Nu kommer Chrome til Android

Google er nu klar med en Android-version af sin browser til Chrome. Men den kører kun under Android 4.0.

Artikel top billede

Nu er ventiden slut. Google har langt om længe porteret sin desktop-browser Chrome til Android. Den almindelige Android-browser bygger på den samme webkit-engine som Chrome og bruger også Javascript-motoren V8, men den mangler flere af de funktioner, der kendes fra Chrome.

Nu kan man downloade en betaversion af Chrome til Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), som både fungerer på smartphones og tavlecomputere.

Google fremhæver selv hastighed og enkelthed som de væsentligste fortrin i den nye browser. Når man søger, loader de øverste søgeresultater i baggrunden, allerede mens man skriver, så siderne vises med det samme.

Chrome til Android er designet fra bunden til mobile enheder. Fanerne er tilpasset de mobile skærme.

En af de største udfordringer ved at browse på mobilen er at vælge det korrekte link ud af flere på den lille skærm. Nu sørger browseren for at zoome ind på links. Så det bliver nemmere at ramme det rette.

Hvis man logger ind på Chrome med sin Android-enhed, kan man se de åbne faner, som man ikke har lukket på sin computer. Så hvis man skal hurtigt ud af døren, kan man altså fortsætte læsningen på mobilen. Browseren sørger også for at synkronisere bogmærker.

Android-brugere kan hente betaversionen i Android Market. Den er endnu ikke tilgængelig i Danmark, men Google fortæller at den kommer om kort tid. Men den kører altså kun under Android 4.0, og det betyder at det kun er 1 pct. af alle Android-enheder, der kan køre browseren.

Google fortælle ikke om Chrome på et tidspunkt helt skal erstatte den indbyggede browser i Android og man vil heller ikke afsløre, om Chrome kommer til ældre Android-versioner.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Horsens

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S