Her er vores glasklare fremtid

I en ny video viser Corning, hvordan vores touchscreen-baserede fremtid måske kommer til at se ud.

Artikel top billede

Gorilla Glass fra det amerikanske firma bruges allerede i mere end 500 millioner smartphones og andre mobile enheder - men det er kun begyndelsen. Corning har visioner om at det stærke og tynde glas fremover skal bruges til interaktive displays overalt i vores omgivelser. Den nye video "A Day Made of Glass 2" fra Corning viser hvordan denne fremtid måske kommer til at se ud.

Her er der vægge og vinduer med indbyggede digitale displays, små tablet-lignende enheder med 3D-projektioner, glas, der kan lukke sollys ind eller blokere efter behov, spejle, hvor du kan se billeder af dit tøj og vælge det rigtige outfit, gennemsigtige håndholdte computere og biler med computere i instrumentbrættet.

Corning viser også et eksempel på fremtidens skole, hvor tavlen selvfølgelig er erstattet med en stor skærm og hver elev sidder med sin egen personlige glas-computer.

Der er også koncepter, som minder om Microsofts Surface-computer, hvor objekter kan flyttes rundt på en flad digital bordplade.

Et andet eksempel viser tavlecomputere på et hospital, hvor vinduer kan trækkes frit mellem tablets, eller smides over på en stor skærm på væggen.

Hvis man skal tro Corning, så er fremtiden altså lavet af glas. Sjovt nok helt uden fedtpletter. Enten har man opfundet pletfri glas eller også bliver det en meget god forretning at sælge vinduesrens i denne skinnende rene fremtid.

I sidste måned viste Corning sit Gorilla Glass 2, som er 20 procent tyndere end forgængeren (tykkelsen er blot på 1 millimeter). Corning regner med en omsætning på næsten 4 mia. kr. med sit Gorilla Glass i det seneste regnskabsår - en tredobling i forhold til året før.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS