Thy Data-profiler går til Netcompany

Løsningsforhandleren Netcompany har hentet en stribe profiler fra det tidligere Thy Data, som skal opbygge en ny ERP-forretning.

Artikel top billede

Kort tid efter at EG Neoproces i efteråret købte Thy Data, har en række af Thy Datas specialister indenfor Microsofts økonomisystem Dynamics AX fra nytår valgt at rykke teltpælene op og er flyttet til løsningsforhandleren Netcompany, hvor de skal være med til at opbygge en helt ny ERP-forretning rettet mod enterprisemarkedet, hvor Netcompany i forvejen står stærkt.

I spidsen for den nye satsning står Carsten Andersen, som sammen med gamle Thy Data-kolleger som Karsten Lund, Thomas Vogt Poulsen og Jørgen Gaarde er blandt de omkring ti kernemedarbejdere, som indtil videre er hyret ind til projektet.

De tidligere Thy Data-medarbejdere har især været tiltrukket af Netcompanys tradition for at tiltrække og oplære nyuddannede kandidater fra universiteter og handelshøjskoler i stedet for at håndplukkede mere garvede kræfter fra andre forhandlere.

»Vi kendte Netcompanys kompetencer på resten af Microsoft-produkterne fra tidligere samarbejde, og så var det ikke særlig svært at tage beslutningen om at gå til Netcompany, fordi synergierne er så åbenlyse,« siger Carsten Andersen.

Han fortæller, at ambitionen er, at Netcompany indenfor to til tre år vil op blandt de største leverandører af AX-løsninger. Det er planen, at man i løbet af i år vil udvide AX-forretningen til 20 medarbejdere.

Læses lige nu

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS