Nu kommer Chrome til Android

Google er nu klar med en Android-version af sin browser til Chrome. Men den kører kun under Android 4.0.

Artikel top billede

Nu er ventiden slut. Google har langt om længe porteret sin desktop-browser Chrome til Android. Den almindelige Android-browser bygger på den samme webkit-engine som Chrome og bruger også Javascript-motoren V8, men den mangler flere af de funktioner, der kendes fra Chrome.

Nu kan man downloade en betaversion af Chrome til Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), som både fungerer på smartphones og tavlecomputere.

Google fremhæver selv hastighed og enkelthed som de væsentligste fortrin i den nye browser. Når man søger, loader de øverste søgeresultater i baggrunden, allerede mens man skriver, så siderne vises med det samme.

Chrome til Android er designet fra bunden til mobile enheder. Fanerne er tilpasset de mobile skærme.

En af de største udfordringer ved at browse på mobilen er at vælge det korrekte link ud af flere på den lille skærm. Nu sørger browseren for at zoome ind på links. Så det bliver nemmere at ramme det rette.

Hvis man logger ind på Chrome med sin Android-enhed, kan man se de åbne faner, som man ikke har lukket på sin computer. Så hvis man skal hurtigt ud af døren, kan man altså fortsætte læsningen på mobilen. Browseren sørger også for at synkronisere bogmærker.

Android-brugere kan hente betaversionen i Android Market. Den er endnu ikke tilgængelig i Danmark, men Google fortæller at den kommer om kort tid. Men den kører altså kun under Android 4.0, og det betyder at det kun er 1 pct. af alle Android-enheder, der kan køre browseren.

Google fortælle ikke om Chrome på et tidspunkt helt skal erstatte den indbyggede browser i Android og man vil heller ikke afsløre, om Chrome kommer til ældre Android-versioner.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT