Nu kommer Chrome til Android

Google er nu klar med en Android-version af sin browser til Chrome. Men den kører kun under Android 4.0.

Artikel top billede

Nu er ventiden slut. Google har langt om længe porteret sin desktop-browser Chrome til Android. Den almindelige Android-browser bygger på den samme webkit-engine som Chrome og bruger også Javascript-motoren V8, men den mangler flere af de funktioner, der kendes fra Chrome.

Nu kan man downloade en betaversion af Chrome til Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), som både fungerer på smartphones og tavlecomputere.

Google fremhæver selv hastighed og enkelthed som de væsentligste fortrin i den nye browser. Når man søger, loader de øverste søgeresultater i baggrunden, allerede mens man skriver, så siderne vises med det samme.

Chrome til Android er designet fra bunden til mobile enheder. Fanerne er tilpasset de mobile skærme.

En af de største udfordringer ved at browse på mobilen er at vælge det korrekte link ud af flere på den lille skærm. Nu sørger browseren for at zoome ind på links. Så det bliver nemmere at ramme det rette.

Hvis man logger ind på Chrome med sin Android-enhed, kan man se de åbne faner, som man ikke har lukket på sin computer. Så hvis man skal hurtigt ud af døren, kan man altså fortsætte læsningen på mobilen. Browseren sørger også for at synkronisere bogmærker.

Android-brugere kan hente betaversionen i Android Market. Den er endnu ikke tilgængelig i Danmark, men Google fortæller at den kommer om kort tid. Men den kører altså kun under Android 4.0, og det betyder at det kun er 1 pct. af alle Android-enheder, der kan køre browseren.

Google fortælle ikke om Chrome på et tidspunkt helt skal erstatte den indbyggede browser i Android og man vil heller ikke afsløre, om Chrome kommer til ældre Android-versioner.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S