Dangaard-direktør investerer i nyt teleservice-selskab

Den tidligere Dangaard Telecom-direktør Steen Folmer Pedersen er gået med i nyt teleprojekt, der skal sikre teleselskaberne færre utilfredse kunder ved hjælp af bedre service.

Artikel top billede

Den Benelux-baserede tele-servicevirksomhed Proassist starter op i Danmark, og det sker med hjælp fra tidligere veteraner i den danske tele-branche.

Virksomhedens danske opstart foregår nemlig i partnerskab med blandt andet virksomheden Mayday Invest, hvor tidligere Dangaard Telecom-folk som Steen Folmer Pedersen og Michael Møller står i spidsen.

ProAssists koncept går kort fortalt ud på at tilbyde en lånetelefon inden for fire timer leveret til kundens privatadresse, hvis kundens telefon er gået i stykker. 

»Når en kunde oplever, at problemet ikke kan løses let og gnidningsfrit, bliver man i sagens natur irriteret eller vred på teleselskabet. En dårlig oplevelse flere gange frem og tilbage til telebutikken, manglende lagerbeholdning, ventetid, tvivl om reklamationsret eller en gammel lånetelefon får os hurtigt til at skifte mobilselskab,« siger Carsten Normann, der er direktør for den nystiftede virksomhed.

For teleselskaberne er fidusen dermed at undgå at kunder skifter teleudbyder i et væk, og konceptet skulle angiveligt allerede have været med til at reducere antallet af frafaldne kunder markant hos de største europæiske teleudbydere.

»Skiftningsgraden reduceres med 50 procent, når teleselskabet kan minimere det rum for utilfredshed, der opstår, når mobilen går i stykker. Når kunden i stedet for bøvl og besvær oplever god, professionel og hurtig service, skaber det loyalitet,« siger Carsten Normann.

ProAssist har i Benelux-landene 3,2 millioner kunder og 550 medarbejdere, og den danske opstart skal være indgangsvinkel til hele det nordiske marked.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse