Dustin har svært ved at finde ny topchef

Den svenske onlineforhandler må ty til en midlertidig løsning, mens jagten på en afløser for koncernchef Per Eriksson fortsætter.

Artikel top billede

Det trækker ud med at finde en afløser for Dustins koncernchef Per Eriksson, som 1. marts skifter til et nyt job i netspil-virksomheden Net Entertainment. Den svenske onlineforhandler har derfor måttet bede sin finansdirektør Johan Karlsson om midlertidigt at overtage posten som koncernens øverste chef. Det skriver det svenske It24.

Per Eriksson bebudede sin afgang fra Dustin i august i fjor og sagde dengang, at han ville blive på posten, indtil en afløser var fundet. Dustin har dog flere gange signaleret, at det kunne tage tid at finde en ny koncernchef.

I begyndelsen af december var Dustin ifølge It24 tæt på at kunne udpege en permanent afløser for Eriksson, men tilsyneladende trak kandidaten sig i allersidste øjeblik.

Blandt de navne som har været nævnte på den svenske rygtebørs finder man ifølge It24 Tech Datas  nordeuropæiske chef Jonas Elmgren, Apples svenske landechef Oscar Bjers og Atea Sveriges Tomas Wanselius og hans forgænger Lars Pettersson.

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse