Thy Data-profiler går til Netcompany

Løsningsforhandleren Netcompany har hentet en stribe profiler fra det tidligere Thy Data, som skal opbygge en ny ERP-forretning.

Artikel top billede

Kort tid efter at EG Neoproces i efteråret købte Thy Data, har en række af Thy Datas specialister indenfor Microsofts økonomisystem Dynamics AX fra nytår valgt at rykke teltpælene op og er flyttet til løsningsforhandleren Netcompany, hvor de skal være med til at opbygge en helt ny ERP-forretning rettet mod enterprisemarkedet, hvor Netcompany i forvejen står stærkt.

I spidsen for den nye satsning står Carsten Andersen, som sammen med gamle Thy Data-kolleger som Karsten Lund, Thomas Vogt Poulsen og Jørgen Gaarde er blandt de omkring ti kernemedarbejdere, som indtil videre er hyret ind til projektet.

De tidligere Thy Data-medarbejdere har især været tiltrukket af Netcompanys tradition for at tiltrække og oplære nyuddannede kandidater fra universiteter og handelshøjskoler i stedet for at håndplukkede mere garvede kræfter fra andre forhandlere.

»Vi kendte Netcompanys kompetencer på resten af Microsoft-produkterne fra tidligere samarbejde, og så var det ikke særlig svært at tage beslutningen om at gå til Netcompany, fordi synergierne er så åbenlyse,« siger Carsten Andersen.

Han fortæller, at ambitionen er, at Netcompany indenfor to til tre år vil op blandt de største leverandører af AX-løsninger. Det er planen, at man i løbet af i år vil udvide AX-forretningen til 20 medarbejdere.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S