Generationsskifte skal sikre fremtiden for Futura

Gennemsnitsalderen skal ned hos østjysk IBM-forhandler, der endnu en gang leverer et pænt overskud. Derfor er firmaet i gang med at lægge virksomheden over på yngre hænder.

Artikel top billede

"Jeg er jo plus 60. Men jeg er også den sidste, der er det. De andre er jo årsunger i forhold til mig.," erkender direktør Ib Hertzum fra Futura Data med lune og indikerer, at det ikke er noget, han er belastet af.

Men som direktør for Futura Data har han taget konsekvensen af sin alder.

"Vi har kunder, der har handlet med os i 20 år. De skal også være sikre på, at virksomheden fortsætter fremover. Derfor har vi sat i gang i et generationsskifte, så der kan komme yngre kræfter til," siger Ib Hertzum.

Han er derfor ved at køre en yngre partner i stilling som ny ejer og direktør. En overgang, der skal være gennemført om to til tre år.

"I øjeblikket er vi to personer med hver et ejerskab på 50 procent. Men om tre år er der kun en ejer. Så kan vi gamle gå hjem og holde fri," siger Ib Hertzum.

Det er en pæn og stabil forretning baseret på IBMs gamle AS/400-Platform, der i dag officielt hedder Power 7-platformen. Futura Data leverer ERP-systemer til primært grossist-sektoren, som Ib Hertzum udtrykker det. Og det har i regnskabet givet et overskud på 483.000 kroner før skat - små 100.000 kroner færre end året før.

"Niveauet er egentlig forholdsvist ens. Og det bliver det også i 2012. Når det svinger lidt, så hænger det sammen med igangværende arbejder. Vi har en filosofi om, at vi først tager ting ind i regnskabet, når vi er sikre på, at det kører ude hos kunden," siger Ib Hertzum.

Han forklarer, at når Futura Datas forretning er så forholdsvis stabil, så hænger det sammen med det tætte samarbejde med kunderne.

"Vi er en slags it-afdelinger for dem. Og vi oplever egentlig at det justerer sig meget godt sådan, at når nogen har det lidt sværere, så er der andre, som investerer. Størstedelen af vores omsætning er ikke baseret på licenssalg, men på salg af konsulent-timer," siger han.

Ib Hertzum frygter ikke det stærke fokus på Power 7-platformen (AS/400), selv om det ikke er en platform, der har så megen opmærksomhed.

"Det er en stabil platform. Og vores kunder er sådan set ligeglade med, hvad der er i boksen. Bare det kører," konstaterer han.

Futura Data A/S

(dkk)20112010
Bruttofortjeneste3.679.6423.200.827
Resultat før skat482.799588.157
Resultat efter skat362.589441.682

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS