Apple ventes at præsentere iPad 3 i starten af marts

Den nye iPad 3 bliver præsenteret i den første uge af marts, ifølge de seneste rygter.

Artikel top billede

Det var ventet at Apple allerede ville præsentere sin iPad 3 i februar, men nu ser det ud til, at det først bliver i marts. Ifølge de seneste rygter bliver iPad 3 præsenteret i den første marts-uge. Det melder teknologi-bloggen All Things Digital, der hører til Wall Street Journal.

Kilder fortæller til bloggen at Apple vil holde et stort event i Yerba Buena Center i San Francisco, hvor man også tidligere har afholdt sine store produktlanceringer.

Denne gang bliver det så med stor sandsynlighed Apple-chef Tim Cook, der skal fremvise iPad 3 på scenen.

Der er ingen meldinger om hvornår iPad 3 kan købes, men forgængeren iPad 2 kom i butikkerne allerede en uge efter præsentationen. Der kan dog gå længere tid, inden den kan købes i Danmark.

Mange af detaljerne om iPad 3 er allerede kendt - selvom Apple selvfølgelig ikke har bekræftet noget endnu. Den har angiveligt en quad-core-chip (med navnet A6) og 3G-understøttelse.

Det skulle efterhånden være næsten sikkert at iPad 3 har et nyt display med højere opløsning. Det menes at 9,7-tommers panelet har en opløsning på 2.048 x 1.536 punkter.

Det svarer til en pixel-tæthed på 264 punkter per tomme (ppi). Til sammenligning har den nuværende iPad en opløsning på 1.024 x 768 pixel og en ppi-værdi på 132. Så ppi'en er altså fordoblet - men det er ikke helt Retina-kvalitet, som starter ved 300 ppi.

Der er også en ny og hurtigere grafikchip i tavlecomputeren - og det er også nødvendigt for at håndtere HD-grafikken.

Andre rygter går på, at Apple vil tilføje et 8-megapixel-kamera og den digitale assistent Siri til iPad 3. Det ventes også, at batteriet får en højere kapacitet. Men iPad 3 bliver nok også lidt tykkere og tungere end forgængeren.

Meldingen om en lancering i den første uge af marts passer med, at YourDailyMac har fundet datoen 9. marts i nye operatørprofiler til iPhone, der er kompatible med iOS 5.1. Det tyder på at iOS 5.1 kommer den 9. marts og det ville passe med tidspunktet for lanceringen af en ny iPad.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job