af efterforskerne.

Nu kan man så høre den såkaldte "Anon-Lulz International Coordination Call" på Youtube og downloade den som MP3-fil. Her snakker politifolkene om løst og fast - også om efterforskningen.

Der bliver også nævnt navne på konkrete hackere, som dog er dækket med en bip-tone i optagelsen.

Man kan dog høre to navne, Jake "Topiary" Davis, der regnes for at være talsmand for Lulzsec, og Ryan Cleary, der menes at stå bag et DDoS-angreb mod det britiske Serious Organised Crime Agency (SOCA).

I telefon-konferencen diskuterer man også, hvorvidt FBI-folk kan deltage i afhøring af mistænkte i Storbritannien.

En del af samtalen handler om et angreb mod Valves onlinetjeneste Steam i slutningen af 2011, hvor det britiske politi mistænker en 15-årig dreng.

FBI og Scotland har bekræftet at optagelsen er ægte. Hvis Anonymous har haft adgang til politiets mail i længere tid, har hackerne muligvis fået fat i mange andre følsomme oplysninger - og det kan skabe problemer for efterforskningen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura