Bruger dansk politi stille sms til overvågning af din telefon?

Dansk politi vil ikke fortælle, om man bruger usynlige sms-beskeder til at overvåge mistænkte. Men advokat mener, at det er lovligt at anvende teknologien.

Artikel top billede

I mandags kunne ComON fortælle om de såkaldte "stille" sms-beskeder, også kaldet "Silent sms" eller "stealthy ping", som sendes til mobiltelefoner og returnerer oplysninger om telefonens position - uden at beskeden dukker op på telefonen. Det fungerer næsten som en ping - man sender et signal til telefonen, som svarer tilbage og dermed afslører hvor den befinder sig.

I Tyskland har politiet indrømmet at man har brugt denne "stealthy ping" næsten 1,7 millioner gange til overvågning mellem 2006 og 2011. Det hollandske politi har også brugt stille sms siden 2006, og meget tyder på at det også bliver benyttet i Frankrig.

ComON har spurgt Rigspolitiet, om usynlige sms-beskeder også bliver anvendt i Danmark. Men politiet ønsker hverken at be- eller afkræfte, om man benytter denne teknologi.

"Rigspolitiet ønsker af præventive årsager generelt ikke nærmere at redegøre for, hvilke typer efterforskningsskridt vi anvender og hvornår vi anvender dem. I sagens natur efterforsker vi indenfor de rammer, der er udstukket i retsplejeloven," siger Niels-Otto Fisker, der er pressechef hos Rigspolitiet.

Formålet med de usynlige sms-beskeder er egentlig at hjælpe teleoperatørerne med at teste kvaliteten i deres netværk, men det har vist sig, at teknologien også er nyttig til overvågning. En mobiltelefon opdaterer sin position med regelmæssige mellemrum, men når en person bevæger sig, bliver denne information ikke opdateret med det samme. Ved at sende en stille sms kan man straks få telefonens position opdateret.

Advokat Kasper Heine fra BvHD mener ikke umiddelbart, at politiet krænker dansk ret hvis man anvender stille sms uden en kendelse.

"Der er tilsyneladende ikke tale om et indgreb i meddelelses-hemmeligheden (retsplejelovens § 780), og en stille sms medfører ikke andre indgreb (eksempelvis ransagning eller beslaglæggelse), som forudsætter en forudgående retskendelse. For en god ordens skyld nævner jeg, at hvis der er tale om indgreb i meddelelseshemmeligheden må sådanne indgreb kun foretages efter forudgående retskendelse (medmindre indgrebets formål konkret vil forspildes)," forklarer Kasper Heine.

Han tilføjer at der kan være en persondataretlig vinkel på problemstillingen, men generelt er politiets efterforskning undtaget fra persondatalovens regler.

Den stille sms er kun én af flere metoder til at overvåge mobiltelefon-brugere. En anden er den såkaldte IMSI Catcher, hvor man kan "fange" signaler fra mobiltelefoner i nærheden og dermed registrere telefonernes kortnummer (IMSI) og apparatnummer (IMEI). I Tyskland har forfatningsdomstolen tidligere afgjort at det er lovligt at anvende denne teknologi, fordi indholdet i kommunikationen - altså samtalerne og beskederne - ikke bliver registreret. Dermed bliver meddelelses-hemmeligheden altså ikke krænket.

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Konsulent til It-økonomistyring på udlændinge- og integrationsområdet

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Network Operations Management til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra MSI

MSI Cubi NUC AI 1UMG: Stor ydeevne i et lille, bæredygtigt format

MSI Cubi NUC AI 1UMG beviser, at kraftfuld performance ikke kræver stor plads.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse