Dangaard-direktør investerer i nyt teleservice-selskab

Den tidligere Dangaard Telecom-direktør Steen Folmer Pedersen er gået med i nyt teleprojekt, der skal sikre teleselskaberne færre utilfredse kunder ved hjælp af bedre service.

Artikel top billede

Den Benelux-baserede tele-servicevirksomhed Proassist starter op i Danmark, og det sker med hjælp fra tidligere veteraner i den danske tele-branche.

Virksomhedens danske opstart foregår nemlig i partnerskab med blandt andet virksomheden Mayday Invest, hvor tidligere Dangaard Telecom-folk som Steen Folmer Pedersen og Michael Møller står i spidsen.

ProAssists koncept går kort fortalt ud på at tilbyde en lånetelefon inden for fire timer leveret til kundens privatadresse, hvis kundens telefon er gået i stykker. 

»Når en kunde oplever, at problemet ikke kan løses let og gnidningsfrit, bliver man i sagens natur irriteret eller vred på teleselskabet. En dårlig oplevelse flere gange frem og tilbage til telebutikken, manglende lagerbeholdning, ventetid, tvivl om reklamationsret eller en gammel lånetelefon får os hurtigt til at skifte mobilselskab,« siger Carsten Normann, der er direktør for den nystiftede virksomhed.

For teleselskaberne er fidusen dermed at undgå at kunder skifter teleudbyder i et væk, og konceptet skulle angiveligt allerede have været med til at reducere antallet af frafaldne kunder markant hos de største europæiske teleudbydere.

»Skiftningsgraden reduceres med 50 procent, når teleselskabet kan minimere det rum for utilfredshed, der opstår, når mobilen går i stykker. Når kunden i stedet for bøvl og besvær oplever god, professionel og hurtig service, skaber det loyalitet,« siger Carsten Normann.

ProAssist har i Benelux-landene 3,2 millioner kunder og 550 medarbejdere, og den danske opstart skal være indgangsvinkel til hele det nordiske marked.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,