Nu kommer Chrome til Android

Google er nu klar med en Android-version af sin browser til Chrome. Men den kører kun under Android 4.0.

Artikel top billede

Nu er ventiden slut. Google har langt om længe porteret sin desktop-browser Chrome til Android. Den almindelige Android-browser bygger på den samme webkit-engine som Chrome og bruger også Javascript-motoren V8, men den mangler flere af de funktioner, der kendes fra Chrome.

Nu kan man downloade en betaversion af Chrome til Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), som både fungerer på smartphones og tavlecomputere.

Google fremhæver selv hastighed og enkelthed som de væsentligste fortrin i den nye browser. Når man søger, loader de øverste søgeresultater i baggrunden, allerede mens man skriver, så siderne vises med det samme.

Chrome til Android er designet fra bunden til mobile enheder. Fanerne er tilpasset de mobile skærme.

En af de største udfordringer ved at browse på mobilen er at vælge det korrekte link ud af flere på den lille skærm. Nu sørger browseren for at zoome ind på links. Så det bliver nemmere at ramme det rette.

Hvis man logger ind på Chrome med sin Android-enhed, kan man se de åbne faner, som man ikke har lukket på sin computer. Så hvis man skal hurtigt ud af døren, kan man altså fortsætte læsningen på mobilen. Browseren sørger også for at synkronisere bogmærker.

Android-brugere kan hente betaversionen i Android Market. Den er endnu ikke tilgængelig i Danmark, men Google fortæller at den kommer om kort tid. Men den kører altså kun under Android 4.0, og det betyder at det kun er 1 pct. af alle Android-enheder, der kan køre browseren.

Google fortælle ikke om Chrome på et tidspunkt helt skal erstatte den indbyggede browser i Android og man vil heller ikke afsløre, om Chrome kommer til ældre Android-versioner.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S